90.000 geçici işçi ne zaman işe alınacak? Bakan Bilgin açıkladı (90.000 geçici işçi için yönetim çalışması)


90.000 geçici işçinin ne zaman işe alınacağına ilişkin soruşturmalar devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde 90 bin geçici işçi için işgücü planlamasının yapıldığını duyurdu. Peki 90.000 geçici işçi ne zaman işe alınacak?

90.000 taşeron üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bakan Bilgin’in açıklamasında, “90 bin kadar işçi kapsam dışı bırakıldı. Açıklamalardan sonra, geçici işçiler için personel çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı sorusu ortaya çıkıyor. Detaylar burada.

90 BİN TAŞERON İŞÇİ İÇİN PERSONEL ŞAMPİYONU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamalarda 90 bin geçici işçinin insan kaynakları çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Bakan Bilgin’in açıklaması şöyle:

“Örneğin, geçici işçi sorunu. 2000 yılında genel müdürlük yapıyordum, geçici işçilerimiz vardı. Demiryolları ile irtibat halindeyim, geçici işçilerimiz yine geçici işçi… Geçmeyen bir çalışma süresi var. Çözeceğiz. Geçici çalışma sorunu çözülmelidir. Ayrıca 696 Sayılı KHK de “Yaşayan işçilerin sorunları var. Çözmek daha kolay, bu sorun için hazırlıklarımız tamamlandı ama bir sorun daha var, önemli bir sorun da şuydu.

Yaklaşık 1 milyon işçi geçti, ancak o zamanki koşullar altında yaklaşık 90.000 işçi kapsama dahil edilmedi. Bunları da kadrolu olarak halka devretmek ve birer işçi kadrosu vermek için tüm çalışmalarımızı tamamladık. Belli bir aşamadan sonra uygulamaya geçileceğini bildirmek isterim” dedi.

90.000 geçici işçi ne zaman işe alınacak?  Bakan Bilgin açıkladı (90 bin geçici işçi için kadro çalışması) - 1

90 BİN TAŞERON İŞÇİ NE ZAMAN PERSONEL OLARAK KATILACAK?

Bakan Bilgin, bakanlığın gündemindeki sözleşmeli personel, taşeron işçileri ve taşeronlarla ilgili çalışmaların tamamlanarak kamuoyuna duyurulacağını ve Aralık ayına kadar Meclis takvimine alınacağını söyledi.

Sonuç olarak; Aralık ayında 90.000 geçici işçinin ne zaman işe alınacağı belirlenecek.