81 ilde sosyal konut projesinde (ucuz konut) “özel kotalar”


Türkiye’nin tüm illerinde başlayacak sosyal konut (düşük maliyetli konut) projesi için gözler 13 Eylül’deyken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması; Projeden bir yeni detay daha ortaya çıktı. Sonuç olarak; gençler, emekliler, şehit yakınları, gaziler ve engelliler için özel bir kontenjan ayrılmıştır. İşte sosyal konut ile ilgili tüm soruların cevapları…

13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Sosyal konut projesiYeni detaylar gelmeye devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Eylül ayında açıklanacak yeni sosyal konut projesinde gençlere, emeklilere, şehit yakınlarına, gazilere ve engellilere özel kontenjan ayrılacağını belirtti.

Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TOKİ ile 81 ilde yapılacak yeni bir sosyal konut projesi hazırladıklarını kaydetti.

KONUT KRİZİNE ÜÇ ADIMLI ÇÖZÜM

“Üç adımda yeni daire taşıma” başlığı altında tamamlanması gereken işler sıralanan bakanlık kurumunun dağılımı şu şekilde:

“İlk adım: Sosyal konut projesi kapsamında TOKİ’nin 81 ilinde sosyal konut yapılacak. Daireler, konutlar ve ticari alanlar satılmaktadır. Gençler, emekliler, şehit yakınları, gaziler ve engelliler için özel kontenjanlar ayrılmıştır.

İkinci adım: Emlak Konut öncülüğünde yürütülen kampanya kapsamında emlak firmaları ile konut kampanyası yapılacak.

OFİSLER EV OLUR

Üçüncü adım: İstanbul genelinde 10.000 ofis ve ülke genelinde 40.000 fazla arz, kiralanamayan ve satılamayan 50.000 ofis daireye dönüştürülecek.

İşte sosyal konut ile ilgili soruların cevapları;

SOSYAL KONUTTA GELİR LİMİTİ NE OLACAK?

Proje kapsamında geliri İstanbul’da 16 bin liranın, diğer illerde 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olmak için TOKİ’ye başvurabiliyor.

SOSYAL KONUTLARDA AYLIK ÖDEMELER NE KADAR YÜKSEK?

Kurum, evlerin aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir miktar olacağını belirterek, “Ödemeler toplam hane gelirinin yüzde 30’unu geçmemeli” dedi.

Bakanlık tarafından açıklanan hanehalkı gelirinin yüzde 30’luk sınırı dikkate alındığında, ödenecek en yüksek aylık taksit İstanbul’da 4.800-9.600 TL, diğer illerde 4.200-8.400 TL.

(Gelir sınırının bir kişinin mi yoksa iki kişinin mi gelirini kapsadığı henüz belli olmadığı için hesaplamada İstanbul için hane geliri 16.000 TL için 4.000 800 TL’dir. Karı koca hane geliri maaşı alıyorsa tavan 32.000 TL, 9.000 600 TL tahsil edildi çünkü

Asgari ücrete göre en düşük oran hesaplansa bile ailede tek çalışan varsa 1.650 TL, iki çalışan varsa 3.300 TL oluyor.

SOSYAL KONUT BAŞVURUSU İÇİN YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR?

Kotanın yaklaşık %20’si 30 yaşın altındaki gençlere ayrılmıştır. Yaş skalası ve oran belirlenir.

Yeni evliler değil, “gençler” diye bir kategori olacak.

SOSYAL KONUTTA ÖĞRENME SÜRESİ KAÇ AYDIR?

240 aya varan vade seçenekleri bulunmaktadır.