6 kilometrelik yol için 17 bin lira servis ücreti


İstanbul Pendik’te bir veli, 6.2 kilometrelik yol için gereken 17.000 lirelik hizmet bedeli hakkında Tüketici Hakem Heyeti’ne şikayette bulundu. Şikayetin ardından şirket, öğrenciyi hizmet kadrosundan çıkardı.

İstanbul Pendik’teki fahiş hizmet bedellerini Tüketici Hakem Heyeti’ne şikayet eden velinin çocuğu, hizmet listesinden çıkarıldı.

Veli Salih Aygül, Pendik’teki evi ile kızının okulu arasındaki 6.2 kilometrelik yol için 17.000 lira 70 hizmet bedeli ödedi.

Aygül, ödediği ücreti İBB Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü’nün belirlediği ücret tarifesi ile karşılaştırdı.

Veli, ödenecek miktarın 9.705 lira olduğunu hesapladı. Salih Aygül daha sonra aradaki büyük fark nedeniyle tüketici hakem heyetine başvurdu.

Servis şirketi, Aygül’ün şikayetine sözleşmeyi feshederek yanıt verdi. Aygül 17.000 lire 70’i iade edince şirket kızını okulun ilk gününde görev listesinden çıkardı. Aygül, okulun tek hizmet firması ile çalıştığını açıklayarak kızının mağdur olduğunu söyledi.

6 km yol için 17.000 lira servis ücreti - 1

Salih Aygül, birçok kişinin normal tarifenin iki katını ödedikleri benzer bir durum yaşadığını vurgulayarak, “Okullar açılmadan daha kayıt dönemindeyken okuldan mesaj aldım. Hizmetten faydalanmak için başvuruda bulunmanız gerektiği söylendi. İlk görüşmemde ücretin çok yüksek olduğunu gördüm. hakkında araştırma yaptım. UKOME’un belirlediği fiyat tarifesini öğrendim” dedi.

Aygül kendisine fiyat listesini hatırlattı ve yetkililerin ödemediği takdirde kaydının yapılmayacağını söylediğini söyledi.

“Çocuğumun mağdur olmaması için 17,70 lira ücret ödemek zorunda kaldım. Daha sonra ödediğim makbuzlarla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum. Tüketici Hakem Heyeti benden alabilecekleri meblağın 9.705 lira olduğunu söyledi. Heyet görevlilere ulaştığında ilk günün akşamı çocuğum listeden çıkarıldı. Neden kaldırıldığını sorduğumuzda “Tüketici Hakem Heyeti’ne gittiğimiz için” dediler.

6 km yol için 17.000 lira servis ücreti - 2

“EYLEM TAMAMEN UNUTULMAZ”

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı İbrahim Güllü, işlemin Tüketici Kanunu’nun 6. maddesine aykırı olduğunu belirtti.

Güllü, “Hizmet gerekçe göstermeden hizmet vermekten imtina edemez. Tazminat davası açabilir” dedi.

“HİZMET ÜCRETİ EK OLARAK TAM ÖDENMİŞTİR”

İstanbul Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar da velayet haklarına kavuştu. İBB uygulamasında kilometre ve ücretlerin belirlendiğini kaydeden Sinar, “Belediyenin kendi servis aracı politikasında öğrencinin evi ile okul arasındaki İETT hattındaki kilometreye göre hesaplanıyor. Bazen kilometrelerde farklılıklar olabiliyor. ama aradaki fark 2-3 kilometre olabilir, bu durumda ücreti ikiye katlıyor, “Bu tamamen fahiş bir fatura” dedi.