6.000 km sınırı kullanılmış arabalar için geçerlidir


Otomotiv sektöründe fiyat artışlarının önüne geçmek için yeni bir düzenleme çıkarılıyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yönetmeliğin hazır olduğu bilgisini paylaşarak, “İlk kayıttan sonra şirketler, galeriler ve kiralık arabalar 6 ay 6 bin kilometre sonra aldıkları sıfır araçları artık satamazlar” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada yeni düzenleme hakkında bilgi verdi.

Muş, şirketlerin, galerilerin ve araç kiralama şirketlerinin aldıkları sıfır otomobillerin hemen satışını sınırlayacaklarını duyurdu.

Muş, “Bakın sıfır ikinci el araç ilanları var. Bu nedenle yeni bir araç daha fazla sayıda alınıp satılır. Araba fiyatlarında karşılıklı olarak tetiklenen bir durum var. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra 6 ay ve 6 bin kilometreyi aşmayan işyerleri, galeriler ve kiralamalar için alınan sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz” dedi.

YARIŞMA KURULUNUN İNCELENMESİ

Muş, ikinci el otomobil fiyatlarını manipüle edenler hakkında soruşturma başlatıldığını hatırlatarak, “Gerçekten ihtiyacı olanlar alsın. Yani aslında ikinci el. Firmalar veya piyasayı manipüle etmek gibi sorunlar varsa bu rekabet otoritesinin işidir ve soruşturma açmışlar, araştırıyorlar. Hata yaparsa kapatır” dedi.

Bakan Muş, “Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşların daha fazla birinci elden erişime sahip olacağına inanıyoruz. Yeni bir ikinci el reklamla karşı karşıya kalmayacağız” dedi.