5G teknolojisi İstanbul Havalimanı’nda test edildi! Bakan Kenan İmirzalıoğlu ile ilk görüntülü görüşmeyi yaptı


Türkiye’de 5G teknolojisi ilk kez İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen törenle test amaçlı kullanıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada, “Halkımızın oyuncu Kenan İmirzalıoğlu ile 5G ile ilk görüntülü görüşmeye az kaldı.

İstanbul Havalimanı5G teknolojisinin ilk testinin gerçekleştirildiği lansman törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom Genel Müdürü, İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu ve diğer davetliler katıldı. istanbulda. Bakan Karaismailoğlu, 5G teknolojisinin ilk kez kullanıldığı İstanbul Havalimanı’nda oyuncu Kenan İmirzalıoğlu ile görüntülü görüşme gerçekleştirdi.

5G teknolojisi İstanbul Havalimanı'nda test edildi!  Bakan Kenan İmirzalıoğlu ile ilk görüntülü görüşmeyi yaptı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada, “Cep telefonları insanlar tarafından en çok kullanılan teknolojilerden biri olduğu için mobil teknolojiler hızla gelişiyor. Bir anda kendimizi 5G teknolojisinin içinde bulduk. Şimdi 6G. Teknolojinin uygulanmasından bahsediyoruz. 5G’nin gelecekte belirlenecek veri akışının hızını ve güvenliğini karşılamayacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla dijital dönüşümün kilit noktası olan 5G teknolojisinin milli ve milli kaynaklarla üretildiği noktada olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isterim. Ülkemiz halef değil, takip edilecek olan olacaktır. Devlet olarak açtığımız bu yolda tüm iş çevremiz, üniversitelerimiz ve gençlerimiz bizimle birlikte yürüyor. TürkiyeHep birlikte hak ettiği yere götüreceğiz. Türkiye, 5. nesil hücresel teknoloji olan 5G teknolojisinde önemli ve ciddi atılım stratejileri ile yoluna devam edecektir. Çalışanlarımızın 5G’yi öğrenmelerinin zamanı yaklaştı. Bu başarıları Türkiye’nin 5G Yolculuğu Lansman Töreninde sizlerle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. 2023 yılında gerçekleştireceğimiz 5G ihalesi sonrası süreçte bu ürünleri geliştirmek ve hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarımıza uygulamak için önümüzdeki dönemi en verimli şekilde kullanacağız.

İstanbul Havalimanı’nın yolcu ve uçak sayısı bakımından Avrupa’nın en yoğun havalimanı olduğunu hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: Devletin yaptığı 10 milyar avroluk yatırımla dünyanın en başarılı projelerinden biri haline geldi. 75 milyon metrekarelik yeşil alan üzerinde, işletme döneminde 25 milyar euro kira garantisi ile 1 kuruş bedelsiz yapıldı. İstanbul Havalimanı’nın kırmadığı ödül ve rekor yok. Yolcular İstanbul Havalimanı’nı kullanıyor. 8 Temmuz 2022’de 1.422 uçuşla tüm zamanların rekorunu kırdı. İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu. Avrupa’nın ilk havalimanı olan İstanbul Havalimanı artık 5G havalimanı oldu. 5G kapsama alanı ve altyapı aboneliği 5G sinyalinin bölgede konuşlandırılması için ön hazırlıklar tamamlandı.

5G teknolojisi İstanbul Havalimanı'nda test edildi!  Bakan Kenan İmirzalıoğlu ile ilk görüntülü görüşmeyi yaptı

Bakan Karaismailoğlu, bilişim alanında 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin verileri açıklayarak, “Bilişim alanında 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 büyüdük. Fiber uzunluğumuzu 88.000’den 478.000 kilometreye çıkardık Sabit şebeke altyapısındaki fiber abone sayımızı yirmi yılda 154.000’den 5 milyona çıkardık Mobil abone sayımız 87.5 milyona ulaştı Genişbant abonemiz 89 milyona ulaştı M2M abonemiz 8 milyona ulaştı gelişme on yıl önce 8,6 kuruş olan ortalama tarife ücretini 1,5 kuruşa indirdik ve kısa süre önce tüm Ortadoğu, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika’yı kapsayan ülkemizin en verimli ve güçlü uydusu TÜRKSAT 5B’yi fırlattık. Güney Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini de içine alacak geniş bir kapsama alanına sahip” dedi.