#39;Cumhuriyetin 100. Yıl Marşı’nı söylüyorum.


Dergi Haberleri

Gazeteci Arif Hür, cumhuriyetin yüzüncü yıl marşını besteleyip söyleyebilenleri köşesine çekti. Hür, “Cumhuriyet’in 100. Yıl Marşı’nın icrasıyla ilgili perde arkasında Tarkan, Kıraç, Haluk Levent ve Kenan Doğulu’nun isimleri dolaşıyor” dedi.

Sosyal medyada tartışılan gelişmenin ardından ilk açıklama şarkıcı Murat Kekilli’den geldi.

Murat Kekilli, önceki gün Giresun’da düzenlenen “Fındık Festivali”nde sahne aldı.

Konser öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Murat Kekilli, “Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü dolayısıyla 100. yıl kutlaması için teklif alırsanız bana söyler misiniz?” dedi. soruyu yanıtladı.

“DEVLET SEVGİSİNİN FİYATI YOK”

Kekilli, “Tek şartım var: Para vermezlerse… Çünkü vatan ve millet sevgisinin bedeli yoktur. Ancak o zaman onları kabul edebilirim” dedi.

Murat Kekilli, Bülent Ersoy’un geçtiğimiz haftalarda verdiği bir halk konserinde yaptığı faux pas’ı hatırlattı: “Bülent Hanım’ı çok seviyorum. ‘Diva’mızı seviyoruz ve ona saygılarımızı sunuyoruz” demesi yeterli.

MURAT KEKİLİ KİMDİR?

Murat Kekilli, 18 Nisan 1968 Adana doğumlu Türk şarkıcı.

Murat Kekilli, 18 Nisan 1968’de Adana’da doğdu; İlk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladı. Kocavezir ilçesinde yaşayan ailesinin yoksulluğu nedeniyle bayramlarda Adana ve Ceyhan’da karpuz tarlalarında çalıştı. Adana’da Gençlik Sarayı müdürü ile tanıştığında orada piyano çalan bir arkadaşını görmüş ve ona âşık olmuş ve ilk piyano ile müzik kariyerine başlamıştır. 1989 yılında vatani görevi için askere gitti, 1991 yılında askerden döndü ve aktif hayata başladı.

1992 – 1993 Adana Devlet Konservatuarı Sınavlarını kazandı; ama yaklaşık bir yıl devam ediyor ve ayrılıyor. 1994 yılında İstanbul’a geldi, bir grupta çalıştı ve ilk grubu Kilikyalılar’ı kurdu. 1996 yılında Yolcular grubuyla ortaklaşa çalışarak Eşek Gözlüm albümünü çıkardı. Bu albümün istenilen yere ulaşmadığını düşünerek Ferdifon Müzik Şirketi’nden ayrıldı. Daha sonra Boğaziçi Müzik ile anlaştı ve 1999’da Bu Evening Ölürüm albümünü çıkardı. Bu albüm büyük bir patlama yaratıyor. Şarkının bireyler üzerinde intihar etkisi yarattığı söyleniyor. Bu nedenle Reha Muhtar canlı yayında konuştu ve Kekilli’yi eleştirdi. Şubat 2002’de Boğaziçi Müzik ile Yedialtı albümünü çıkardı. Ardından 2004 yılında Boğaziçi Müzik ile Avara albümünü çıkardı. 2006 yılında Boğaziçi Müzik ile Bir Ahir Zaman albümünü çıkardı. Uzun bir aradan sonra 2010 yılında Boğaziçi Müzik ile Darp in My Heart albümünü çıkardı. Albümde tek bir klip çekildi. Murat Kekilli’nin yeni albümü Gümüş Teller 2013 yılında piyasaya çıktı.

Diskografi

albümler

1996: Vay! eşek gözlerim

1999: Bu gece ölüyorum

2002: Yedi Altı

2004: boşta

2006: Bir Bitiş Zamanı

2010: Kalbimdeki Atış

2013: Gümüş Teller

bekarlar

2016: “Yeni Bir Nefes”

2019: “Salı Salı” (Serkan Yıldız ile birlikte)

oynanan diziler

Dengi Dengine – Seyfi (2019)