3. asgari ücret toplantısı ne zaman yapılacak? (2023 asgari ücret zammı toplantı takvimi)


Asgari ücret görüşmeleri başlarken, milyonlarca vatandaş karar vermek için nefesini tuttu. Asgari ücret belirleme komisyonunun 2. toplantısının ardından 3. toplantısı için tarih araştırması başladı. Peki asgari ücrette 3. toplantı ne zaman?

2023 asgari ücret artışı için toplantı tarihleri ​​gözden geçiriliyor. Yaklaşık 7 milyon kişiyi etkileyecek asgari ücret artışına ilişkin ikinci toplantı 14 Aralık’ta sona erdi. Son toplantının ardından yeni toplantı takvimi sorgulandı. Peki 3. asgari ücret toplantısı ne zaman?

ASGARİ ÜCRET 3. TOPLANTI NE ZAMAN YAPILIR?

İlk asgari ücret toplantısı 7 Aralık’ta, ikincisi ise 14 Aralık’ta yapıldı. Binlerce çalışan üçüncü toplantının ne zaman gerçekleşeceğini merak etmeye başladı.

Asgari ücretle ilgili 3’üncü toplantının tarihi henüz belirlenmemiş olsa da toplantının 21 Aralık’ta gerçekleşmesi bekleniyor.

3. asgari ücret toplantısı ne zaman yapılacak?  (2023 asgari ücret artışı toplantı takvimi) - 1

İKİNCİ TOPLANTIDAN SONUÇ NE OLDU?

Yeni yılda uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında Asgari Ücret Komisyonu’nun ikinci oturumu sona erdi. Basına kapalı gerçekleşen oturum yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl’ın başkanlığında toplanan komisyonun başkanlığını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve Türk-İş İşçi Komitesi Genel Sekreteri Pevrul Kavlak yaptı.

Türk-İş Genel Sekreteri Kavlak, toplantının ardından kısa bir açıklama yaparak, “Görüşmede herhangi bir rakam çıkmadı. İnşallah son toplantıda gelirler. TÜİK’ten istediğimiz sayıların bir kısmı geldi, bir kısmı gelmedi. “

TİSK Genel Sekreteri Koç yaptığı açıklamada, önceki yıllarda olduğu gibi asgari ücrete işveren desteği çağrılarını yinelediklerini söyledi.

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU BİR YILDA NE SIKLIKTA TOPLANIR?

2021 Aralık ayında gerçekleşen 1. oturum 1 Aralık’ta, 2. oturum 7 Aralık’ta, 3. oturum 9 Aralık’ta ve son oturum 14 Aralık’ta gerçekleşti.