280 milyar dolarlık ABD çip üretimi teşvik faturasının onaylanması


Amerika Birleşik Devletleri’nde 280 milyar dolarlık bir çip üretimi teşvik faturası onaylandı. Tasarı, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolar sübvansiyon ve fabrika inşaatını teşvik etmek için yüzde 25’lik dört yıllık vergi indirimi sağlayacak.

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, ülkedeki chip üretimini artırmak ve bu konuda Çin ile daha iyi rekabet edebilmek için hazırlanan ve sektöre 280 milyar dolarlık yardım sağlayan yasa tasarısını onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, dün Senato tarafından onaylanan “CHIPS” başlıklı tasarıyı bugün oyladı.

Tasarı, evet diyen 243 milletvekiline hayır diyen 187 milletvekilinden geçti. Tasarının yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın onayı gerekiyor.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, ülkedeki önemli şirketlerin yöneticileriyle yaptığı görüşmede haberi aldı ve Kongre üyelerine bu tasarıyı canlı yayın yoluyla geçirdikleri için teşekkür etti.

Yarı iletken üretimini artırma tasarısı, otomobillerden elektroniğe birçok endüstride üretimi kesintiye uğratan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Tasarı, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolar sübvansiyon ve yarı iletken fabrikalarının kurulmasını teşvik etmek için dört yıl boyunca yüzde 25 vergi indirimi sağlayacak.

Tasarı toplam 280 milyar dolarlık destek sağlıyor.

Söz konusu yasa tasarısı ile çip alanında Çin ile olan rekabetin daha iyi bir seviyeye getirilmesi gerekmektedir.