1915 Çanakkale Köprüsü Avrupa’dan ödül aldı


1915 yılında Çanakkale Köprüsü, bienal Avrupa Çelik Köprü Ödülü’nü aldı.

1915 yılında Çanakkale Boğazı’nda Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasında inşa edilen Çanakkale Köprüsü, “Avrupa Çelik Köprü Ödülü”ne layık görüldü.

Şirkete göre, 1915 yılında Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ( KGM) yönetiminde DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi ortaklığıyla inşa edildi. ) küresel reytinglerde ödüller almaya devam ediyor.

BÖLGENİN YENİ İKONU

Devasa proje, günümüzün modern köprülerinde çelik kullanımını teşvik etmek için Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) tarafından yılda iki kez verilen Avrupa Çelik Köprü Ödülü’nü kazandı.

Jüri değerlendirmeleri, 1915 Çanakkale Köprüsü’nü San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’nün kardeş yapısı ve bölge için yeni bir dönüm noktası olarak tanımladı.

EN UZUN SÜSPANSİYON KÖPRÜSÜ

2023 metre ortalama açıklığı ile “dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü” ve 334 metrelik kulesiyle “dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü” ünvanlarını elinde bulunduran 1915 Çanakkale Köprüsü’ne isim verildi. Avrupa Yapısal Çelik Birliği’nin modern mega mühendisliğinin önemli bir örneği.

Rakamlarla 1915 Çanakkale Köprüsü
Rakamlarla 1915 Çanakkale Köprüsü

ALTIN ​​KAPILI KARDEŞ

Proje, karayolu ve demiryolu köprüleri kategorisinde Avrupa’nın en iyisi seçildi. Jüri değerlendirmesinde, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan köprü, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’nün kız kardeşi olarak görülmüş ve bölgenin yeni simgesi olarak da adlandırılmıştır.

1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü
1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü

TÜM RİSKLERE DAYANIKLI

Jüri üyelerinden ECCS’nin ilk kadın yönetim kurulu üyesi, ilk kadın başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardimir Tiryakioğlu ödülle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“1915 Çanakkale Köprüsü, bölgedeki kuvvetli rüzgarlara ve deprem risklerine dayanacak şekilde inşa edildi. Bu mega mühendislik yapısı, mimari açıdan da oldukça beğenildi. Dört yıl gibi rekor bir sürede yapımı tamamlanan asma köprüde yapıya uygun yüksek mukavemetli çelik kullanımı, operasyonu daha hızlı, daha sağlam hale getirmekte ve 1915 Çanakkale Köprüsü günümüz modern çelik yapılarına güzel bir örnek teşkil etmektedir.