16 Wall Street şirketine 1,8 milyar dolar para cezası


ABD’de 16 finans firması elektronik iletişimi korumadıkları için 1,8 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Alım Satım Komisyonu’ndan (CFTC) Barclays, Bank of America, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve UBS’nin de aralarında bulunduğu 16 finans şirketine elektronik iletişimleri tespit edildi. bakım ve koruma yapmadığı için 1.8 milyar dolar para cezasına çarptırıldı

SEC’in açıklaması, söz konusu şirketlerin federal menkul kıymetler yasalarının kayıt tutma gerekliliklerini ihlal ettiğini ve hatalarını kabul ettiğini tespit etti.

Açıklamada, Ocak 2018’den Eylül 2021’e kadar olan dönemde, bu tesislerdeki çalışanların kişisel cihazlarındaki kısa mesajları ve mesajlaşma uygulamalarını kullanarak işle ilgili konularda rutin olarak iletişim kurduklarının ve tesislerin çoğunlukla bu iletişimleri ihlal ederek korumadığı tespit edildi. kurallar.

Barclays, Bank of America, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve UBS dahil 16 finans firması 1,8 milyar dolar ceza ödeyecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SEC Başkanı Gary Gensler, finansın güven üzerine kurulduğunu ve cezalandırılan şirketlerin kayıt tutma gereksinimlerini karşılayamayarak bu güveni koruyamadığını açıkladı.

Gensler, teknoloji geliştikçe ticari iletişimin yalnızca resmi kanallar aracılığıyla düzgün bir şekilde yürütülmesinin giderek daha önemli hale geldiğini belirterek, bu tür iletişimlerin sürdürülmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.