15 AB ülkesi doğalgaz için azami fiyat istiyor


15 AB üye ülkesi, AB Komisyonu’nu ithal edilen doğal gaza maksimum fiyat getirecek bir plan hazırlamaya çağırdı.

Avrupa Birliği’nin (AB) 15 Üye Ülkesi, doğal gaz için azami fiyat talep ediyor

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya ve Slovenya’nın enerji bakanları AB Enerji ile ortak anlaşmaya vardı. Komisyon imzalı üye Kadri Simson bir mektup gönderdi.

Mektup, Komisyonun bugüne kadarki çabalarını ve enerji kriziyle başa çıkmak için hazırladığı önlemleri kabul etti.

“Doğal gazın toptan satış fiyatı sorununu henüz çözemedik, en ciddi konu bu.” Açıklama mektubunda, Avrupa’daki tüm doğal gaz toptan satış işlemlerinde bir maksimum fiyatın uygulanması gerektiği belirtildi.

Mektupta, gaz fiyatlarının sınırlandırılmasının haneleri ve işletmeleri enflasyondan korumak için önemli olduğu ve bu tavan fiyatın arz güvenliğini sağlamak için tasarlanabileceği belirtildi.

Üye Devlet bakanlarının enerji kriziyle mücadeleye yönelik önlemleri görüşmek üzere 30 Eylül’de Brüksel’de olağanüstü bir toplantı yapacaklarını hatırlatan mektupta, Avrupa Komisyonu’nun toplantıdan önce doğalgaz konusunu da içeren bir plan sunması istendi.

15 AB ülkesi doğalgaz için maksimum fiyat talep ediyor - 1

HANGİ ÜLKELER SICAK GÖRÜNMÜYOR?

Almanya, Hollanda ve Danimarka gibi ülkeler şu anda doğal gaz fiyatlarını sınırlama fikrine doğru hareket etmiyorlar.

Gaz fiyat sınırı koymanın enerji arz güvenliğini tehlikeye atacağına inanan bu ülkeler, uygulamanın özellikle kış aylarında gaz arzını etkileyebileceğine inanmaktadır.

AB Komisyonu tarafından iki hafta önce açıklanan acil durum planı, düşük maliyetli elektrik üreticilerinden elde edilen gelirlerin sınırlandırılmasını, fosil yakıt şirketlerinden katkı alınmasını, elektrik talebinin azaltılmasını ve enerji şirketlerine likidite sağlanmasını içeriyordu. Buradan vatandaşlara ve şirketlere sağlanan 140 milyar avroluk kaynakla desteklenmeli.

AB Komisyonu, plana ithal edilen doğal gaz için bir maksimum fiyat koymadı. Komisyonun bu hafta enerji kriziyle başa çıkmak için yeni önlemler açıklaması bekleniyor.