11 milyar KİK ve ABD gıda güvenliği desteği taahhüdü11 milyar KİK ve ABD gıda güvenliği desteği taahhüdü

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ve ABD, uluslararası gıda güvenliği sorunlarının üstesinden gelmek için 11 milyar dolarlık yardım sağlayacaklarını açıkladı.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen güvenlik ve kalkınma zirvesinin ardından KİK ülkeleri ve ABD ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, ABD’nin, 10 Arap ulusal kalkınma ve finans kuruluşunu içeren Arap Koordinasyon Grubu tarafından bölgesel ve uluslararası gıda güvenliği konularını ele almak için sağlanan 10 milyar dolarlık desteği memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Açıklamada, KİK ülkelerinin de ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gıda güvenliği ihtiyaçlarını karşılamak için kısa ve uzun vadeli ek 1 milyar dolarlık yardım sağlayacağı yönündeki açıklamasından memnun oldukları belirtildi.

Liderlerin hava ve füze savunma sistemleri, deniz güvenliği ve erken uyarı sistemleri hakkında bilgi alışverişi yoluyla entegrasyonun sağlanması konularını ele aldıklarına dikkat çeken açıklamada, 153 ve 59 ortak Görev Kuvvetlerinin kurulmasının KİK arasında savunma koordinasyonunu geliştirdiği vurgulandı. ve ABD memnuniyetle karşıladı.

Açıklamada ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’ın KİK ülkelerine Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’teki Filistinlilere hizmet veren Doğu Kudüs Hastane Ağı’na destek olarak 100 milyon dolar bağışladıkları için teşekkür ettiği belirtildi.