, , , , , , , , , ,

TEKLİ DEĞERLENDİRMELERİ: EMRE KAYA, ERDEM KINAY FEAT. İKİZLER, İREM DERİCİ

Çarşamba, Aralık 06, 2017


EMRE KAYA – RÜZGAR

Emre Kaya, 2012 yılında dinleyicilerle buluşturduğu "Toz" isimli teklisiyle bilinirlik kazanmış olsa da aslında müzik çalışmaları çok daha evvele dayanıyor. Öyle ki Kaya'nın 2001 tarihli "Aşifte" ve 2007 çıkışlı "Beni Al" adında iki albümü mevcut. Şarkıcılığın yanı sıra söz yazarı-besteci kimliğine de sahip olan Kaya'nın bugüne dek Murat Dalkılıç, Bengü, Niran Ünsal ve Zeynep Dizdar gibi isimlere şarkı vermiş olması dikkat çeken bir ayrıntı.

2015 yılında "Yapboz" ile en etkili yükselişini gerçekleştiren şarkıcı, 2016 çıkışlı "Esaret" ile başarısını devam ettirmişti. Ne var ki aynı yılın son çeyreğinde yayımlanan "Dın Dın" ve bu yılın başında müzikseverlerin beğenisine sunulan "Aşk Diye Soludum" aynı etkiyi yaratmamıştı. Kaya, arayı çok açmadan kısa bir süre önce "Rüzgar" isimli yeni teklisiyle dijital platformlarda yerini aldı. Şarkının sözü ve bestesi Emre Kaya'ya, düzenlemesi ise Turaç Berkay Özer'e ait.

Emre Kaya, farklı telden çalan iki teklisinin ardından bu defa yine "Yapboz" ve "Esaret"in izinden gitmiş gibi görünüyor. Bu hususta şarkıcının "Rüzgar" ile sinema terimiyle "üçleme" yaptığı söylenebilir. Ancak "Rüzgar"ın aurası sanki "Yapboz" ve "Esaret"e kıyasla biraz daha zayıf kalıyor. "Rüzgar"ın bence tek handikabı sözlerinin akılda kalıcı olmaması. Şarkı bence bu noktada vurucu ve hafızada tutulan cümlelere ihtiyaç duyuyor.

Kaya'nın sektördeki birçok şarkıcıya kıyasla görselliğe daha çok önem verdiği, kliplerinin belli bir standartta olmasından anlaşılıyor. Mekân olarak Kars'taki Ani Harabeleri'nin seçildiği ve farklı ırklardaki modellerin şarkıcıya eşlik ettiği klibi bilhassa estetik açıdan oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Tarihî atmosferi, otantik havası, kostümleri, renkleri ve çekimleriyle ortaya nitelikli bir çalışma çıkmış. "Rüzgar" ile ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştiren Gizem Demir'i ve ekibini bu açıdan tebrik etmek lazım. Ortaya çıkan sonuç her açıdan Demir'in bir fikri ve gözü olduğuna işaret ediyor. Bu arada teklinin kapağında Emre Kaya'nın adının çok büyük yazılmasını biraz abartılı, tercih edilen renkler ve kullanılan yazı tipleri açısından da tasarımı zayıf buldum.

"Rüzgar" nereye kadar götürür, bilinmez ama Emre Kaya'ya bir sonraki hamlesi için güçlü bir fırtına lazım.


ERDEM KINAY – ÖPTÜM (FEAT. İKİZLER)

Uzun yıllardır birçok sanatçının şarkılarına yaptığı aranjelerle müzik sektörünün öncü isimlerinden biri hâline gelen Erdem Kınay, son dönemlerde kendi yapım şirketi KNY Müzik'ten yayımladığı prodüksiyonlarıyla da dikkat çekiyor. Dünya müziğindeki "prodüktör" anlayışının artık ülkemizde de var olmaya başladığını ve Erdem Kınay'ın da bunun başlıca örneklerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

"Şahane", "Her Gece Kal", "Boynun Borcu" isimli teklileriyle 2017 yılını oldukça verimli geçiren Kınay, geçtiğimiz aylarda yeni projesi "Öptüm"ü müzikseverlerin beğenisine sundu. Sözleri Deniz Erten'e, bestesi ve düzenlemesi Erdem Kınay'a ait olan şarkıyı ise İkizler seslendiriyor.

Son yıllarda âdeta akıma dönüşen proje albümleri için aranjörlerin genellikle popüler şarkıcılarla iş birliği yapmayı tercih ettiklerini göz önünde bulundurduğumuzda Erdem Kınay'ın onlardan farklı olarak yeni isimlere kucak açması ve onları desteklemesi fazlasıyla takdiri hak ediyor. Kınay,  yeni işi "Öptüm"de de kendi geleneğini sürdürmüş ve yeni yeteneklere el vermiş. Bu buluşma sonucu genç, coşkulu ve kendine has bir proje ortaya çıkmış. Işıl Reina yönetmenliğinde çekilen, renkli ve doğal görüntülerden oluşan klipteki acemice ve hazırlıksız duran bazı dans sahneleri bile meseleye farklı bir samimiyetle doğallık katmış.

Son aylarda "Erdem Kınay feat..." şeklinde başlayan birçok proje birbiri ardına çıktığından ve başta bu durum bende olumsuz algı yarattığından "Öptüm"ü biraz geç keşfettiğimi söyleyebilirim. Erdem Kınay'ın yeni isimlerin yolunu açmak ve onlara dikkat çekmek adına böyle bir strateji izlemiş olabileceği ihtimalini düşündüğümde bu fikir bana gayet mantıklı geldi. Tabii bu şimdilik benim düşüncem, cevabı Kınay'ın kendisinde.


İREM DERİCİ – BAZI AŞKLAR YARIM KALMALI

2016 çıkışlı albümü "Dantel"in tanıtım dönemini tamamladıktan sonra 2017'de "Tektaş" isimli teklisini dinleyicilerinin beğenisine sunan İrem Derici, yıl bitmeden hızlı davranarak "Bazı Aşklar Yarım Kalmalı"yı yayımladı. Sözleri Ayla Çelik, bestesi Gökhan Tepe imzalı şarkının düzenlemesi ise Erhan Bayrak'a ait. "Dantel"deki kadro "Bazı Aşklar Yarım Kalmalı"da da eksiksiz bir araya gelmiş. "Dantel"deki Türk rüzgârından farklı olarak yeni buluşmada bu defa İspanyol bir hava hüküm sürmüş ve bu atmosfer video klibe de yansıtılmış.

"Bazı Aşklar Yarım Kalmalı", kendi türünde hoş bir şarkı ama daha fazlası değil. Ben İrem Derici'nin daha nevi şahsına münhasır, ayırt edilen, cesur, "kimlik" şarkılar söylemesi gerektiğini düşünüyorum. "Zorun Ne Sevgilim", "Dantel", "Nabza Göre Şerbet" bu anlamda Derici'ye çok yakışan, enerjisini ve farklılığını yansıtan şarkılardı. Derici, kariyeri açısından risk almak istemiyor olabilir ancak artık onun için asıl risk, hiç risk almaması bence. İrem Derici, kendi kulvarında pop müziğe farklı bir soluk getirebilecek güçte ve çılgınlıkta bir şarkıcı. Uzağa gitmeye de gerek yok, Derici'nin geçen yıl Altın Kelebek Ödülleri'ndeki sahne performansını bir hatırlayın.

Bence İrem Derici artık "romantik şarkıların prensesi" kalıbından çıkmalı çünkü ait olduğu yer orası değil. "Bazı Aşklar Yarım Kalmalı" mı, bilmem ama bazı şeyler kesinlikle tadında kalmalı.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Aynur Aydın – Bana Aşk Ver (feat. Turaç Berkay)
Erdem Kınay – Öptüm (feat. İkizler)
Mustafa Ceceli – Geçti O Günler
Güliz Ayla – Bilirkişi
Colonel Bagshot – Six Days War (Mahmut Orhan Remix)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com