, , , , , , , ,

TEKLİ DEĞERLENDİRMELERİ: ELİF KAYA, ONUR KOÇ FEAT. ÖZGÜN, TUĞBA YURT

Pazar, Ekim 08, 2017


ELİF KAYA  AŞKLARCA

Elif Kaya, ilk albümü "Elif Kaya"yı 2014 yılında yayımlamış olmasına karşın müzik kariyeri daha eskiye dayanan bir isim. Öyle ki Kaya, 2013'te ekrana gelen "Veliaht" isimli yarışma programına katılmış, ondan da evvel Mustafa Sandal'ın 2009 çıkışlı "Karizma" albümünde yer alan "Var Mısın Yok Musun"da şarkıcıya eşlik etmişti. Yani Elif Kaya, sekiz yılı aşkın bir süredir müzik dünyasında faal olarak yer alıyor.

Şarkıcı, geçtiğimiz haftalarda "Aşklarca" isimli yeni teklisini Poll Production etiketiyle dinleyicilerinin beğenisine sundu. Solo kariyerinin ilk çıkış şarkısı "Karanlık Dünyam"dan bugüne dek ağırlıklı olarak "cover" parçalarla yoluna devam eden isim, bu kez tercihini "sıfır kilometre" bir şarkıdan yana kullanmış. Müzik dünyasının başarılı ikilisi Alper Narman ile Onurr'un kaleminden çıkan "Aşklarca"nın düzenlemesini ise Enver Günen yapmış. Murat Joker ise şarkının video klibinin yönetmenliğini üstlenmiş.

"Aşklarca"da geçmişe göre çok farklı hatta yeni bir Elif Kaya gördüğümüz gerçeği daha ilk anda kendini fark ettiriyor. Geçtiğimiz yıllarda bir etkinlikte tanıştığımız şarkıcıya "Eğer bu imajı sürdürmeye devam edersen saç rengini değiştirdiğinde insanlar seni tanımayacak." diyerek fikrimi belirtmiştim. Bu anlamda Kaya'nın yarısı siyah, yarısı sarı saçlarına veda edip yenilenmesine sevindim.

Tarz ve tavır anlamında yapılan ciddi değişikliklerde belki de en büyük risk, şarkıcının kitlesi tarafından bu farklılığın kabul görüp görmemesi olsa gerek. "Nostaljik şarkıların yeni yüzü" olarak dikkat çekmiş Kaya'nın "Yürüdü, yırtındı aşklarca", "Gazı olan alınsın, mucho gasolina" gibi son derece "günümüzden" sözler taşıyan bir şarkıyla karşımıza bambaşka çıkması bence bu hususta ciddi bir risk. Video klip, şarkının enerjisini yansıtıyor olmakla birlikte yine "bir önceki Elif Kaya" ile kıyas kabul etmeyecek kadar frapan, şuh ve iddialı. Ben hem şarkıyı hem de video klibi oldukça keyifli buldum. "Aşklarca"nın güzel bir prodüksiyon olduğunu düşünmekle birlikte bu değişimin ilk habercisi olmasından dolayı da Elif Kaya'nın dinleyicileri tarafından biraz sert ve hafif "aykırı" bulunabileceği fikrindeyim. Başka bir ifadeyle "Aşklarca" ile birlikte şarkıcının mevcut dinleyicisinden daha genç, daha farklı bir kitleye hitap ettiğini düşünüyorum. Bence şarkıcı bu geçişi biraz daha yumuşak yapabilirdi, "Aşklarca"dan önce köprü olabilecek bir tekli yayımlayabilirdi. Her koşulda Kaya'nın yeni tarzıyla kendisini çok daha iyi ifade edeceğine, enerjisini ortaya koyacağına inanıyorum.

Elif Kaya'nın müzik yolculuğunda bulunması gereken kulvar bence "nostaljik şarkıların hanım hanımcık kızı" yerine "pop müziğin deli dolu kadını" olmalı ki gidişat da artık bunu gösteriyor. Kaya'nın yapması gereken "Aşklarca" ile çıktığı bu yeni serüvende "şarkılarca" ilerlemek.


ONUR KOÇ FEAT. ÖZGÜN  SEVMEM Mİ?

Sıkı müzik dinleyicileri muhakkak hatırlar, 2000'li yılların bilhassa ortalarında "ilk olarak sesini radyoda duyuran, şarkısıyla oldukça dikkat çeken ve bir hayli merak uyandıran şarkıcı" akımı vardı. Yalın'ın "Zalim"i, Tan'ın "Asla"sı, Yüksek Sadakat'in "Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer"i hayatımıza tam da böyle girdi. Bu isimlerden biri de kuşkusuz ki "Elveda" ile Özgün'dü. O zamandan bu zamana 12 yıl geçti ve şarkıcı bu süre zarfında beğeni toplayan birçok çalışmaya imza attı.

Onur Koç'un geçtiğimiz eylül ayında yayımlanan "Sevmem mi?" isimli tekli projesinde Özgün bu defa eşlikçi olarak karşımıza çıkıyor. Hareketli şarkının sözü, bestesi ve düzenlemesi Onur Koç'un imzasını taşıyor. Duygusal şarkılarıyla daha ön planda olsa da ben Özgün'e hareketli, eğlenceli şarkıların da oldukça yakıştığı kanaatindeyim. "Şeytan", "Zilli", "İstiklal", "Sadece Arkadaşız", "Öpücem" gibi şarkılar bu anlamda dikkat çeken ve beğeni toplayan çalışmalardı. Ancak "Sevmem mi?" Özgün'ün bugüne dek seslendirdiği bu türdeki şarkıların arasında sanki sönük kalıyor. Kendi adıma hem melodik açıdan hem de söz yapısı itibariyle "Sevmem mi?"nin zayıf bir şarkı olduğu kanaatindeyim. Bununla birlikte Özgün gibi tecrübeli bir ismin ve nezdinde kuşağının şarkı seçimleri konusunda çok daha dikkatli olmasında da yarar görüyorum. Ne de olsa müzik sektöründe jenerasyon yenileniyor ve kıdemli isimlerin hâliyle kalıcı şarkılar yapması gerekiyor.

Sonuç itibariyle Özgün'ün diskografisi içerisinde "Sevmem mi?"nin iz bırakması ve ses getirmesi bence zor görünüyor. Özgün, bu defa için kulağa pek de "Özgün" gelmiyor.


TUĞBA YURT – İNCEDEN İNCEDEN

Tuğba Yurt, genç nesil kadın şarkıcılar içerisinde güçlü yorumculuğuyla dikkat çeken ve başarılı işlere imza atan bir isim. Periyodik aralıklarla teklilerini müzikseverlerin beğenisine sunan Yurt, yine arayı çok açmadan "İnceden İnceden" isimli yeni şarkısını dinleyicileriyle buluşturdu. 2016 çıkışlı "Güç Bende Artık" ile oldukça ses getiren ve geniş kitlelere ulaşan şarkıcı, bir sonraki teklisi "Destur" ile bekleneni verememişti. Yurt, durumun farkına varmış olacak ki yeni bir şarkı için beklememeyi tercih etti.

Sözleri Duygu Eyüpoğlu, bestesi Ümit Köse'ye ait olan "İnceden İnceden"in düzenlemesini kıdemli aranjör Erdem Kınay, video klibinin yönetmenliğini ise Murat Joker üstlenmiş. Tuğba Yurt, iyi bir şarkı yakaladığında ve çok güzel bir ivme kazandığında bir sonraki çalışmasında hayal kırıklığına uğratabiliyor. "Sakin Ol"dan sonra gelen "Aşk Sanmışız", "Güç Bende Artık"tan sonra gelen "Destur" bu anlamda sıralanabilecek şarkılar. Tabii başka bir açıdan Yurt'un hep aynı isimlerle çalışıp denenmişi denemek yerine farklı müzisyenlerle, yeni enerjilerle buluşması da takdiri hak ediyor.

Yine yeni bir arayıştan doğan "İnceden İnceden", Tuğba Yurt'un kariyeri açısından sağlam ve etkili bir hamle olarak dikkat çekerken, 2017'nin son çeyreğinin en sivrilen çalışmalarından biri olarak parlıyor. Ben kesinlikle Yurt'a söz yapısı kuvvetli, duygu derinliği ve derdi olan şarkıları çok yakıştırıyorum. Zaten diğer türlüsü genç şarkıcı için hafif kalıyor.

"İnceden İnceden", Tuğba Yurt'un tekrar "Güç Bende Artık" dediği, "inceden inceden" kendine has niteliklerini belirginleştirdiği ve elini güçlendirdiği bir şarkı olarak kendini fark ettiriyor. Başarılı isme ise bir sonraki çalışmasında bu ivmeyi devam ettirmek düşüyor.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Tuğba Yurt – İnceden İnceden
Simge – Aleni Aleni (PowerTürk Akustik)
Deeperise – Raf (feat. Jabbar)
Ziynet Sali – Ağlar mıyım? Ağlamam
Yalın – Kader Ne Söylüyorsa

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com