, , , , , , , , ,

TEKLİ DEĞERLENDİRMELERİ: ALEYNA TİLKİ, İLYAS YALÇINTAŞ, MABEL MATİZ

Salı, Ağustos 22, 2017


ALEYNA TİLKİ – SEN OLSAN BARİ

Yetenek Sizsiniz Türkiye isimli tv programını bir kenara koyarsak, aslında Aleyna Tilki'nin profesyonel müzik hayatına başlaması ve hayatımıza girmesi üzerinden sadece bir yıl geçti. Tilki, bu süre zarfında "Cevapsız Çınlama" ile Türkiye'nin en çok izlenen video klibine imza attı. Ayrıca Google verilerine göre Türkiye'de 2016'da en çok aratılan isimdi. Bu bir yıllık süreçte eşine benzerine az rastlanır bir yükselişin, başarının hep birlikte tanığı olduk.

"Cevapsız Çınlama" ile elde ettiği çıkışla birlikte bütün dikkatleri üzerine çeken genç isim kısa sürede basının da ilgi odağı oldu. Bir diğer önemli husus da Tilki'nin gündeme gelmek için özel bir gayret göstermiyor, bir skandal ya da sansasyonla anılmıyor olmasıydı. Bir şekilde herkes Aleyna Tilki'yi konuşuyordu...

Aleyna Tilki, kısa bir süre önce ilk solo teklisi "Sen Olsan Bari"yi DMC etiketiyle dinleyicilerinin beğenisine sundu. Söz ve müziği Ersay Üner'e, düzenlemesi ise Ozan Çolakoğlu'ya ait şarkının video klibinde ise "Cevapsız Çınlama"da da olduğu gibi Serdar Börcan'ın imzası bulunuyor.

Şarkısının ulaşabileceği en geniş kitleye ulaşması kuşkusuz ki bir şarkıcının en büyük hayallerinden biridir. Ne var ki her büyük başarı beraberinde daha büyük bir başarı beklentisini getiriyor. Bu sebeple 16 yaşında zirveyi gören Tilki'nin bir sonraki şarkısının akıbetinin ne olacağı ve beklentileri karşılayıp karşılamayacağı büyük merak konusuydu. Genç isim, bir önceki şarkısının izinden gitmek ve "garantici" olmak yerine "Sen Olsan Bari" ile cesaret örneği sergileyerek ülkemiz için "farklı" kabul edilebilecek bir tarzın, tavrın izinden gitmiş. Sözü, bestesi ve altyapısıyla oldukça modern ve Batılı bir şarkı "Sen Olsan Bari". Eğer şarkı seçmek üzerine bir kıyafet giymek gibiyse, söz konusu şarkı Tilki'nin vücuduna tamamen oturmuş. Öyle ki "Sen Olsan Bari", "Cevapsız Çınlama"ya kıyasla başarılı ismin yaşına ve duruşuna daha uygun bir şarkı. Bu anlamda video klibin de atmosfer, koreografi, dekor ve kostümleriyle bir bütün olarak şarkının ve şarkıcının ruhunu yansıttığı rahatlıkla söylenebilir.

Bugün "Sen Olsan Bari"yi başka bir şarkıcı söyleseydi kuvvetle muhtemel bu kadar kabul görmez, dillere pelesenk olmazdı. İşte tam da bu noktada Aleyna Tilki büyük bir tebriği hak ediyor. Özümsenerek, sindirilerek ve içselleştirilerek dinleyicilere sunulan tarzlar ve şarkılar bir şekilde hep kabul görüyor, karşılık buluyor. "Sen Olsan Bari", bence günümüz pop müziğinin modernleşmesi anlamında bir kırılma noktası olarak kabul edilebilir. Tabii bu noktada Ozan Çolakoğlu ve Ersay Üner'i es geçmemek gerekir...

Aleyna Tilki'yi aylar önce bir televizyon programında izlemiş ve konuşmalarına gerçekten hayran kalmıştım. Biz toplum olarak kendini seven, yeteneklerinin farkında olan insanlardan pek hazzetmeyiz. O kişiyi şımarıklıkla, ukalalıkla, egolulukla yaftalarız. Kendi adıma Tilki'nin müziğine, bu kadar genç yaşta ayaklarının yere bu denli sağlam basmasına, duruşuna, vizyonuna, risk almaktan kaçınmamasına büyük saygı duyuyorum. Ülkemizden dünyaya açılacak bir yıldız olacaksa da Aleyna Tilki'ye "O Sen Olsan Bari" diyorum.


İLYAS YALÇINTAŞ – GEL BE GÖKYÜZÜM

İlyas Yalçıntaş da tıpkı Aleyna Tilki gibi hayatımıza yarışma programıyla giren bir isim. 2016 yılında ilk albümünü yayımlayan Yalçıntaş, bu süre zarfında sırasıyla "Nefes", "İçimdeki Duman" ve "Bu Nasıl Veda" isimli şarkılarını kliplendirerek başarılı çıkışını sürdürdü. Bu noktada şarkıcının başta üzerine iyice yapışan "İncir"den çoktan sıyrıldığı ve üzerine hep bir şeyler koyduğu rahatlıkla söylenebilir.

Yavaş ve duygusal şarkılarıyla kemik kitlesini oluşturan Yalçıntaş, geçtiğimiz mayıs ayında yeni şarkısı "Gel Be Gökyüzüm"ü DMC etiketiyle yayımladı. Sözü ve bestesi şarkıcının kendisine ait olan parçanın düzenlemesi ise son zamanların en çok dikkat çeken isimlerinden Mahmut Orhan'a ait. Genç yetenek, geçtiğimiz yıl "Feel" isimli teklisiyle uluslararası arenada ses getirmiş ve bu yıl da "Save Me" isimli yeni şarkısını yayımlamıştı. Ayşe Hatun Önal'ın seslendirdiği "Olay" ile ilk kez bir Türkçe şarkının düzenlemesine imza atan Orhan, bu zaman zarfında yerli pop müziğe iyiden iyiye ısınmış görünüyor.

"Gel Be Gökyüzüm", lirik söz ve beste yapısı itibariyle tam da klasik bir İlyas Yalçıntaş şarkısı olabilecekken Mahmut Orhan'ın dokunuşlarıyla daha farklı bir yere gitmiş. Yalçıntaş'ın şarkılarındaki lirik havayı Orhan'ın düzenlemelerinde de görmek mümkün. İmzası niteliğini kazanan, düzenlemelerinde sıkça kullandığı kemanların da etkisiyle Orhan'ın çalışmalarında insana dokunan, duygu taşıyan bir hava var. Bu sebeple genç ikilinin bir araya gelmesi çok isabetli bir karar olmuş ki ortaya çıkan iş de doğrudan buna işaret ediyor.

"Gel Be Gökyüzüm", İlyas Yalçıntaş'ı bir adım ileriye götüren ve diskografisi içerisinde hep hatırlanan şarkılarından biri olacaktır. Kendi adıma genç ismin bir sonraki çalışmasını merak ediyor, Yalçıntaş'tan ters köşe bir hareket bekliyorum.


MABEL MATİZ – YA BU İŞLER NE

2011 yılında kendi adını taşıyan ilk albümüyle müzik dünyasına merhaba diyen Mabel Matiz, 2013 yılında yayımlanan "Yaşım Çocuk" albümüyle daha geniş kitlelere ulaşmayı başarmış, 2015'te dinleyicilerin beğenisine sunulan "Gök Nerede" isimli üçüncü albümüyle de büyük ses getirmişti. Sanatçı, kısa bir süre önce kariyerinin ilk tekli çalışması "Ya Bu İşler Ne"yi Zoom & DMC iş birliğiyle müzikseverlerle buluşturdu.

Sözü ve bestesi Mabel Matiz'in imzasını taşıyan şarkının düzenlemesi ise Sabi Saltıel tarafından yapılmış. Renkli görüntülerden oluşan video klibi ise Mabel Matiz ile Anıl Can birlikte yönetmiş. Anlayacağımız o ki Matiz, düzenleme haricinde bütün oluşum süreçlerinde aktif bir şekilde yer almış. Adının da etkisiyle intro başlarken şarkı çok eğlenceli, espriliymiş gibi bir algı yaratsa da tamamını dinleyince daha farkı bir etki bırakıyor. Matiz'in şarkılarındaki o kalbe dokunan, insanı hüzünlendiren, duygulandıran atmosfer "Ya Bu İşler Ne"de de solunuyor. Yeri gelmişken şarkıda bilhassa "Unutulmaktı ecel." cümlesini çok etkileyici bulduğumu da vurgulamak isterim.

Çıkış yaptığı dönemden bugüne dek çizgisini korumakla birlikte Matiz'in son birkaç yıl içerisinde görsel anlamda da gözle görülür bir değişim yaşadığı ve daha güçlü bir imaja sahip olduğu bir gerçek. İşte tam da bu noktada "Ya Bu İşler Ne", sanatçının kendini ve içindeki renkleri müziğine yansıttığı bir çalışma olmuş. Şarkının renkli görüntülerden oluşan video klibinde günümüz dünyasının düzenine karşı hafif alaycı ve bir o kadar ciddi bir gönderme mevcut, görmeyi bilene elbette tabii...

Matiz, kariyerinin ilk teklisinde teklemeden, tekrara düşmeden, yine yeni bir şeyler deneyerek biraz daha yol katetmiş. Şarkı ve video klipten sonra insan sormaktan kendini alıkoyamıyor: "Ya bu işler ne?"

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com