, , , , , , , , ,

TEKLİ DEĞERLENDİRMELERİ: ATİYE, EDİS, GÜVEN YÜREYİ

Cumartesi, Temmuz 29, 2017


ATİYE – ZAMANSIZ AŞKLAR

Atiye, pop müziğin genç temsilcilerinden biri olsa da aslında müzik yolculuğunda 10 yılı geride bırakmış bir isim.

2013'te son albümü "Soygun Var"ı yayımladıktan sonra arayı teklilerle sıcak tutan şarkıcı, kısa bir süre önce ise yeni şarkısı "Zamansız Aşklar"ı dinleyicileriyle buluşturdu. Anonim besteye yazılan sözler Atiye'nin babası Orhan Yılmaz'ın kaleminden çıkmış, düzenlemeyi ise İskender Paydaş yapmış.

Son birkaç yıl içerisinde yayımlanan çalışmalarını da göz önünde bulundurduğumuzda genel anlamda Atiye'nin müzikal kariyerinde bir ivme kaybı olduğu kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Ne var ki "Zamansız Aşklar", Atiye'nin ihtiyacını bu noktada karşılayabilecek potansiyelde bir şarkı değil. Mesela 10 şarkılık bir albümde böyle bir çalışmaya yer vermesi doğallıkla karşılanabilir ancak tekli olarak sunmak bana biraz fazla "iddialı" gelmedi değil doğrusu.

Atiye, resmî listede zirveyi en son -aynı zamanda da ilk- 2011 yılında "Budur" isimli şarkısıyla görmüştü. Ben "Budur", "Muamma", "Ya Habibi", "Deli Ya", "Kal" gibi kendine has bir tarzı, tavrı olan şarkıların Atiye'ye daha çok yakıştığı ve onu parlattığı kanaatindeyim. Bu anlamda bence şarkıcının son dönemlerde seslendirdiği yeni şarkılar biraz "arada" duruyor. Genç ve tecrübeli ismin bir sonraki hamlesi için elinde çok daha büyük bir koz bulundurması gerektiğini düşünüyorum. Atiye'nin sevdiğim şarkısında söylediği gibi: "Bu mudur?" Maalesef bu da değildir.


EDİS – ÇOK ÇOK

İlk teklisi "Benim Ol" ile 2014 yılında hayatımıza giren Edis, attığı bu ilk adımla hayatımızdan bir daha çıkmayacağının sinyallerini güçlü bir şekilde vermişti. Ne de olsa karşımızda kendi şarkılarını yazan, "gerçekten" dans eden, eğitimli, duruşu ve enerjisiyle kendini belli eden genç bir yetenek vardı. Bununla birlikte bence Edis'in diğer büyük şansı ise çalıştığı ekibin kendisine inanıyor ve kararlılıkla arkasında duruyor olmasıydı. Aksi durumda Edis dikkatimizden kaçabilir, yükselişi daha uzun bir süreç alabilirdi de...

2015 yılında "Olmamış mı?" ile güçlü çıkışını sürdüren Edis, geçtiğimiz yıl yayımlanan "Dudak" ile pop müziğindeki yerini sağlamlaştırırken beklentileri bir kez daha karşıladı. "Dudak" teklisinden sonra, bağlı olduğu müzik şirketi PDND'den ayrılması müzik dünyasında şaşkınlık yaratmış ve Edis'in hangi müzik şirketiyle yola devam edeceği merak uyandırmıştı.

Genç şarkıcının son teklisi "Çok Çok", bir süre önce Felix & DMC etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Edis, Alper NarmanOnur Özdemir'in sözünü ve bestesini beraber yazdığı şarkının düzenlemesi ise başarılı ismin tıpkı önceki şarkılarında olduğu gibi Ozan Çolakoğlu imzası taşıyor. "Çok Çok"un renkli görüntülerden oluşan video klibi ise Mustafa Nurdoğdu yönetmenliğinde Fransa'da çekilmiş.

Esprili sözleri, akılda kalıcı melodisi, şarkı ile bütünleşen dinamik altyapısı ve Edis'in vokali ile parlayan, dikkat çeken bir şarkı ortaya çıkmış. Bu arada "Çok Çok"un video klibini de oldukça beğendiğimi de belirtmek isterim. Daha snob ve mesafeli durduğu önceki çalışmalarına kıyasla bu defa daha sıcak, içten, samimi ve doğal bir Edis ile karşı karşıyayız. Sözlerinden altyapısına, klibinden tekli kapağına kadar her şeyiyle son derece modern ve "konsept" bir çalışma çıkmış.

Bundan önce de severek dinliyordum ancak ben bu kez gördüğümüz Edis'i "Çok Çok" sevdim. Genç ismin sonbaharda çıkaracağı ilk albümünü de merakla beklemekteyim.


GÜVEN YÜREYİ – SEN MAŞALLAH

Güven Yüreyi, "O Ses Türkiye" izleyicilerinin aşina olduğu, tanıdığı bir isim. Öyle ki Yüreyi, 2013 yılında katıldığı yarışmada seslendirdiği "Ben Sevdalı Sen Belalı" ile bir hayli dikkatleri üzerine çekmeyi ve ses getirmeyi başarmış...

Yeni isim, ilk teklisi "Sen Maşallah" ile kısa bir süre önce DMC etiketiyle müzik platformlarında yerini aldı. Asil Gök ve Derya Uluğ'un beraber yazdığı şarkının düzenlemesini ise genç neslin yetenekli aranjörlerinden Osman Çetin yapmış. ".feat" ibaresi kullanılmasa da -ki özellikle tercih edildiği muhakkak- Derya Uluğ, Güven Yüreyi'ye hem şarkıda hem de klipte eşlik etmiş.

"Sen Maşallah"ın söz ve beste yapısı itibariyle tipik bir Derya Uluğ -hayatımızda bir yıldır olsa da- şarkısı olduğunu daha ilk dinleyişte söylemek mümkün. Yarışmadaki performanslarını da göz önünde bulundurduğumuzda, ağdalı ve nağmeli bir vokali olan Yüreyi, pop türündeki çıkış şarkısını tam dozunda, layığıyla seslendirmiş ve "Sen Maşallah" sesine çok yakışmış. Yüreyi'nin dikkat çekmesi ve daha geniş kitlelere ulaşabilmesi adına Derya Uluğ gibi popüler ve "flaş" bir ismin klipte yer alması elbette mantıklı ancak Uluğ, bence şarkıya eşlik etmese de olurmuş sanki. En azından ben bu şarkıda baştan sona sadece Yüreyi'yi dinlemeyi de tercih edebilirdim. Bir diğer değinmek istediğim husus da "Sen Maşallah"ın nakarat kısmının Mansur Ark'ın "Gazla Gitsin" şarkısının nakaratını çağrıştırması. Bu benzerliğin kasti olduğunu düşünmemekle birlikte şarkının başarısını engelleyeceğini de sanmıyorum.

Bu yıl şu ana dek çıkış yapan yeni isimler içerisinde Güven Yüreyi'nin en öne çıkan şarkıcı olduğu söylenebilir. "Sen Maşallah"ın rüzgârının uzun süre eseceği de bir başka gerçek. Bedran Güzel'in yönettiği video klibi de beğendiğimi ayrıca vurgulamak isterim. Yüreyi, bazı sahnelerde hafif tutuk ve heyecanlı görünüyor ki ilk video klibi olan bir şarkıcı için bu tatlı telaş son derece olağan.

Güven Yüreyi'nin adını geniş kitlelere duyurması çok zaman almayacaktır. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Katy Perry – Bon Appétit (feat. Migos)
Jason Derulo – Swalla (feat. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign)
Edis – Çok Çok
Güven Yüreyi – Sen Maşallah
Miley Cyrus – Malibu

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com