, , , , , , , , ,

HANGİSİ EN HİT?

Perşembe, Temmuz 13, 2017

Geçtiğimiz yıl 10 şarkılık "Hepsi Hit Vol. 1" albümünü dinleyicileriyle buluşturan Hande Yener, albüme verdiği isimle bu çalışmanın seri hâlinde devam edeceğini doğrudan ilan etmişti. Geçtiğimiz haftalarda "Bakıcaz Artık" isimli teklisini yayımladığında yeni albümünün çıkışının zaman alacağını düşünmüştüm. Ne var ki sanatçı müzikseverlere bir sürpriz yaparak beklenen tarihten önce "Hepsi Hit Vol. 2" ile raflarda ve dijital platformlarda yerini aldı.

11 şarkı, 1 versiyon ve 2 remix olmak üzere albümde toplam 14 parça yer alıyor. Yener, ilk olarak 2014 yılında "Mükemmel" isimli albümünde bir araya geldiği ve "Hepsi Hit Vol. 1"de iş birliğini devam ettirdiği Mert Ekren ile yeni çalışmasında da bir araya gelmiş. Albümün repertuvarı da ağırlıklı olarak Ekren'in şarkılarından -sekiz şarkı- oluşturulmuş. En son 2007 yılında "Nasıl Delirdim" isimli albümünde bir şarkısını seslendirdiği Mete Özgencil ile 9 yıl sonra tekrar buluşan Yener, kıdemli ismin iki bestesine yer vermiş. Son yılların başarılı üreticilerinden Zeki Güner ise bu albüme bir şarkısıyla dahil olmuş. Yener'in Güner'le ilk kez bu albümde çalıştığı da bir başka detay.

Albümün açılışını sözü, bestesi ve düzenlemesi Mert Ekren'e ait olan "Alev Alev" yapıyor. Şarkının "Hepsi Hit Vol. 1"de yer alan parçalardan hiçbirine benzemediğini, yeni bir renk olarak sivrildiğini söylemek mümkün. Dinamik olmakla birlikte "Alev Alev"in derin, duygusal ama aynı zamanda hafif mesafeli bir şarkı olduğu kanaatindeyim. Özellikle nakarata kadar olan kısmı Yener'in heceler gibi okuması dikkatimi çeken bir husus ki şarkının diğer versiyonunu dinleyince bu durumun Mert Ekren'den kaynaklandığına emin oldum.

"Alev Alev" yerini lokomotif şarkı "Bakıcaz"a bırakıyor. Söz konusu şarkı geçtiğimiz haftalarda "Bakıcaz Artık" ismiyle yayımlanmıştı ki hâliyle bu durum biraz kafa karıştırdı. Eğlenceli, dinamik, esprili ve farklı olsa da kendi adıma "Bakıcaz"ın lokomotif şarkı potansiyeli taşıyıp taşımadığı konusunda pek emin değilim. Mesela bir "Mor"u göz önünde bulundurduğumuzda bu anlamda "Bakıcaz" bir parça daha alternatif, daha zayıf kalıyor sanki.

Albümün en öne çıkan çalışmalarından biri olan "Patates"in benim albümde en sevmediğim hatta tek sevmediğim şarkı olduğunu söyleyebilirim. Bir şarkının esprili, eğlenceli olması bazen yeterli olmayabiliyor. Ben "Patates"in albüm bütünlüğünün, atmosferinin dışında kaldığı düşüncesindeyim. Ancak sevenleri olur mu, bence çok olur.

Sözü ve bestesi Zeki Güner'e ait olan "Sana Bir Şey Olmaz" ilk üç şarkıdan sonra albümün temposunu yavaşlatan, dingin sularda yüzen, keyifle dinlenebilecek bir şarkı. Yener ile Güner'in ilk iş birliğinden gelecek için umut veren bir çalışma ortaya çıkmış. İlerleyen zamanlarda Yener'den, Zeki Güner imzalı hareketli bir şarkı da dinlemek isterim doğrusu. Ortaya nasıl şarkılar çıkacağı merak konusu...


Albümün ortalarına geldiğimizde tempo "Vay" ile tekrar yükseliyor. Bu anlamda "Vay" albümün en öne çıkan şarkılarından biri olarak parlıyor ki iTunes listesine hızlı girişi de bu gerçeğe işaret ediyor. "Alev Alev" için bahsettiğim Yener'in şarkıyı heceler gibi söylemesi durumu "Vay"da da dikkat çekiyor. "Benden Sonra" Yener'in ilk dönemlerindeki havayı hissettiren, hemen hemen herkesi kucaklayacak türden, eğlenceli ve günümüz deyimiyle oldukça "giderli" bir şarkı. Benim de albümdeki en önceliklilerimden biri. Yakın zamanda olmasa bile gelecekte "Benden Sonra"nın kliplendirilmesi gerektiğini düşündüğümü de vurgulamak isterim.

Mete Özgencil, Devrim Karaoğlu ile Hande Yener'in yıllar sonra bir araya geldiği "Ben En Çok" farkını daha ilk dinleyişte ortaya koyarken mevcut albüm repertuvarı içerisinde farklı ve ayrıcalıklı bir yerde konumlanıyor. "Ben En Çok"u ilk dinlerken "Apayrı" albümünden bir şarkı kulaklarımdaymış gibi bir hisse kapıldım. Mete Özgencil ile Hande Yener'in uzun aradan sonra buluşması başlı başına heyecan verici bir gelişmeydi ki "Ben En Çok" da bu ortaklığın tadı damakta kalan bir meyvesi olmuş âdeta. Şarkının dikkatli ve algısı açık müzikseverler tarafından uzun zaman dinleneceği ve hafızalarında yer edeceği kanaatindeyim. Söz konusu üçlünün bir araya geldiği bir diğer çalışma olan "Leyla" da güçlü, kendine has ve derin duygular uyandıran bir şarkı. Mete Özgencil'in söz ve bestelerinde nevi şahsına münhasır bir duruş, mistik bir hava var. Devrim Karaoğlu ise Özgencil'in bestelerindeki bu atmosferi yaptığı düzenlemelerle pekiştiriyor. Albümün geneline bakıldığında Yener'in yorumculuk gücünün en çok bu şarkıda öne çıktığı söylenebilir.

"Faili Meçhul" tıpkı "Ben En Çok" gibi Yener'in "Apayrı" albümündeki atmosferi anımsatıyor, o çizgiye yakın duruyor. Yine "Misafir" de düşük tempoyu devam ettiren, keyifle dinlenen şarkılardan biri. Ancak yavaş şarkılar içerisinde benim önceliklim "Şükür". Sözleri, melodisi, hissiyatı ve Yener'in duygulu vokaliyle "Şükür"ün de albüm içerisinde öne çıkan şarkılardan biri olduğunu düşünüyorum. Bu arada, "Hepsi Hit Vol. 1"te besteleriyle yer alan Altan Çetin ve Ersay Üner'in bu albümde de yer almasını isterdim doğrusu...

Hande Yener, baştan sona keyifle dinlenebilecek ve yine birbirinden farklı beğenilere sahip müzik dinleyicilerine hitap edebilecek bir albüme imza atmış. Yener, bir önceki albümünün izinden giden bir repertuvar hazırlamak yerine yine farklı enerjilere sahip şarkılar seçmiş. Albümün içerisinden sivrilip şarkıcının klasikleri arasına girecek mi şarkının çıkıp çıkmayacağını şu an için kestirebilmek güç ama albümdeki şarkıların bir bütün olarak güçlü bir etki yarattığını söylemek mümkün. Kısa aralıklarla albüm yayımlamasına karşın güzel şarkılar bulmaktaki ve şarkılara güzellik katmaktaki başarısı için Yener tebriği hak ediyor. Albüm çıkmadan önce paylaşılan kapak görselleri Yener'in yeni denemeler, arayışlar içerisinde olduğunun sinyallerini veriyordu. Yeri gelmişken "Hepsi Hit Vol. 2"nin ön ve arka kapağını çok beğendiğimi belirtmek isterim. Bu arada sizce de Yener, albüm kapağında "hit savaşçısı" gibi durmuyor mu?

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com