, , , , , , , , ,

TEKLİ DEĞERLENDİRMELERİ: CEM BELEVİ, SEÇKİN, ŞİMAL

Çarşamba, Haziran 07, 2017


CEM BELEVİ – AÇ KOLLARINI

2013 yılında yayımladığı ilk albümü "Bilmezsin" ile müzik dünyasına giriş yapan Cem Belevi, şarkıcı kimliğinin yanı sıra son dönemlerde dizi oyunculuğuyla da dikkat çekmeyi başararak popüler bir kimlik kazandı. Kariyerine teklilerle devam eden genç şarkıcı, bir süre önce yeni şarkısı "Aç Kollarını"yı dinleyicilerinin beğenisine sundu. Geçtiğimiz yılın en dikkat çeken çalışmalarından biri olan "Alışamıyorum"un yaratıcıları "Aç Kollarını"da da bir araya gelmiş. Şarkının söz ve bestesi Belevi'ye, düzenlemesi ise Ozan Çolakoğlu'ya ait. Video klip ise Murat Joker'in yönetmenliğinde Belevi'nin yaşadığı binanın tepesindeki helikopter pistinde çekilmiş.

"Alışamıyorum" gibi dikkat çeken ve parlayan bir çalışmadan sonra Belevi'nin "Aç Kollarını" ile şans aramasını bir hayli yadırgadım. Nitekim şarkıcının bugüne kadar çizdiği yol, hâl ve müzikal tavırla son şarkısı arasında bir bağlantı kurmak ve "Aç Kollarını"yı bu anlamda bir yerde konumlandırmak çok güç. Söz konusu şarkı ne söz ve melodi, ne düzenleme, ne imaj bütünlüğü, ne de şarkı gücü açısından Cem Belevi ile uyuşuyor, onunla örtüşüyor. Ne yalan söyleyeyim, bir dinleyici olarak bilhassa "Alışamıyorum" gibi bir şarkıdan sonra hayal kırıklığına uğradım. Bir yıllık zaman diliminden sonra daha farklı bir şarkı gelmeliydi.

2015 yılında "Sevemez Kimse Seni"yi yayımladığında Cem Belevi için "Bu şarkıyla gerçekten kimse sevemez seni." ifadesini kullanmıştım. Seslendiği kişi açar mı bilmem ama "Aç Kollarını" ile şansın genç isme kollarını açacağına doğrusu pek ihtimal veremiyorum.


SEÇKİN – YOKUŞ

Makyaj sanatçısı kimliğiyle sanat ve moda camiasının uzun zamandır tanıdığı, bu alanda başarılı bir isim olan Seçkin Süngüç, "Yokuş" isimli ilk çalışmasıyla bir süre önce müzikseverlere merhaba dedi.

Aslında Seçkin'in müzik serüveni geçmişe dayanıyor. Basında altı pek çizilmemiş olsa da Hülya Avşar'ın 2013'te yayımlanan "Aşk Büyükse" albümünde yer alan "O Adama" isimli şarkının söz ve bestesi Seçkin'in imzasını taşıyor. Üretici tarafı da olan Seçkin, ilk adım için başka ismin, Melda Gürbey'in kaleminden çıkan bir şarkıyla kendine şans aramayı tercih etmiş ve şarkının düzenlemesini Serkan Balkan'a emanet etmiş. Nihat Odabaşı şarkının video klibinin yönetmenliğini üstlenerek, Simge ise vokaliyle eşlik ederek bir anlamda Seçkin'e destek vermiş.

Bazı şarkılar dinledikçe ve demlendikçe güzelleşir, tadını daha iyi verir. "Yokuş" bence böyle bir şarkı; acele etmeyen, koşmayan, keşfedilme sürecini zamana yayan... Bu hususta Seçkin'in seslendireceği şarkı için "dışarıya açılması" gayet isabetli bir seçim olmuş. Tabii şarkının yaratıcısı Melda Gürbey'in de bu noktada altını çizmek lazım. "Yokuş"tan yola çıkarsak, gelecekte kendisinin adını daha çok duyacağımızın sinyallerini vermeye başladığını söyleyebiliriz.

Son dönemlerde yeni çıkış yapan şarkıcılar arasından Seçkin'in "Yokuş" ile kendini fark ettirdiği ve güzel bir başlangıç yaptığı söylenebilir. Seçkin'in yorumcu kimliğiyle ilerleyen zamanlarda kendini nerede konumlandırabileceğini kestirmek şu an için erken ancak başlangıç olarak "Yokuş"u tırmanmaya başladığı da bir gerçek.


ŞİMAL – FERMAN

2015 yılında "Gurur Bela" isimli şarkısını kliplendirdiğinde Şimal hakkında bir değerlendirme yazısı yazmış ve genç şarkıcının gelecek için ümit vaat ettiğini ifade etmiştim.

O zamandan bu zamana iki yıl geçti, Şimal'in yeni şarkısı "Ferman" geçtiğimiz haftalarda DMC etiketiyle dijital platformlarda yerini aldı. Sözü ve bestesi şarkıcının kendi imzasını taşıyan "Ferman"ın düzenlemesi ise genç jenerasyonun dikkat çeken aranjörlerinden Nurettin Çolak'a ait. Video klibin yönetmen koltuğunda ise Murat Joker oturmuş.

2011 yılından bu yana yaptığı projelerle şans arayan şarkıcı, bence sonunda kendini ve kendine yakışanı bulmuş. Geçmişteki şarkılarını ve tarzını göz önünde bulundurduğumuzda karşımızda daha modern, daha keskin, daha ayırt edilebilen bir Şimal olduğunu söylemek mümkün. "Ferman" ise genç, güçlü ve dinamik bir parça. Öyle ki Şimal'in ilk çıkış şarkısıymış gibi bir havası, tazeliği var.

Güçlü sesi, güzelliğinin yanı sıra bence Şimal'in müzik yolculuğundaki en büyük artısı, kendini şarkılarını kendi yazması ve bunu güzel de yapması. "Şimal Yıldızı"nı bilmem ama ilan ettiği "Ferman" ile Şimal'in yıldızının ilk kez bu kadar keskin parladığı da aşikâr.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Bengü – Empati (feat. Volga Tamöz)
Bengü – Kuzum
Mahmut Orhan – Save Me (feat. Eneli)
Jax Jones – You Don't Know Me (feat. RAYE)
Ebru Yaşar – Havadan Sudan

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com