, , , , , ,

AYDIN KURTOĞLU ÇOK ''PİŞMAN''

Çarşamba, Haziran 21, 2017


2013 yılında "Veliaht" isimli televizyon programında babası Cengiz Kurtoğlu'nun veliahtı olarak yer alan Aydın Kurtoğlu, 2014 yılında yayımladığı çıkış teklisi "Köle" ile müzik dünyasına hızlı ve dikkat çekici bir giriş yapmayı başardı. Ünlü bir sanatçının çocuğu olmak her zaman avantaj sağlamayabiliyor hatta çoğu zaman "Falancanın çocuğu da şarkıcı-oyuncu olmuş." gibi peşin hükümleri beraberinde getirebiliyor. Tabii bu önyargılardan sıyrılmak, algıları lehine çevirebilmek de pek kolay olmuyor...

Aydın Kurtoğlu, üç yıldan beri aktif olarak devam ettiği müzik yaşamında "Cengiz Kurtoğlu'nun oğlu" tanımlamasından güç almak ya da bu güce yenik düşmek yerine kendi yolunda ve çizgisinde belirgin bir şekilde yol kat etti. Şarkıcı, "Köle"den sonra peşi sıra yayımlanan teklileri "Hayırlı Günler", "Öptüm" ve "Yak" ile hep bir üst basamağa çıktı, inşa ettiği müzik kariyerine hep bir tuğla ekledi. Bu başarıyı ve tanınırlığı sadece müzik çalışmalarıyla elde etmesi, magazin gücüyle pompalanmamış olması ise altı özellikle çizilmesi gereken bir husus bence.

Aydın Kurtoğlu, dünden bugüne dinleyicileriyle buluşturduğu teklilerini ve yeni şarkılarını bir arada topladığı ilk albümü "Pişman"ı geçtiğimiz haftalarda müzikseverlerin beğenisine sundu. Sözleri Hakkın Yalçın, bestesi Ceyhun Çelikten'e ait olan "Tüh Tüh", albümün lokomotif parçası olma görevini taşıyor. Kurtoğlu, müzik dünyasında yeni sayılabilecek bir isim için tarzını kısa süre içerisinde bulmuş ve oturtmuş olduğunu "Tüh Tüh" ile bir kez daha gösteriyor. "Tüh Tüh" bu çerçevede dinleyiciyi keyiflendiren, enerjisi olan, radyoların da çalmaktan keyif alacağı türden bir şarkı. Başarılı şarkıcı, yine kariyeri için uygun bir hamle yaparak kendine yakışan ve amacına hizmet eden bir şarkı seçmiş. Kurtoğlu ise kendini tekrar etmeden ama çizgisinin çok da dışına çıkmadan, güzel bir denge içerisinde ilerliyor.

Nilüfer Örer'in seslendirdiği, 90'lı yılların iz bırakan şarkılarından "Mevsim Bahar"ı albüm repertuvarında gördüğümde şaşırmış, "Umarım bu, o şarkı değildir." diye düşünmüştüm. Bugün için yine aynı düşüncedeyim. Ben bazı şarkıların yeniden yorumlanmaması taraftarıyım. O şarkılar yorumcusuyla o kadar bütünleşir ve aura yaratır ki çok daha iyi bir ses tarafından okunsa bile tekrar o hissiyatı veremez. "Mevsim Bahar" da bence bu türden, Nilüfer Örer'in sesine âdeta mühürlenmiş bir şarkı...

"Yak", benim söz konusu albümdeki öncelikli şarkım. Geçtiğimiz yıl yayımlandığında kaleme alma fırsatım olmamıştı, doğrusu şarkıyı epey geç keşfetmiştim. "Pişman"da yer alması vesilesiyle bu sayede hakkında birkaç söz etme fırsatı bulmuş oldum. "Yak", Aydın Kurtoğlu'nun bence bugüne dek seslendirdiği en güçlü hiti olmasının yanı sıra son birkaç yıl içerisinde yayımlanan şarkılar içerisinde ayrı yerde duran, öne çıkan bir şarkı.

Bir şarkıcının ilk albümü için "Pişman" pek de olumlu, dikkat uyandıran, pozitif bir isim değil sanki. Bu detay bir yana, albümdeki birkaç yeni şarkıyı bir kenara koyduğumuzda ilk albüm "Pişman" aslında şarkıcının birkaç yıllık birikimini özetliyor. Biz dinleyicilere ise Kurtoğlu'ndan yine güçlü şarkılar beklemek, başarılı yorumcuya ise bu beklentilere cevap vermek düşüyor.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Hande Yener – Ben En Çok
Hande Yener – Benden Sonra
Tarkan  Yolla
Hande Yener  Alev Alev
David Guetta  2U (feat. Justin Bieber)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com