, , , , ,

TEKLİ DEĞERLENDİRMELERİ: GÜLBEN ERGEN, KOLPA, PELİN BİNDAL

Pazartesi, Mart 13, 2017


GÜLBEN ERGEN – ESASEN

Son albümü "Kalbimi Koydum"u 2015 yılının son çeyreğinde dinleyicileriyle buluşturan Gülben Ergen, 14 Şubat günü yeni teklisi "Esasen"i DMC etiketiyle yayımladı. Sevgililer Günü'nün kutlandığı tarihte Ergen'in bir ayrılık şarkısıyla sürpriz yapması biraz da manidar oldu doğrusu...

Sözü ve bestesi Soner Sarıkabadayı'ya ait olan "Esasen"in düzenlemesi ise Ergen'in uzun yol arkadaşı Taşkın Sabah'ın imzasını taşıyor. Londra'da çekilen video klibin yönetmenliğini ise şarkıcının bir diğer uzun yol arkadaşı Nihat Odabaşı üstlenmiş. Son yıllarda Gülben Ergen'in her yeni şarkı arayışında Soner Sarıkabadayı'nın kapısını çaldığı ve kendisinden beste dinlediği haberleri basına yansıyor ancak iki isim bir türlü aynı şarkıda buluşmuyordu. "Esasen" ile nihayet iki isim ortak paydada buluşmuşlar.

Gülben Ergen'in şarkıcılığı uzun yıllar boyu tartışma konusu olmuş ve bu konuda birbirinden farklı görüşler belirtilmiştir. Sesi büyüktür ya da küçüktür ancak bir gerçek var ki bir şarkısını dinlediğinizde Gülben Ergen'in duygusunu hissedersiniz. Coşkusu, hüznü, burukluğu, heyecanı sesine hep yansır. Ben bu sebeple Gülben Ergen'in şarkıcılığını, şarkılarını severim. Kulaktan kalbe bulur yolunu. En nihayetinde 21 yıllık bir albüm kariyeri de ancak başarıyla örülebilir.

"Aşkla Aynı Değil" isimli teklisini yayımladığında, Oğuzhan Koç ile daha önce büyük ses getirdiği "Giden Günlerim Oldu"nun izinden aynı matematikle giden ve hayatının mutlu bir döneminde kendi duygusuyla bağdaşmayan bir şarkıya imza attığı için Ergen'i sivri bir dille eleştirmiştim. Tabii ki kimse kimsenin içinde ne yaşadığını tam olarak bilemez ancak söz konusu isim şöhretli bir şarkıcı olunca dinleyici de gördüğü ve duyduğunu birbiriyle ister istemez mukayese ediyor. Bir ayrılık sonrası gelen "Esasen" zaten başlı başına naif, duygusal ve kırılgan bir şarkıyken Ergen'in hikâyesiyle bütünleştiği için de farklı bir etki yaratıyor. Bu noktada Gülben Ergen'in vokal başarısı, okurken şarkıyı yaşaması bence. "Esasen", bana kalırsa Ergen'in son yıllarda seslendirdiği en güzel yavaş şarkılardan biri. Tabii şarkının söz yazarı ve bestecisi Soner Sarıkabadayı'yı ve düzenlemesini gerçekleştiren Taşkın Sabah'ı da kutlamak lazım. Şarkının "Doğma büyüme senleyim esasen." kısmı "Doğma büyüme senliyim esasen." olsa daha da hoş olurmuş diye de düşünmedim değil doğrusu. Bir de bu şarkı sadece Gülben Ergen'in sesini istiyormuş, ikinci bir vokale gerek yokmuş gibi geldi bana. Bu anlamda Soner Sarıkabadayı'nın "Rama mayi ya" diyerek vokal yaptığı köprü kısmının "köprü kurmak" yerine şarkının ruh hâlinden geçici bir süre de olsa kopardığını düşünüyorum. Bu ayrıntılar dışında her şey çok güzel, o ayrı.

"Esasen" ile dikkatimi çeken bir diğer nokta ise Gülben Ergen'i uzun aradan sonra ilk kez bu kadar feminen gördüğümüz. Uzattığı saçları, kostümü, hâli ve tavrıyla o özlediğimiz Gülben Ergen nihayet geri dönmüş. Ben hem şarkıdaki hem klipteki kadını çok sevdim. Bununla birlikte Ergen'i bir başka klip yönetmeninin gözünden ve bir aranjörün kulağından işitmek istediğimi de belirtmek isterim. Uzun yıllar aynı ekiple yola devam edebilmek hem çok saygın hem de istikrârlı bir durum ancak farklı denemeler ve iş birlikleri de yapmak da lazım sanki. Sizce de öyle değil mi?


KOLPA FEAT. İSKENDER PAYDAŞ  TASMA

Pop-rock çizgisinde seyreden şarkılarıyla son yılların öne çıkan gruplarından Kolpa, geçtiğimiz yıl Ece Seçkin ile "Hoş Geldin Ayrılığa" isimli şarkıda bir araya gelmiş ve beğeni toplamıştı. Bu ortak çalışma grubun artık pop sularında yüzeceğine dair ipuçları veriyor gibiydi ki kısa bir süre önce DMC etiketiyle yayımlanan "Tasma", Kolpa'nın iyiden iyiye yüzünün pop müziğe döndüğünü gösteriyor.

Sözleri Burak Konyar ile Caner Kızıl tarafından yazılan "Tasma"nın bestesi ise grubun solisti Barış Yurtçu'ya ait. Şarkının düzenlemesini yapan İskender Paydaş, Hasan Kuyucu'nun yönetmenliğinde çekilen video klipte performans göstererek grup üyelerini yalnız bırakmamış. Şarkının adı gibi kapağı da bir hayli manidar olmuş, zincirleri kalp şeklini almış bir tasma fotoğraflanmış. Grup üyeleri herhâlde bize espriyle karışık "Aşk insanı köpek eder." gibi bir mesaj vermeye çalışmış.

Gülben Ergen'in şarkı söylerken duygusunu aktarmadaki başarısı için sarf ettiğim cümleler Kolpa'nın solisti Barış Yurtçu için de geçerli. "Tasma", bir Tarkan albümünde rahatlıkla yer alabilecek ve onun sesinden hayal edebileceğimiz türden bir şarkı. İşve, cilve, davet, şehvet, coşku, ilan-ı aşk bir arada. Uzun yıllar daha keskin şarkılar seslendiren Yurtçu, gayet güzel bir vokal performansı göstererek hem şarkının hakkını vermiş hem de yorumuyla şarkıyı başka bir yere taşımış. Ayşe Hatun Önal'ın kısa süre önce yayımlanan albümü "Selam Dengesiz"deki modern altyapıları ile de dikkat çeken Paydaş'ın müzikte ikinci baharını yaşadığını söylemek yerinde olur sanırım. En az sözleri, bestesi, vokali kadar şarkının dinamik altyapısını sevdiğimi de belirtmek isterim bu noktada.

Sonuç itibariyle "Tasma", son ayların en parlak şarkılarından biri olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Doğru ve yerinde bir PR çalışması yapılması durumunda "Tasma"nın 2017 yılının en hit şarkıları arasında yer alabilecek potansiyelde olduğu kanaatindeyim. Uzun lafın kısası, her an zirveye bir "Tasma" takıldığını görebiliriz.


PELİN BİNDAL  KÜLLERİMDEN DOĞARIM

"Pelin Bindal" ismiyle ilk kez karşılaşmış olabilirsiniz ancak hafızası kuvvetli, Türk pop müziğini yakından takip eden müzik dinleyicileri "Pelin" ismini hatırlayacaklardır...

2007 yılında "Son Sevilen" isimli ilk albümüyle müzik dünyasına merhaba diyen ve o zaman 27 yaşında Pelin, "Ara Verelim" ve "Sözünü Tut" isimli şarkılarıyla oldukça dikkat çekmiş ve ses getirmişti. Öğrenim gördüğü İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndaki öğrenimine ara veren genç isim,  pop müzik arenasında özellikle kadın vokaller arasında rekabetin yoğun olarak yaşandığı o dönemde yeni çıkış yapan diğer isimlerin arasından sıyrılması başarmıştı. Mevcut durumda gidişat Pelin açısından gayet ümit verici görünüyordu. Ne var ki tam da böyle bir dönemde Pelin, yapılabilecek son şeyi yaptı ve deyim yerindeyse sırra kadem bastı...

"Ara Verelim" dedikten sonra "Sözünü Tut"an Pelin Bindal, 10 yıllık derin sessizliğini sessizce kısa bir süre önce yeni teklisi "Küllerimden Doğarım" ile bozdu. Bugüne dek kliplendirdiği üç şarkısının adını kronolojik olarak sıraladığımızda doğrusu ortaya çok ilginç bir kurgu çıkıyor ki insan planlasa olmaz. Ne de olsa bizim planlarımız bir yana, hayatın hepimiz için bambaşka bir kurgusu var.

İşin esprisi bir yana, muhakkak Pelin Bindal'ın bu konuda anlatacakları ya da bir başka deyişle susacakları çoktur. Bu açıdan "Küllerimden Doğarım"ın, Pelin'in 10 yıllık süreçte başından geçenleri ve yaşadığı değişimi anlatan bir şarkı olduğunu söylemek mümkün. Şarkının sözlerinin ve bestesinin Bindal'ın kendisine ait olması bu ihtimali daha da kuvvetlendiriyor. Aynı zamanda şarkıcının müzikal tarzının değiştiğine de işaret eden parçanın düzenlemesi ise Erdem Yörük'e ait. Yörük, Sezen Aksu'nun kısa bir süre önce yayımlanan "Biraz Pop Biraz Sezen" albümündeki düzenlemeleriyle de dikkat çekmişti.

Her ne kadar çok uzun bir ara olsa da geçen bu 10 yıllık süreç Pelin Bindal'ın sesinin ve vokalinin tazeliğinden bir şey götürmemiş hatta yorumuna farklı bir olgunluk da katmış. İlk albümünde kendi imzasını taşıyan bir şarkısının olmadığını da göz önünde bulundurduğumuzda, şarkıcının kaleminden çıkan ilk şarkı "Küllerimden Doğarım" bu anlamda etkili ve güçlü bir referans. Yaşımız kaç olursa olsun, muhakkak ki hepimiz hayatımızın bir döneminde küllerimizden doğduk ya da doğuyoruz. Şarkıların birbirine bu kadar benzediği bir dönemde "Küllerimden Doğarım" için "tematik" ve "farklı" tanımını yapmak doğru olacaktır. Umut veren, yeniden doğuşu simgeleyen ve "gerçek" bir şarkı "Küllerimden Doğarım".

Akıcı sözleri, akılda kalıcı bestesi ve bir hayli özenildiği belli düzenlemesiyle birlikte Bindal'ın güçlü yorumuyla ortaya son derece nitelikli bir şarkı çıkmış. Şarkıcının özellikle "Önce gürler..." derken yaptığı nağme şarkıya öyle güzel bir nüans katmış ki her dinlediğimde tüylerimi diken diken ediyor doğrusu. Takdir edersiniz ki teknoloji çıktı, mertlik bozuldu. Bu sebeple rafine olan, organik olan, sahici olan her şey çok daha kıymetli.

Bir "vitrin" şarkısı olmamasından mütevellit "Küllerimden Doğarım"ın uzun vadede müzikseverler tarafından keşfedileceği, bunun yanı sıra şarkıcının bundan sonraki süreçte söz yazarı ve besteci kimliğiyle de dikkat çekeceği kanaatindeyim. Küllerinden doğması zaman alsa da ilerlemek istediği yolda önü gayet açık görünüyor Pelin'in...

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Katy Perry  Chained To the Rhythm (feat. Skip Marley)
Ayşe Hatun Önal  Olay
Pelin Bindal  Küllerimden Doğarım
Kolpa feat. İskender Paydaş  Tasma
Gülben Ergen  Esasen

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com