, , , ,

AYŞE HATUN ÖNAL'IN ''OLAY''I BU: VİZYON

Perşembe, Mart 09, 2017

Ayşe Hatun Önal'ın müzik dünyasına adım attığı "Çeksene Elini"nin üzerinden bu yana tam 13, bir önceki albümü "Sustuysam"ın üzerinden ise 9 yıl geçmiş... Hoş, bu süre zarfında yayımladığı teklilerle daha önce olmadığı kadar da müzik dünyasında faaldi Ayşe Hatun Önal. Ancak yine de "Selam Dengesiz" için epeydir beklenen hatta geç kalınmış bir buluşma diyebiliriz sanırım.

Önal, 17 Şubat'ta Sony Müzik etiketiyle yayımlanan yeni albümü "Selam Dengesiz"de altı yeni şarkı olmak üzere toplam 16 parçaya yer vermiş. Bu altı yeni şarkıdan iki tanesi ise adaptasyon. Önal'ın 2014'ten bu yana yayımlanmış olan dört teklisinin yanı sıra altı versiyon-remix mevcut. Yani albümde ne ararsanız var.

Albümün lokomotif şarkısı olarak seçilen "Olay"ın bestesi Ahmet Salah Hosny'ye, Türkçe sözleri ise İsra Gülümser'e ait. "Feel" isimli teklisiyle 2016 yılında dünya çapında ses getiren Mahmut Orhan ise ilk kez bir sanatçının albümünde aranjör kimliğiyle karşımıza çıkıyor. Her yıl ABD'nin Nevada eyaletinde Black Rock Çölü’nde gerçekleşen, dünyanın önde gelen dans festivallerinden Burning Man'de çekilen video klibin yönetmenliğini ise Can Sercan ve İlkay Koek birlikte üstlenmiş. Önal'ın kostümleri Pink, Rihanna, Madonna gibi dünyaca ünlü yıldızların sahne kostümlerini tasarlayan, ABD'nin ünlü stil danışmanlarından Punk Kouture tarafından hazırlanmış.

Yabancı bir şarkıya Türkçe sözler yazmak ve bununla birlikte bir sinerji oluşturmak kuşkusuz ki apayrı bir meziyet. İsra Gülümser, bu konudaki yeteneğini ve üretkenliğini yıllardır başarıyla ortaya koyuyor. Söz yazarı yine kaleminin hakkını vererek hem güncel hem de lirik sözlere imza atmış. Yeri gelmişken İsra Gülümser'in adaptasyon söz yazma konusunda ülkemizde kalemini en çok beğendiğim söz yazarlarından biri olduğunu da belirtmek isterim. Şarkıcı olsam ve yabancı bir şarkıyı uyarlamak istesem kapısını çalacağım ilk kişilerden biri muhakkak İsra Gülümser olurdu.

Son zamanlarda müzik dünyasının en dikkat çeken genç isimlerinden biri olan Mahmut Orhan, düzenlemesiyle yine göz -kulak demek daha doğru olur sanırım- doldururken yakın zaman içerisinde yeni jenerasyonun önde gelen aranjörlerinden biri olacağının sinyallerini de veriyor. "Feel"in başarısından sonra gelen "Olay", Orhan'ın imzasını ve çizgisini daha da belirgin kılıyor. Öyle ki yakın süreçte bir şarkıyı dinlediğimizde Mahmut Orhan'a ait olduğu ayrımını rahatlıkla yapabileceğiz diye düşünüyorum, en azından kendi adıma... "Olay"a geri dönecek olursak, şarkının oluşumu için bir araya gelen herkesin kimyası birbiriyle gayet tutmuş. "Olay" bu anlamda gayet naif ve derin sularda yüzen bir şarkı olmuş.

Şarkı ile ilgili bir diğer "Olay" ise kuşkusuz ki video klip. Önal, müzik dünyasında var olduğu süre boyunca hep klişelerden uzak, standartların üzerinde, tarzı ve çizgisi olan video kliplere imza attı. Mekânlar, kostümler, atmosfer ve renklerin yanı sıra Önal'ın performansının da etkisiyle yine standartların üzerinde, nitelikli ve farklı bir video klip ortaya çıkmış. Fotoğraf verme konusunda gerçekten çok başarılı olan şarkıcı, modellik geçmişine sahip olmasını bu anlamda faydaya dönüştürmüş. Mimikleri, hâl ve hareketleriyle video klibe ayrı bir ruh, tavır katmış. Klibe yönelik tek eleştirim, bazı planları fazla bulduğum yönünde. Siyah tuvaletli ve lacivert payetli elbiseli planlar olmasa da olurmuş sanki. Bu planlar bana klibin genel havasından uzak ve çok kostüm odaklı geldi.

Gelelim çıkış şarkısından albümün en başına... Albümün açılışını sözleri İsra Gülümser, bestesi Amr Mostafa ve Amr Bahgat'ın imzasını taşıyan "Dengesiz" yapıyor. Albümün ismine ilham veren şarkının yine İskender Paydaş'a ait bir başka versiyonu da mevcut. "Olay"da İsra Gülümser için kurduğum cümleler "Dengesiz" için de geçerliliğini koruyor. Paydaş ile Önal'ın bu proje için bir araya geleceğini duyduğumda doğrusu "sound" konusunda kafamda soru işaretleri vardı. "Dengesiz" bu anlamda ikilinin gayet güzel bir elektrik yakaladığına, Paydaş'ın da kendini ve müziğini güncellediğine işaret ediyor. Doğrusu ben çıkış için "Olay"a kıyasla "Dengesiz"i biraz daha iddialı ve belirgin buldum. Kuvvetle muhtemel ikinci video klip bu şarkıya gelecektir...


Albüm sıralamasında yer alan iki numaralı şarkı "Beyaz Atletli"nin söz ve müziği Gülşah Tütüncü'ye, düzenlemesi ise Gürsel Çelik'e ait. Müzik çevrelerinde bir yılı aşkın süredir Önal'ın bu şarkısı konuşuluyor ve adından mütevellit de oldukça merak uyandırıyordu. Önal'a derin ve farklı şarkıların yanı sıra böyle "hafif arızalı", eğlenceli şarkıların da bir başka yakıştığı kanaatindeyim. Mesela şarkıcının "Sustuysam" albümündeki "Bomba" da bu türden şarkılar için iyi bir referanstı. Gürsel Çelik'in dinamik ve üzerine kafa yorulmuş düzenlemesine Önal'ın teatral vokali de eklenince ortaya son derece eğlenceli ve esprili bir şarkı çıkmış.

Sözleri ve bestesi Önal'ın kendisine ait olan ve Mahmut Orhan'ın düzenlemesini yaptığı "Dur Dünyam", şarkıcının kendini ifade etme ve söz yazma konusundaki maharetini bir kez daha gösteriyor. Bence albümdeki en büyük sürprizlerden bir ise 2000'li yılların sevilen isimlerinden Gülhan'ın bir bestesinin yer alıyor olması. İki şahsına münhasır isim bir araya geldiğinde doğal olarak özgün bir çalışma bekleniyor ki nitekim de öyle olmuş. Kendi içerisindeki protestvari havası ve duruşuyla "Devran" benim albümdeki favori şarkılarımdan.

Albümdeki son yeni şarkı "Cehennem" ise Onur Özdemir ile Alper Narman'ın ortak çalışması. Malum ikili Önal'ın yorumladığı son dört teklinin söz ve bestesine imza atmış, bilhassa "Çak Bir Selam" ile büyük beğeni toplamışlardı. Bu albümde onlardan yeni bir şarkı olmasaydı eksiklikleri de hissedilirdi elbette. Ben "Cehennem"in albüme renk ve keyif kattığı, amacına hizmet ettiği kanaatindeyim. Bununla birlikte, albümden önce tekli olarak yayımlanan "Sirenler"i yeterince iddialı bulmadığımı daha önce yazmıştım. Ancak albüm repertuvarı ve bütünlüğü içerisinde değerlendirdiğimizde "Sirenler"in de hoş bir etki bıraktığı kanaatindeyim.

Albümde oldukça yer tutan versiyonlar içerisinde en çok Erdem Kınay imzalı "Olay"ı dikkat çekici ve güçlü buldum. En son 2008 yılında "Sustuysam" albümünde buluşan ikilinin tekrar bir şarkıda bir araya geldiğini görmek her şeyden önce bir dinleyici olarak beni mutlu etti. "Olay"a yaptığı bu düzenlemenin Kınay'ın son dönemlerdeki en parlak çalışması olduğu ve bu versiyona muhakkak kulak kabartılması gerektiği kanaatindeyim.

Önal, birkaç yıldır daha yakın durduğu pop çizgisinden biraz daha uzaklaşarak ya da bu dengeyi iyi tutturarak "Selam Dengesiz" ile önceki yıllardaki pop-elektronik tarzına daha yakın durmuş. Şarkıcının böylece kemik dinleyici kitlesinin beklentisini de karşıladığını ve müzik dünyamızdaki misyonunu başarıyla yerine getirerek "vizyon" taşıyan bir albüme imza attığını söylemek mümkün.

Müzik dünyasına adım attığı günden bugüne dek hep kendi bildiği yoldan giden başarılı isim tarzından ve tavrından ödün vermedi ve bunun sonucunda ise kendine ait bir kulvar oluşturmayı başardı. Zaman zaman uzun aralar verse de bir bakıma dinleyicileri bıktırmamış, kendini özletmiş oldu. Önal'ı günümüzdeki birçok şarkıcıdan farklı kılan da aslında tam olarak bu özellikleri bence. Doğru şarkılar seçmek ve duruş sahibi olmak, iyi bir şarkıcı olmaktan da önemli günümüzde. Önal'ın vizyon sahibi olması ve standartların dışına taşması beraberinde her yeni çalışmasının da merak uyandırmasına neden oluyor. Hâliyle tüm bu etkenler "Selam Dengesiz"i günümüz pop albümlerinden farklı, Ayşe Hatun Önal'ı ise yeni bir "Olay"ın başkahramanı kılıyor...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com