, , , , , , , ,

BRITNEY SPEARS'IN ''İHTİŞAMLI'' DÖNÜŞÜ: ''GLORY''

Pazartesi, Kasım 07, 2016

Pop müziğin son 20 yılının en büyük yıldızlarından biri kuşkusuz ki Britney Spears.

1998 yılında "...Baby One More Time" ile isimli ilk teklisi ve albümüyle müzik dünyasına merhaba diyen ve bir daha çıkmamak üzere hayatımıza giren Spears dünyaca ünlü bir yıldıza dönüştüğünde 17 yaşındaydı. Billboard listesine defalarca 1 numaradan giriş yapması, milyonlarca albüm ve single satması, dünyanın en prestijli müzik ödüllerini toplaması, belleklerde iz bırakan sahne performansları ve pek tabii gündemden düşmek bilmeyen özel hayatı Britney Spears'ı tam anlamıyla milenyum çağının en gözde ve şaşaalı pop ikonu kıldı.

18 yıllık müzik kariyerine sayısız hit şarkı ve birçok başarı sığdıran 35 yaşındaki şarkıcı, 9. albümü "Glory"yi 26 Ağustos'ta RCA Records etiketiyle müzikseverlerle buluşturdu. Spears, bağlı olduğu müzik şirketiyle sözleşmesini yakın geçmişte yenilemişti. Dünyaca ünlü yıldız yaptığı açıklamalarda yeni albümü için "Uzun süredir yaptığım en iyi iş." şeklinde bahsederek beklentileri arttırıyordu. Albüme "Glory" ismini veren ise Spears'ın oğluydu.

"Glory"nin standart versiyonunda 12, "deluxe" versiyonunda ise 17 şarkı yer alırken Britney Spears 7 parçada şarkı yazarı olarak karşımıza çıkıyor. G-Eazy'nin eşlik ettiği, sanatçının müzik kariyerinin 9. albümünün lokomotif şarkısı olma görevini üstlenen "Make Me..." temmuz ayında dijital platformlarda müzikseverlerin beğenisine sunulmuştu. Bir önceki albümü "Britney Jean"in kulüplere göz kırpan çıkış şarkısı "Work Bitch"i düşündüğümüzde, bu defa Spears'ın R&B tadındaki orta tempo bir şarkıyla açılış yapması ters köşe bir hareket olarak yorumlanabilir. Pek tabii göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek de son bir-iki yıldır dünyada şarkıların metronomlarının düştüğü ve bunun bir akıma dönüştüğü gerçeği. Beyoncé, Rihanna, Lady Gaga gibi dünyaca ünlü isimlerin bu yıl yayımladıkları albümleri de bu gerçeğe doğrudan işaret ediyor. Keza Britney Spears'ın "Glory"sinde de durum farklı değil.

Albümün açılışını yapan "Invitation" adının hakkını vermekle birlikte intro olmanın gereğini yerine getirip dinleyicileri albüme davet ediyor ve yerini "Make Me..."ye bırakıyor. Albüm repertuvarı içerisinde lokomotif olabilecek atmosferde başka bir şarkı olmamasını da göz önünde bulundurduğumuzda "Make Me..."nin ilk video klip şarkısı olması yerinde bir karar. Güzel de bir şarkı, Spears'ın sesine de yakışmış. Ancak akla ilk gelen Britney Spears şarkılarından biri olabilir mi, doğrusu ben ihtimal vermiyorum. Bence bu noktada "Make Me..."ye dair hafızalarda yer edecek en kalıcı detay, şarkıcının MTV Video Müzik Ödülleri'nde bu şarkıyla sahne alması ve performansı olacaktır. Hoş, söz konusu performansın da Spears'ın vaktinde yaptığı sahne şovlarının yanında sıradan durduğu da malum. Ama pek tabii artık zaman başka zaman ve bunu göz ardı etmemek lazım.


Albümün tanıtılan ilk şarkılarından biri olan ve aynı zamanda sanatçının parfümüyle aynı adı taşıyan "Private Show" ise albümün en "teenage" tınlayan şarkısı. "Private Show" için "Britney Spears aslında bu şarkıyı 2000 yılındaki albümü Oops!... I Did It Again için kaydetmiş ama son anda albümden çıkarmış." deseler gerçekten inanabilirdim. Bu anlamda Slant Magazine yazarı Sal Cinquemani'nin söz konusu şarkı için "Albümün iyi niyetli ıskalaması" tabirini oldukça esprili ve yerinde bulunduğumu ifade etmeliyim. Spears'ın gençlik dönemlerini anımsatmasından mütevellit dinlemekten keyif alıyor olsam da şarkının albümün çizgisinin dışında olduğu kanaatindeyim. Öte yandan keyifle dinlenebilecek "Man On The Moon" ve "Just Luv Me" albümün genel çizgisini yansıtırken "Clumsy" enerjiyi yükselterek repertuvar içerisinde öne çıkıyor. Bu eğlenceli havayı ve yükselişi "Do You Wanna Come Over?" devam ettiriyor.

Albümün ortalarında -8. sırada- yer alan "Slumber Party" albümün en güzel, en dikkat çekici şarkılarından biri olarak öne çıkıyor ve dinleyicileri iki kişilik romantik bir pijama partisine götürüyor. Yeri gelmişken albümdeki favori şarkımın "Slumber Party" olduğunu da belirtmek isterim. Bu şarkının ilerleyen zamanlarda kliplendirilmesi gerektiği ve radyolar tarafından da sevileceği kanaatindeyim. Söz gelimi birkaç yıl sonra bu albümden bir şarkı hatırlayacaksak, bence akla gelen birkaç şarkıdan biri olacak "Slumber Party".

"Just Like Me", "Love Me Down", "Hard To Forget Ya" yine albümde keyifle dinlenebilecek şarkılar ama bundan daha fazlası değil. "What You Need" ise tarzı ve vokali açısından Spears için yeni bir deneyim, bir deneme ama hepsi bu kadar. "Better" köprü melodisinin de katkısıyla albümde bir adım önde duran ve dikkat çeken birkaç şarkıdan biri. Keza "Liar" da ayağını yere sağlam basarak varlığını belli ediyor. Kendi düdüğünü çalan "If I'm Dancing" ise bilhassa dinamik düzenlemesiyle dikkat çekiyor ve farklı bir tat sunuyor.

Spears, "Glory"nin kapanışını "Coupure Électrique" ile yapıyor. Şarkıcının Fransızca bir şarkı seslendirmesi hem kariyeri hem de "Glory" açısından sürpriz niteliği taşımakla birlikte aynı zamanda bir ilki temsil ediyor. Kendi adıma Britney Spears'dan başka bir dilde şarkı dinlemek benim hoşuma gitti.

Her ne kadar şarkıcının ses aralığı ve rengi açısından yerinde tercihler olsa da şarkıların hiçbirinin gerçek anlamda "hit" potansiyeli taşımadığını söylemek ve Britney klasikleri arasında yer almayacağını öngörebilmek mümkün. Çok uzağa da gitmeye gerek yok; mesela "Work Bitch", "Till The World Ends", "I Wanna Go" ayarında ve enerjisinde bir şarkıya rastlamıyoruz albümde. "Glory" baştan sona keyifle dinlenebilecek bir albüm ama sanki boyutlanmıyor, bir şeyler eksik kalıyor. Billboard'a 3 numaradan giriş yapan albümün kısa süre içerisinde listelerde hızla gerilemesi ve ivme kaybetmesi de bu tespitimin doğruluğuna işaret ediyor.

Bir önceki albüm "Britney Jean"e kıyasla "Glory"yi sakin, "konsept" ve bu sebeple şarkıların çizgisinin birbirine yakın olduğu bir albüm olarak tanımlamak mümkün. Dünya basınında da altı sıkça çizildiği gibi albümün en dikkat çeken yanı şarkıcının oturmuş, doğal ve olgunlaşmış vokali. Hazır az da kalmışken kendi adıma Britney Spears'dan kariyerinin 20. yılına özel daha "görkemli" bir albüm beklediğimi belirtmek isterim. Ne dersiniz, sizce de güzel olmaz mı?

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com