, , , , , , , ,

TEKLİ DEĞERLENDİRMELERİ: BENGÜ, ECE SEÇKİN, TARKAN

Çarşamba, Ağustos 24, 2016


BENGÜ  SIĞAMIYORUM

Türk pop müziğinin sevilen seslerinden ve istikrarlı isimlerinden Bengü, dinleyicilerine sürpriz yaparak kısa süre önce "Sığamıyorum" isimli teklisini yayımladı. "Sürpriz" diyorum çünkü şarkıcının bir önceki teklisi "Hodri Meydan"ın üzerinden pek de zaman geçmemişti. Ne var ki söz konusu şarkı müzik yazarları başta olmak üzere dinleyiciler tarafından eleştirilmiş, Bengü gibi bir isim için zayıf bulunmuştu. Ben de benzer cümlelerle değerlendirme yazımda bu konuya değinmiştim. Bengü de bu durumun farkına varmış olacak ki bir son dakika şarkısıyla yazı ucundan yakalamış oldu.

2012 yılında yayımlanan "Anlatacaklarım Var" hakkında yazdığım yazıda Bengü ile Zeki Güner'in ilk iş birliği olan "Haberin Olsun" ve "Yaralı" isimli şarkılardan övgüyle bahsetmiş, ikilinin kimyasının ne denli tuttuğuna vurgu yapmıştım. Bu dört yıllık süreçte Bengü ve Zeki Güner, buluştukları şarkılarla dinleyicilerin gönlünde yer edinmeyi hep başardılar.

Söz konusu yeni tekli "Sığamıyorum", ikilinin güçlü kimyasını bir kez daha ispatlayarak 2016 yazının en eğlenceli, en coşkulu şarkılarından biri olarak yükseliyor. Tabii bu durumda Mustafa Ceceli'nin doğru matematikle formülize ettiği, şarkının gücüne güç katan altyapıyı da es geçmemek gerekiyor. Saksafon ile başlayan şarkı daha intro'da dinleyiciyi yakalıyor, cezbediyor. "Sığamıyorum" bu anlamda tam bir yaz şarkısı; samimi, doğal, içten, sempatik. Özellikle şarkının nakarattan sonra yükselmeye devam edişini ve bilhassa "Harcadım hepsini kalbimin artık / Ayrılık o kadar ediyor mu?" kısmını oldukça sevdiğimi de belirtmek isterim. Bu arada, şarkının A kısmındaki "Koskoca şehire sığamıyorum" cümlesinde yer alan "şehire", ses düşmesinden mütevellit "şehre" olmalıydı ve o şekilde de melodiye otururdu. 

"Sığamıyorum" hem Bengü'nün hem de Zeki Güner'in kariyerinde hatırı sayılır yerde duracak, söz konusu 2016 yazı olduğunda ise anılan şarkılardan biri olacaktır.


ECE SEÇKİN  ZAMANIM YOK

Son dönemlerin yükselen isimlerinden biri tartışmasız ki Ece Seçkin. Dört yıldır sektörde olmasına karşın dolu dolu ve başarılı bir müzik kariyerine sahip üstelik. Genç şarkıcı, müzik yolculuğunda emin ve sağlam adımlarla ilerlemeye de devam ediyor.

Seçkin, bu yıl ilk olarak Kolpa'ya eşlik ettiği "Hoş Geldin Ayrılığa" ile karşımıza çıkmış, bu sürpriz iş birliği hem şaşkınlık yaratmış hem de beğeni kazanmıştı. Ben de değerlendirme yazımda bu keyifli çalışmadan bahsetmiştim. Genç isim, kısa bir süre önce "Zamanım Yok" adını verdiği dört parçalık EP'sini sevenleriyle buluşturdu. "Hoş Geldin Ayrılığa"nın da yer aldığı çalışmada çıkış şarkısı "Adeyyo" dâhil olmak üzere projeye ismini veren "Zamanım Yok" ve "Olsun" isimli üç yeni şarkı yer alıyor.

Albüm kapağı ve imaj çalışması bir kez daha gösteriyor ki Ece Seçkin yeni jenerasyon içerisinde bu işi gerçekten hakkıyla yapan, kafa yoran, doğru bir ekiple çalışan birkaç isimden biri. Sonuçta "pop" dediğimiz şey de bir kültürdür, kendi içerisinde kuralları ve özellikleri vardır. Gençtir, şekilcidir, renklidir... Andy Warhol, yaşasaydı ve Türkiye'de olsaydı muhtemelen Ece Seçkin'i alnından öperdi. Andy Warhol hayatta olmadığına göre bu görev hepimize düşüyor.

Projenin çıkış şarkısı "Adeyyo", Seçkin'in "Hoşuna mı Gidiyor" ve "Aman Aman" gibi kariyerinde önemli yer tutan şarkılarını da yazan Ayşen-Kemal Şimşekyay'ın imzasını taşıyor. Az önce Bengü ile Zeki Güner için bahsettiğim kimya kesinlikle bu üçlü için de geçerli. "Adeyyo" da bu ortak kimyanın yeni ve belki de en iyi ürünü. Ozan Doğulu'nun yaptığı düzenleme, şarkının eğlenceli sözleri ve renkli video klibiyle Ece Seçkin, bir kez daha hem göze hem kulağa hitap ediyor. Ben doğru ve uyumlu sözleri bir araya getirmenin yanı sıra şarkıya renk katmak adına yeni bir ifade üretebilmenin de bir o kadar kıymetli olduğunu düşünüyorum. Dilimizde bir karşılığı olmasa da duyum olarak bile "Adeyyo" gayet hoş bir etkiye sahip. Sonuç itibariyle "Adeyyo", 2016 yazının en esprili ve sükseli çalışmalarından biri.

EP'ye ismini veren "Zamanım Yok", muhakkak kulak kabartılması gereken bir şarkı. Yüksek temposuna karşın şarkının sözleri ve duygusu insanda güzel ve tuhaf bir etki bırakıyor. En azından bende yarattığı his tam olarak böyle oldu. Atmosferi itibariyle "Zamanım Yok"un sonbahara çok yakışacağı ve kesinlikle kliplendirilmesi gerektiği kanaatindeyim hatta bu şarkıyı "Adeyyo"ya göre biraz-cık daha sevdiğimi de belirtmek isterim. Gülden Mutlu'nun yazdığı -bu bilgiyi edindiğimde şaşırdım doğrusu- "Olsun" ise projenin tek yavaş şarkısı. "Olsun" ile Seçkin hem yorumcu yanının âdeta altını çiziyor hem de duygusal şarkıların sesine ne kadar yakıştığını da göstermiş -ya da işittirmiş- oluyor.

"Zamanım Yok", genç ve başarılı ismin müzik kariyerinde "pişme" dönemine girdiğinin iyiden iyiye sinyallerini veriyor. Seçkin, belki de "Zamanım Yok" derken bunu kastediyordur...


TARKAN  CUPPA

Çocukluğumuz, gençliğimiz, yetişkinliğimiz... 90'ların başında ya da ortasında çocuk olanların yol arkadaşı, yegâne megastar'ı Tarkan... Anlamı, izleri adında saklı. Başımızın tacı, her ülkenin pop sektörünün ihtiyacı...

Tarkan hakkında sayfalarca yazı yazabilirim ancak konumuz sanatçının son teklisi "Cuppa" hâliyle. Her ne kadar son albümünü altı yıl önce -2010'da- yayımlamış olsa da günümüze dek bir süre proje albümünde yer alarak etkinliğini sürdürdü Tarkan. Ne var ki "Aşk Gitti Bizden" haricindeki hiçbir şarkı Tarkan özlemini dindirmeye yetmedi sanki, en azından benim için durum böyle.

Sezen Aksu'nun kaleminden çıkan "Cuppa", yayımlandığı günden bu yana sıkça kritik ediliyor. Bir Tarkan şarkısının çıktığı anda yadırganacağı hatta sevilmeyeceği ama bir hafta içerisinde ezberlenip son ses dinleneceği bizim jenerasyon tarafından defalarca deneyimlenmiştir ve tecrübeyle sabittir. Nitekim aceleci davranmamak ve Tarkan'ın yeni şarkılarına hep biraz zaman tanımak gerekir.

Gerçek şu ki altı yıl önce "Sevdanın Son Vuruşu"nu öpüp başına koyan gençlik -ki ben de o dönem 21 yaşımdaydım- bugün artık yetişkin oldu ve o yaş grubuna bugün tekabül eden yeni jenerasyonun müzik algısı oldukça farklı. Ben bu sebeple Tarkan'ın yeni albümünün ilk habercisi olan "Cuppa"nın stratejik açıdan mantıklı bir seçim olduğu kanaatindeyim. Sonuçta devir değişti, e tabii Çelik de değişti. Tarkan mı değişmeyecekti...

"Cuppa"nın yaz dönemi ve hedef kitle açısından isabetli bir karar olduğunu düşünmekle birlikte hem sıkı bir Tarkan dinleyicisi hem de dikkatli bir müziksever olarak albümden yana beklentimin çok ama çok daha fazla olduğunun altını çizmek isterim. Evet, uzun aralar vermesi sebebiyle Tarkan'ın yeni nesille kaynaşmak istemesi son derece olağan ve bu da olması gerekenlerden biri ancak bunu yaparken beraber büyüdüğü, olgunlaştığı, yol aldığı milyonlarca dinleyicisini de unutmamalı sanatçı. Bu yıl yayımladığı "Ahde Vefa" albümü ile vefa duygusunun altını çizen Tarkan, kemik kitlesinin bir "Cuppa" ile de yetinmeyeceğini ve kendisinden çok daha fazlasını beklediğini de bilerek hareket etmeli, benden söylemesi...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com