, , , , , , ,

HEPSİ HİT Mİ?

Çarşamba, Temmuz 06, 2016


Hande Yener, bir yıldır üzerinde çalıştığı ve adını aylar öncesinden duyurduğu 10 şarkılık "Hepsi Hit" isimli albümünü 6 Haziran'da Poll Production etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu. Aslında albümde yer alacağı duyurulan şarkı sayısı daha fazlaydı ancak albüm kartonetindeki "Vol. 1" yazısı bu projenin "Vol. 2"sinin olacağı ve bahsi geçen diğer şarkıların o albümde yer alacağı anlamına geliyor.

Yener'in "Hepsi Hit"te de bir önceki albümü "Mükemmel"de çalıştığı müzisyenlerle yola devam ediyor olması, dikkat çeken ilk hususlardan biri. Altan Çetin, Berksan ve Mert Ekren'den farklı olarak Ersay Üner ve Murat Dalkılıç ilk kez bir Hande Yener albümünde söz yazarı-besteci olarak karşımıza çıkıyor. Gerçi Yener ile Üner, geçtiğimiz yıl Volga Tamöz'ün proje albümünde "Sebastian" ile bir araya gelmiş ve bu iş birliği "malum" sebeplerden dolayı büyük şaşkınlık yaratmıştı.

"Hepsi Hit'in ilk hiti olma görevi"ni sözü, bestesi ve düzenlemesi Mert Ekren'e ait olan  ve aynı zamanda albümün açılışını da yapan "Mor" taşıyor. "Sebastian", "Kışkışşş ve "İki Deli"nin video kliplerine de imza atan Gülşen Aybaba, "Mor" ile bir kez daha yönetmen koltuğunda karşımıza çıkıyor. Albümdeki her şarkı kendi içerisinde ayrı bir tat ve iddia taşıyor olsa da "Mor"un enerjisi ve söylemiyle lokomotif şarkı olduğu su götürmez bir gerçek. Ekren ile Yener'in enerjisinin ne denli tuttuğunu "Naber"de zaten görmüş, "İki Deli"de sağlamasını yapmıştık. Son dönemlerde birçok hit şarkıya imza atmakla kalmayıp birçoğunun düzenlemelerini de üstlenen Mert Ekren, üretkenliği ve başarısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Tabii "Mor"un referansının Yener'in unutulmaz şarkısı "Kırmızı" olduğu da aşikâr. 2004 yılında dillere pelesenk olan "Sana kırmızı çok yakışıyor." söylemi modifikasyona uğrayarak "Mor"da "Yakıştı sana mor renk çok." olarak karşılık bulmuş. Bu arada, şarkıya göre klibi biraz "karanlık" ve "fetiş" bulduğumu da belirtmeliyim.

"Mor"dan sonra gelen ve bir Ersay Üner şarkısı olan "Emrine Amade", albümün en öne çıkan  ve en şahsına münhasır şarkılarından biri. "Sebastian", Yener ile Üner'in iş birliğinin ilk ürünüydü ve iyi bir referanstı ki "Emrine Amade", ikilinin iyi bir uyum yakaladıklarına doğrudan işaret ediyor. Ben "Emrine Amade"de Yener'in kariyerinin ilk yıllarında seslendirdiği şarkılarındaki o tadı aldım. Bu şarkının ilerleyen zamanlarda öne çıkması ve sonrasında kliplendirilmesi sürpriz olmayacaktır. Yaratıcısı Mert Ekren'in sesiyle eşlik ettiği, tansiyonu düşüren "Kavuşabilir Miyiz?", albümde öne çıkan ve özellikle dinlenmesi gereken, duygusal şarkılardan biri.

Hande Yener'in kariyerindeki unutulmaz birçok şarkısının yaratıcısı Altan Çetin, bu albümde "Deli Bile", "Seviyorsun" ve "Bilmiyor" ile tekrar karşımıza çıkıyor. Düzenlemesini Çetin ile Catwork'ün üstlendiği "Deli Bile", yine albüm içerisinde sivrilen ve sound'uyla öne çıkan şarkılardan biri. "Nasıl Delirdim?", "Deliler" ve yakın zamanda "İki Deli" isimli şarkıları seslendirdiğini göz önünde bulundurduğumuzda Hande Yener'in yeni şarkısının adında da "deli" kelimesinin geçmesi enteresan bir ayrıntı, en azından benim için. "Seviyorsun", hem Yener'in kariyeri hem de albümün repertuvarı açısından sürpriz ve şaşırtıcı bir çalışma. Ne de olsa sanatçıdan uzun yıllardır bu türden damara meyilli bir şarkı duymuyorduk. "Seviyorsun", bu anlamda Yener'in müzik kariyerindeki ilk albümlerine âdeta bir gönderme gibi olmuş, gayet de keyifli olmuş. Eminim ki Yener'den bu tarz şarkılar duymak isteyenler de hayli çoktur.

"Seviyorsun"un estirdiği duygu rüzgârını "Bilmiyor" devam ettiriyor. Aynı ismin kaleminden çıkmış olmalarına karşın iki şarkı arasında tavır, ruh olarak âdeta uçurum var. "Seviyorsun", mesela "Sen Yoluna... Ben Yoluma..." albümündeki şarkıları anımsatırken "Bilmiyor" ise Yener'in "Apayrı" albümünden bir slow gibi tınlıyor. Albümün tansiyonu Mert Ekren imzalı "Vah Vah" ile tekrar yükseliyor. "Vah Vah" benim öncelikli şarkılarımdan biri, yeri gelmişken belirteyim. Bu şarkının albüm repertuvarı içerisinde öne çıkacağı ve klipleneceğini kanaatindeyim.

Ersay Üner'in imzasını taşıyan bir diğer şarkı "Bu Kafayla", yine albümün en dikkat çekici şarkılarından biri olarak öne çıkıyor. Aslına bakarsanız, tam da Demet Akalın'ın albümünde yer alabilecek bir şarkı "Bu Kafayla". Belki de Üner, uzun yıllar çalıştığı Akalın'a bir tür gönderme yapmıştır. Ancak şu da ayrı bir gerçek ki "Bu Kafayla" Yener'in tarzına ve tavrına oldukça yakışmış. Üner ile Yener'in sonraki iş birliklerinde bu tatta "giderli" şarkılara daha çok yer vermeleri gerektiği kanaatindeyim.

Albümdeki son yavaş şarkı "Görev", bence albümün en sürprizli, en rafine şarkısı. Bir başka deyişle "Hepsi Hit"in gizli hiti. Şarkının tarzı ve tavrı bana fazlasıyla "Apayrı" dönemindeki Hande Yener'i anımsattı. Kendi adıma, sanatçıdan bu kadar sade ama bu kadar da dokunaklı, iç acıtıcı bir şarkı duymayalı epey olmuştu. Sözünü ve bestesini yazmakla kalmayıp geri vokal yaparak şarkıya eşlik eden Murat Dalkılıç'ı da ayrıca tebrik etmek lazım. Dinlemeyenler muhakkak dinlemeli.

Berksan ve Okay Temiz imzalı "Biri Kaybediyor", albümün kapanışını yapıyor. Çağın Kulaçoğlu, remix çalışmalarından farklı olarak ilk kez annesi Yener'in albümünde aranjör olarak karşımıza çıkıyor. "Biri Kaybediyor"un bir "Ya Ya Ya Ya" gücünde olup olmadığı tartışılır ama albümün içerisinde bir renk olduğunu ve "Vol. 1"in kapanışı yüksek enerjiyle yapıp "Vol. 2"ye göz kırptığını söylemek mümkün. 

Hande Yener'in, sound'un daha ön planda tutulduğu önceki albümlerine kıyasla "Hepsi Hit"te odak noktasının besteler olduğu ve altyapıların da şarkılara hizmet ettiğini, rol çalmadığını söylemek mümkün. Yine Yener'in önceki albümlerine kıyasla hızlı-orta tempo-yavaş şarkılara repertuvarda dengeli bir şekilde yer verildiği ve bu anlamda şarkı sıralamasının isabetli yapıldığı kanaatindeyim. Uzun yıllar sonra ilk kez bir Hande Yener albümünde bu kadar çeşitli ve güçlü slow şarkıyı bir arada duyuyoruz. Bununla birlikte Yener'in şarkı söyleme biçimini değiştirmesi, "Hepsi Hit"te daha ciddi bir telaffuz sergilemesi de oldukça sevindirici.

Albümdeki 10 şarkının hepsi hit midir, bu iddianın haklılığını zaman gösterecek ancak her şarkının kendine has bir çizgisi ve aurası olduğu da bir gerçek. Sürekli kendini yenileyen ve cesur adımlar atmaktan korkmayan Yener'in 16 yıllık müzik kariyerinde hitap ettiği bütün kitleleri memnun edecek en az bir şarkı olmakla birlikte çeşitliliğe karşın bir çizgi, ortak ruh ve bütünlük var "Hepsi Hit"te. Kendi adıma "Mor" ile başlayıp "Biri Kaybediyor" bitene dek hiçbir şarkıyı es geçmeden dinlediğimi belirtmek isterim. Albümdeki her şarkı herkese hitap etmeyebilir, bu çok olağan bir durum fakat herkesin "Hepsi Hit"in içinden çekip tutacağı, kendine seçeceği bir "hit" olacaktır.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com