, , , , , , , , , ,

TEKLİ DEĞERLENDİRMELERİ: BENGÜ, CEM BELEVİ, KOLPA FEAT. ECE SEÇKİN

Perşembe, Nisan 28, 2016


BENGÜ – HODRİ MEYDAN

2014 yılının son çeyreğinde "İkinci Hâl"i yayımlayan ve "Kapıda Yalnızlık" isimli şarkısını kliplendirerek bu albümü kapatan Bengü, bir süre önce "Hodri Meydan" isimli teklisini müzikseverlerin beğenisine sundu.

Şarkıcı, "Feveran"ın başarısından olacak ki yeni teklisinde yine hemen hemen aynı ekiple çalışmış. Sözlerini Deniz Erten'in yazdığı "Hodri Meydan"ın bestesi Toylan Kaya, düzenlemesi ise Erdem Kınay'ın imzası taşıyor. Şarkının video klibinin yönetmen koltuğunda yine Gülşen Aybaba karşımıza çıkıyor.

Bengü ve ekibi "Hodri Meydan" yayımlanmadan önce sosyal medyada sık sık iddialarını dile getirmiş ve şarkının ne kadar hit olduğundan bahsetmişlerdi. Bu iddia hâliyle beklentilerin yükselmesine de neden olmuştu. Ne var ki şarkı bu şekilde lanse edilse de ben "Hodri Meydan"ı Bengü'nün son yıllardaki en sönük çalışması olarak görüyorum. Slogan bulma konusunda en az bir reklamcı kadar başarılı olan Deniz Erten'in yazdığı sözleri bu defa biraz karışık ve yorucu bulduğumu belirtmeliyim. Öyle ki birkaç defa üst üste dinlemiş olmama karşın şarkının adı haricinde neredeyse hiçbir cümlesi aklımda kalmadı. Ancak bununla birlikte şarkının bestesini zayıf bulduğuma da bilhassa değinmek istiyorum. Bu noktada Yavuz Hakan Tok'un "Hayat Müzik" için kaleme aldığı değerlendirme yazısında "şarkıda müzik olmadığı" yönündeki tespitine katılmamak işten değil. Öyle ki şarkı bittiğinde melodi, beste namına geriye pek bir şey kalmıyor.

Benim açımdan şarkıyla ilgili hayal kırıklığı yaratan bir husus da Erdem Kınay'ın düzenlemesi. Kınay'ın son birkaç yıldır yaptığı aranjeler bence öncekileriyle kıyas bile kabul etmiyor. Öyle ki geçtiğimiz haftalarda bir arkadaşımı Demet Akalın'ın "Gölge" isimli şarkısının düzenlemesini Erdem Kınay'ın yaptığına inandıramadım. Açıkçası Kınay'ın son dönemdeki çalışmalarını biraz özensiz ve heyecansız buluyorum. Nakarat melodisi zaten zayıf bir şarkının altyapısının bu kadar boş olması da oldukça yadırgadım.

Önceden şarkı isimleri daha mütevazı, şarkının kendisi iddialıyken günümüzde durum tam tersine döndü. Artık isimler iddialı ancak iddiaların içi dolmuyor. Kariyerinin 16. yılında Bengü'den daha güçlü bir şarkı beklerdim, hayal kırıklığına uğradım. Klibin Demi Lovato'nun "Confident"ından esinlenme olduğu konusuna hiç girmiyorum bile.

Üzgünüm ama Bengü, bu mühimmatla bence "Hodri Meydan" demek yerine havlu atsa daha iyi. Zira yenilik, iddia namına hiçbir şey yok. 


CEM BELEVİ – ALIŞAMIYORUM

2013 yılında "Bilmezsin" isimli ilk albümünü yayımladığında Cem Belevi'yi dikkat çekici bulmuş ve kendisi hakkındaki ilk değerlendirme yazısını da "Yeni Yetenek: Cem Belevi" başlığıyla ben kaleme almıştım.

Sadece benim değil, yapımcıların da dikkatini çekmiş olacak ki Belevi'nin kariyerinde hızla ilerlemesi uzun sürmedi. 2014 yılında Ayshe'ye eşlik ettiği "Kim Ne Derse Desin" ile ses getiren şarkıcı, geçtiğimiz yıl "İnadına Aşk" dizisinde rol alarak geniş kitleler tarafından bilinirlik kazandı. Ne var ki aynı dönemde "Sevemez Kimse Seni"yi yayımlayan Belevi'nin cover yapmak için bu eseri tercih etmesine bir anlam verememiş ve değerlendirme yazımda bu çalışmayı eleştirmiştim. Teklinin pek dikkat çekmemesi de haklılığıma işaret etmişti.

Belevi, geçtiğimiz sonbaharda "Sor" isimli bir tekli yayımladı. "Sor", bence Belevi'nin mevcut müzik kariyerindeki en parlak şarkısıydı ki listelerde de en başarılı olan çalışması oldu. Beğeni kazanan bu teklisinden sonra genç ismin nasıl bir şarkıya imza atacağını merakla ediyordum ki şarkıcının Ozan Çolakoğlu'yla bir şarkı üzerinde çalıştığı duyumunu almam uzun sürmedi.

O söz konusu şarkı "Alışamıyorum", kısa bir süre önce DMC & Ozinga iş birliğiyle dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Vokaliyle eşlik ediyor olmasından mütevellit şarkının Gülşen imzası taşıdığını düşünüyordum ki DMC'den gelen basın bülteninden söz ve bestenin Cem Belevi'ye ait olduğu bilgisini edindim.

Son zamanlarda pop müziğinin yeni prensinin kim olduğu ya da olacağı sıkça konuşuluyor. Benim mevcut adaylar içerisinde şu an için en güçlü adayım Cem Belevi. "Alışamıyorum", bu anlamda o hedefe hizmet eden bir çalışma olmuş ki bana kalırsa Belevi'nin tam da bu türden bir şarkıya ihtiyacı vardı. Bu arada, Ozan Çolakoğlu'nun düzenlemesini ve Gülşen'in vokal desteğini de es geçmemek lazım.

Bengü için yaptığım değerlendirmede şarkının kendi adıyla çeliştiğine değinmiştim. Bu durum Belevi'nin şarkısı için de geçerli. Her ne kadar adı "Alışamıyorum" olsa da kendi adıma şarkıya ilk dinleyişimde alıştım. Teklide çok farklı bir şey duyup duymadığımız tartışılır ama mevcut durumun gelecek için de umut verdiği bir gerçek.


KOLPA FEAT. ECE SEÇKİN – HOŞ GELDİN AYRILIĞA

Farklı tarzların bir araya gelmesinden çoğu zaman ters köşe, heyecan verici iş birlikleri ortaya çıkıyor. Mesela Erdem Kınay ile Sibel Can'ın bir araya geldiği "Alkışlar", 2013'ün dikkat çeken ve sivrilen çalışmalarından biriydi. Daha da yakın geçmişe gidecek ve dünyaya bakacak olursak, Coldplay ile Beyoncé'in "Hymn for the Weekend" isimli şarkıda buluşması şaşırtıcı ve müzik adına bir o kadar güzel bir iş birliğiydi.

Kolpa ile Ece Seçkin'in buluşmasını, tıpkı yukarıda örnek verdiğim buluşmalar kadar keyifli ve dikkat çekici bulduğumu belirtmeliyim. Bu iş birliğinin hem müzikal hem de stratejik açıdan yerinde bir karar olduğu kanaatindeyim. Tarzları farklı olsa da Kolpa'yla Ece Seçkin'in müziğinin alıcı kitlesi birbirine yakın.

"Hoş Geldin Ayrılığa'nın Çağrı Telkıvıran imzası taşıyan düzenlemesini, yine Telkıvıran ile Kolpa'nın solisti Barış Yurtçu'nun beraber yaptığı besteyi oldukça sevdim. Başta şarkının bazı sözlerine takılmıştım ancak projenin hedef kitlesi için birazcık büyük kaldığımı hesaba katınca o kısma da bir daha takılmadım.

Şarkıda hem Kolpa'dan hem Ece Seçkin'den hem de Çağrı Telkıvıran'dan bir şeyler duymak mümkün. Ben bu anlamda herkesin kendi tarzını yansıttığı, kendinden bir şeyler kattığı iş birliklerinden çok keyif alıyorum. Bu sebeple "Hoş Geldin Ayrılığa"nın da yılın en dikkat çekici iş birliklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Bu arada, şarkının video klibinde Ece Seçkin biraz yorgun görünüyor gibi geldi bana. Buna da kısaca değinmiş olayım.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Cem Belevi – Alışamıyorum
Kolpa feat. Ece Seçkin – Hoş Geldin Ayrılığa
Beyoncé – Formation
Rihanna – Work (feat. Drake)
Coldplay – Hymn for the Weekend

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com