, , , , , , , , ,

TELİF HAKLARI YASASI, FUNDA ARAR'I 'BAĞIŞLA'YACAK MI?

Salı, Ağustos 11, 2015

Birkaç gün önce mail adresime -müzik kanalında çalıştığım için- Funda Arar'ın yeni klibi "Bağışla" geldi. Basın bülteninde şarkının sözlerinin Günay Çoban ile Mc Murad, bestesinin ise Mc Murad'a ait olduğu yazıyordu. Çalıştığım müzik kanalının Türk ülkelerinin video kliplerine yer vermesinden mütevellit, ismini ilk kez duyduğum Azerbaycanlı Mc Murad'ın kim olduğunu merak edip küçük bir araştırma yaptım.

Saatler sonra genel yayın yönetmenimden bir telefon geldi. Azerbaycan'ın ünlü sanatçısı Miri Yusif'in menajerinin kendisini aradığını, Funda Arar'ın izin almadan Yusif'in şarkısı "Bağışla"yı seslendirdiğini ve eser sahibi olarak başka birinin adının yazıldığını söylediğini anlattı. Ben de tekrar ufak çaplı bir araştırma yaptım. Miri Yusif'in 2013 yılında seslendirdiği "Bağışla"nın söz ve bestesinin sanatçının kendisine ait olduğu bilgisine ulaştım. Miri Yusif'in menajeri, en kısa sürede Funda Arar'ı ve adı eser sahibi olarak geçen Mc Murad'ı mahkemeye vereceklerini dile getirdi. Akabinde ise Miri Yusif, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla bu skandalı duyurdu.


Doğrusu ben Funda Arar'ın eserin gerçek sahibinin Miri Yusif olduğunu bilmediğini, bir başka deyişle birileri tarafından kandırıldığını düşünüyorum. Ancak ne olursa olsun, Arar ve ekibi bu konuda çok daha temkinli ve araştırmacı olmalıydı. Ayrıca Günay Çoban'ın şarkının sözlerini Azerbaycan Türkçesinden Türkiye Türkçesine çevirip sadece belli başlı kelimeleri değiştirmesi dikkatimi çeken bir diğer husus oldu. Şarkının teması neredeyse bire bir kullanılmış. Tabii bunu Çoban'ın şarkının özüne sadık kaldığı şeklinde yorumlamak da mümkün.

İlerleyen günlerde olayın nasıl gelişeceğini hep birlikte göreceğiz. Bu tatsız olay telif hakları konusunun ne kadar hassas ve önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Şarkısı hem izinsiz kullanıldığı hem de kendi eserinin altında bir başka isim yazdığı için Miri Yusif adına gerçekten üzüldüm. İlk ağızdan öğrenenlerden biri olarak bu olayı tarafsız bir şekilde paylaşmak istedim.

Tabii ki şu an için Miri Yusif'in açıklamaları da bir iddia niteliğindedir ve bu aşamadan sonra kararı mahkeme verecektir. Ne olup biteceğini ilerleyen süreçte hep birlikte göreceğiz. Ancak yalan söyleyen taraf her kimse, yasaların onu "Bağışla"mayacağı da bir gerçek.


BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com