, , , , , ,

PERA MÜZESİ'YLE 10 YIL!

Pazartesi, Haziran 08, 2015

Cecil Beaton'ın objektifinden Marilyn Monroe...
Her insanın hayatında kuşkusuz ki yeri ayrı olan, bir sürü güzel anı sığdırdığı mekânlar vardır. Pera Müzesi, benim için bu özel ve güzel yerlerden biri.

2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan Pera Müzesi, geçtiğimiz cuma günü -5 Haziran- 10. yılını güzel bir etkinlikle kutladı. Ben de mesai bitiminde yakın arkadaşlarımla Pera Müzesi'nde yerimi aldım. Özellikle genç sanatseverlerin büyük katılım gösterdiği bu özel günde İstanbullu sanatseverlerin katılımı bir hayli yoğundu. Pera Café'nin parti alanına dönüştürüldüğü kutlamada DJ'ler gün boyunca ziyaretçilere müzikleriyle eşlik ettiler. Pera Müzesi ziyaretçileri 13 Mayıs'ta açılan Cecil Beaton: Portreler ile Grayson Perry: Küçük Farklılıklar sergilerinin yanı sıra koleksiyon sergilerini gün boyunca ve üstelik gece 01.00'e kadar biletsiz gezme şansına sahip oldular. Ben de arkadaşlarımla Pera Müzesi'nin iki yeni sergisini gezdim...

Grayson Perry'nin "Küçük Farklılıklar" sergisinden bir enstantane...
Günümüz çağdaş sanatının en önemli ve sıra dışı isimlerinden Grayson Perry, 13 Mayıs - 26 Temmuz tarihleri arasında "Küçük Farklılıklar" ile İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Pera Müzesi ve British Council iş birliğiyle gerçekleşen sergide Perry’nin seramik, halı ve baskı işleri oldukça göz dolduruyor. Zarif ancak bir o kadar dikkat çekici eserleriyle sanatçı çocukluğuna ve bir travesti olarak hayatına da yer yer göndermelerde bulunuyor. Serginin küratörü Linsey Young, ziyaretçilerin Grayson Perry'nin hayal gücünün derinliğine tanıklık edeceğinin altını çiziyor. Ben özellikle Perry'nin halı ve baskı çalışmalarını oldukça çarpıcı buldum. Sanatçının hayal dünyasını tuval yerine büyük boyutlardaki halılara resmetmesi bana fazlasıyla sıra dışı geldi. Bir sanatçının ne anlatmak istediğini tablolarına bakıp değil de duvarlarda asılı halılarına bakarak anlamaya çalışmak sanatseverler için alışılmışın dışında bir deneyim olsa gerek. Sanatseverlerin yılın en farklı sergilerinden biri olan "Küçük Farklılıklar"ı muhakkak gezmesi, yerinde görmesi gerektiğini düşünüyorum.

Grayson Perry'nin sergisinden "Ağıt" isimli eser...
Müzenin bir diğer yeni sergisi ise 20. yüzyılın en ünlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton'ın "Portreler" isimli sergisi. Fotoğrafçı kimliğinin yanı sıra Oscar ödüllü bir kostüm tasarımcısı olan Beaton'ın "Portreler" isimli sergisinde 1920'li yıllardan 70'lere yıllara uzanan fotoğraf çalışmaları yer alıyor. Uzun yıllar boyunca Vogue'un kapak fotoğraflarına imza atan sanatçı dünyaca ünlü moda devlerinden tutun da sinema yıldızlarına, ünlü yazarlardan iz bırakan sanatçılara ve hatta kraliyet ailelerine kadar çok geniş yelpazede portrelere imza atmış. Doğruyu söylemek gerekirse sergiyi dolaşırken "Aa, onu da mı fotoğraflamış? Aa, onu da mı tanıyormuş?" dediğim ve hatta sanatçıyı  bir hayli kıskandığım anlar oldukça çoktu. Beaton, kesinlikle çok iyi bir fotoğraf sanatçısı ve aynı zamanda fotoğrafladığı dönemden dolayı oldukça şanslı. Siz de sergiyi dolaşırken eminim ki benimle aynı duygulara kapılacak ve hemfikir olacaksınız.

10 yıldır hayatımızda olan, hayatımıza ve sanata güzellik katan Pera Müzesi'ne nice güzel yıllar ve sergiler diliyorum...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com