, , , , , , ,

CEZA İLE 'SUSPUS' OLDUK

Çarşamba, Haziran 17, 2015

Kimi şarkıcılar vardır ki yaptığı müzik türüne alışık olmasanız, ilginizi çekmese bile onu size sevdirir ya da sırf onun için o müziği dinlersiniz. 

Şöyle bir gerçek var ki rap müziğe ilgimiz olsa da olmasa da hepimiz bir şekilde CEZA'yı seviyoruz ve dinlemekten keyif alıyoruz. Kaldı ki geçtiğimiz haftalarda yayımladığı "Suspus" isimli yeni albümüyle özellikle dijital mecralarda kısa sürede üst sıralara yerleşmesi de bu gerçeğe işaret ediyor. 

Geçen hafta CEZA'nın albüm lansmanı davetiyesi geldiğinde iş arkadaşlarımla tarihine bile bakmadan "Tabii ki de gidiyoruz!" dedik. CEZA'nın dönüşü muhteşem olmuşken ve "Suspus"u duyduğumuz an kafa sallamaya başlıyorken zaten aksi düşünülemezdi.

Pazartesi günü -16 Haziran- Mama Shelter Teras'ta basına özel lansmana ilgi oldukça fazlaydı. CEZA'yı dinlemeye gelen isimler arasında Ayşe Özyılmazel, Gökhan Türkmen, Hepsi, Meltem Cumbul, Sertab Erener gibi sanat dünyasından birçok isim vardı. Orkestrasıyla birlikte sahne alan sanatçı, gecenin açılışını albüme adını veren "Suspus" ile yaptı. Yayımlanmasının üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen davetlilerin şarkıya eşlik etmesi dikkatimden kaçmadı.


CEZA gece boyunca "Milyon Farklı Hikaye", "Kime Anlatsam", "Ne De Zor", "Panorama Harem", "Hasat Zamanı", "Rapstar", "Holocaust", "Savaş Çocukları" gibi hem yeni hem de önceki albümlerinden şarkılarını seslendirdi. Özellikle "Panoroma Harem" ve "Rapstar"da hem ortaokul-lise yıllarıma gittim hem de CEZA'ya eşlik ederken şarkıların sözlerinin büyük bir kısmının hâlâ ezberimde olduğunu fark ettim. Bu on küsur yıl içerisinde, dinleyicileri olarak hepimizde muhakkak ki çok büyük değişimler oldu ancak CEZA'nın müziğe duyduğu sevgi ve heyecanda hiçbir azalma olmadığı da aşikârdı. Bu arada, bu geceyle bir kez daha gözlemledim ki kafa sallama ve sallanma olayı sadece rock konserleri için geçerli değilmiş, rap müziğinde de racon buymuş.

Yeri gelmişken, CEZA'nın albümüne adını veren "Suspus"un iddialı ve büyük prodüksiyonlu video klibi kesinlikle bu yılın en iyi işlerinden biri. Klibi izlediyseniz zaten bana hak vereceksiniz. Şayet izlemediyseniz muhakkak izlemelisiniz...

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Mustafa Sandal – Ben Olsaydım
Kwabs – Walk
Riff Cohen – Dans Mon Quartier
Serdar Ortaç – Konuş – Çek Elini Kalbimden
Sean Finn feat. Tinka – Summer Days (Ben Delay Radio Mix)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com