, , , , ,

BU ŞARKIYLA GERÇEKTEN 'SEVEMEZ KİMSE SENİ'

Salı, Haziran 02, 2015

Müzik sektöründe son zamanlarda bildiğiniz gibi bir cover furyası sürüp gidiyor. Dinleyiciler olarak yeniden yorumlanan şarkılar için genellikle "Ne gerek vardı ki?" yorumunda bulunsak da müzik yapımcıları olaya bizimle aynı açıdan bakmıyor. Hiç bilinmeyen, sektörün tabiriyle "sıfır kilometre" bir şarkıyı müzikseverlere beğendirmek ve ezberletmek kolay iş değil. Patronlar da bu yüzden bilhassa yeni şarkıcılara "Gel sana bir cover yapalım, garanti iş" türünden akıllar veriyorlar. Bu şahsi yorumum değil, dolaylı yoldan da olsa birçok kez bu tür meselelere tanıklık ettim...

Belevi, 2013 yılında "Bilmezsin" isimli ilk albümünü yayımlamıştı. O dönem Belevi'nin bütün şarkılarını baştan sonra dinlemekle birlikte özellikle çıkış şarkısı "Günaydım Sevgilim"i çok sevmiş ve hatta iTunes'dan hemen indirmiştim. Burada da "Yeni Yetenek" isimli köşemde şarkıcıya yer vermiş ve şarkıcının hakkında güzel düşüncelerimi belirtmiştim. Güçlü bir müzik şirketinden çıkmamasından ve tanıtımının sönük olmasından mütevellit ilk albümü pek ses getirmese de hem müzikalite hem görsellik açısından Belevi'nin kesinlikle gelecek vaat ettiğini düşünüyordum...

Genç şarkıcı, geçtiğimiz yıl Ayshe'yle birlikte seslendirdiği "Kim Ne Derse Desin" ile tekrar karşımıza çıktı. Birçok dinleyici Cem Belevi'yi bu projeyle tanıdı. Ancak bence Belevi bu çalışmada araya sıkıştırılmış gibi bir his uyandırıyordu ki söz konusu şarkının ikinci bir ses talep etmediği de âşikardı. Daha sonra Belevi, Enbe Orkestrası'nın albümünde "Günaydın Sevgilim" isimli şarkısının yeni yorumuyla yer aldı. Ne var ki bence söz konusu şarkının yeni hâli kesinlikle esas hâlinden daha iyi değildi. Şarkıcının DMC etiketli projelerde yer alması zaten bu şirketle el sıkıştığını ve bu çalışmaların da birer nabız yoklama girişimi olduğuna işaret ediyordu.

Belevi'nin yeni çalışması -yine bir cover şarkı- "Sevemez Kimse Seni" kısa bir süre önce yayımlandı. Ne yalan söyleyeyim, ben Cem Belevi'nin gerçekten çok yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. 2013 yılındaki "Bilmezsin" albümündeki duru ve dinlendiren yorumundan sonra bu şarkıdaki yorumunu vasat buldum. Bunun da yanlış şarkı seçiminden kaynaklandığı kanaatindeyim. Bununla birlikte şarkının altyapısını "bugün için" fazla demode ve sıradan bulduğumu da belirtmeliyim. Video klip deseniz, o da konusu itibariyle hiçbir anlam taşımıyor ve hatta bana kalırsa Hasan Kuyucu'nun bugüne dek seçtiği en anlamsız klip. Evet, yer -Yunanistan- ve manzara güzel ama klip prodüksiyon, yaratıcılık açısından oldukça zayıf olduğu gibi şarkıyla da mantığa dayanan bir alaka taşımaktan oldukça uzak. Bir şeyler anlatılmaya çalışılmış ama anlatılamamış, orası kesin. Ayrıca değinmek istediğim bir konu daha var ki keşke Belevi görselliğinde değişikliğe gitmek yerine çıkış yaptığı zamanki tarzını bir süre daha korusaymış. Şimdikine kıyasla daha uzun ve dalgalı saçları, giyim tarzıyla daha kendine has bir çizgisi vardı. Şimdiyse "herkes gibi" bir popçu olmuş.

Ne yaparsa yapsın, Cem Belevi bir şekilde kendine kitle edinebilecek biri. Bir bilinirlik kazandıysa bunu cover şarkılara değil, eldeki mevcut malzemeye borçlu. Sesi güzel, kendi şarkılarını kendi yazabiliyor, üstelik yeni bir yüz. Dünyanın en kötü şarkısını da Belevi'ye söyletseniz bir şekilde bilinirlik kazanacak, dikkat çekecektir ama gel gelelim bu şarkılar Cem Belevi'ye şarkıcılık, saygınlık anlamında hiçbir şey kazandırmayacaktır. En fazla, gördüğü her yakışıklı şarkıcıya hayranlık duyan ergen kızlarımızın yeni sevgilisi olur ya da mesela kazanmaya başladığı bu popülariteyle bir yandan dizi oyunculuğu yapmaya başlar. Ancak kesinlikle prestijli ve ağırlığı olan bir şarkıcı olamaz. "Cover prensi" olmak istiyorsa tabii ki o da kendi seçimi.

Belevi, bence akıl hocaları kimse acilen onlara rest çeksin ve çoktan ağ bağlamış şarkılardan medet ummaya son versin. Zaten gayet güzel şarkılar yazan biriyken başkalarının eskilerine tamah etmesi tam anlamıyla abesle iştigal. Herkes bir şekilde cover söylüyor ama kendi şarkılarını yazabilen ve sevdirebilenler hep farklı bir yerde duruyor. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmamak, günü kurtarmaya çalışmak değil de daha büyük düşünmek lazım. Cem Belevi bu noktada kendi farkının üstünü, sıradanlığın da altını çiziyor maalesef. Oysa tam tersi olmalı-ydı.

Bazen hiçbir şey yapmamak, öylesine bir şey yapmaktan çok daha iyi olabiliyor. Cem Belevi, kusura bakma ama bu şarkıyla gerçekten "Sevemez Kimse Seni". Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı. Genç ve yeni şarkıcılar, lütfen cover yapmayı bırakın çoktan eskimiş şarkıları...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

  1. bence de ne gerek var cover'a yani hala tuttuğunu mu zannediyorlar bugünlerde sürekli eski Sezen ya da Serdarortac parçalarını yeniden yorumlayan birileri çıkıyor anlamıyorum bu ısrarı:)

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com