, , , , , , , , , ,

KİMİNİN HAYALLERİ, KİMİNİN GERÇEKLERİ TOZPEMBE

Perşembe, Mayıs 21, 2015

Ece Seçkin, hâlihazırda Türk pop müziğinin en genç kadın vokali. 1991 doğumlu şarkıcı, ilk olarak bir Doğulu prodüksiyonu olan "Bu Ne Yaa" ile 2012 yılında müzikseverlerle buluştu. Dönemin popüler söz yazarı ve bestecilerinden Deniz Erten'in imzasını taşıyan "Bu Ne Yaa"yı o dönem için kimileri sevdi, kimileri eleştirdi. Bu da zaten söylemi ve tarzı keskin olan şarkıların her daim kaderidir. Bu tür parçalar aslında dinleyiciye "Tarafını seç!" der, bir başka deyişle dinleyici kitlesini kendi belirler. Nitekim de Seçkin, "Bu Ne Yaa" ile dikkat çekmeyi başardı. Murad Küçük'ün yönettiği ve "Run the World" esintileri taşıyan video klip, ilk çıkışını gerçekleştiren genç bir şarkıcı için oldukça iddialı ve şaşaalıydı. Benim altı parçalık bu çalışmadaki gizli favorim "Mahşer"di ki Seçkin, bir müddet sonra bu şarkıyı kliplendirdi...

Seçkin, ilk çalışmasının ardından bu defa "Şok Oldum" isimli bir tekli yayımladı. Karşımızda öncekine kıyasla biraz daha büyümüş, daha dişi bir şarkıcı vardı. Ancak "Şok Oldum" benim için kesinlikle öncelikli Ece Seçkin şarkılarından biri değildi. Şarkıcı, geçtiğimiz yaz karşımıza bu kez Ozan Doğulu'nun proje albümü "130 BPM Moderato" ile çıktı. Albümde çok güçlü isimler olmasına karşın Seçkin'in yorumladığı "Hoşuna Mı Gidiyor?" gerek albümün gerek 2014'ün en ses getiren şarkılarından biri olmayı başardı. Bence çalışmanın bu denli ses getirmesinin en önemli sebebi Seçkin'in kendi tarzını ve tavrını bulmasıydı. Şarkının çok büyük söylemlerinin ve "gümbür gümbür" bir aranjesinin olmaması, kendi içerisinde iddialı bir tavır yerine naif bir tutum sergilemesi ve klipte de bu türden bir Ece Seçkin görmemiz "Hoşuna Mı Gidiyor?"u bu kadar sevmemizin başlıca nedenleriydi. Ne anlattığı net bir şekilde anlaşılan, biz gençlerin gündelik hayatımızda yaşadıklarımızı kelime oyunlarına girmeden doğrudan anlatan bu tavır bence Seçkin'e çok yakıştı. Ben etkili ve kalıcı bir başarı için her şarkıcının kendine ait bir söz yazarı, bestecisi, aranjörü ve yönetmeni olması gerektiğini düşünüyorum. Ece Seçkin de böyle bir ekibe genç yaşta ve yolun başında sahip oldu.

"Hoşuna Mı Gidiyor?"dan yola çıkacak olursak, şarkının üreticileri Ayşen - Kemal Şimşekyay çiftiyle Ece Seçkin'in enerjisinin tuttuğu zaten âşikardı. Kısa bir süre önce yayımlanan "Aman Aman" isimli yeni çalışma da bu kimyanın bir tür sağlaması olmuş. Bir önceki şarkının ülke çapında yakaladığı başarıdan sonra Seçkin'in nasıl bir projeye imza atacağı kuşkusuz ki merak konusuydu. Seçkin, dönemin popüler isimlerinden şarkı almak ve aslında herkesin söylediğini söylemek yerine yola yol arkadaşlarıyla devam ederek çok doğru bir karar vermiş. Ben bu tercih sonucunda Ece Seçkin'in müzikal tavrının, tarzının artık oturduğunu ve genel hatlarıyla oluştuğunu düşünüyorum. "Şarkı" üzerinden değil de "tavır ve tarz" üzerinden ilerlemek her zaman için bir şarkıcıya kazandıracaktır.

Havası itibariyle "Hoşuna Mı Gidiyor?"a yakın olsa da ben "Aman Aman"ın çıtaları biraz daha yükselttiğini düşünüyorum. Bu arada, Seçkin'in, şarkının nakaratındaki hafif nağmeli "Aman aman" yorumu benim oldukça hoşuma gitti. Genç isim, bir kez daha samimi ve yormayan bir şarkıya imza atmış. Bu genç ve taze etki hem video klibe hem de görsellere en güzel şekilde yansıtılmış. Bu arada, ben Seçkin'in pembe saçlarını da klibindeki hâllerini de çok sevdim. Şarkıcının genç kızlar arasında yeni bir akımın öncüsü olacağını düşünüyorum. En azından kızlar saçlarının aralarına pembe balyajlar yaptıracaktır. Bu yaz her yerde pembe saçlı kızlara rastlarsak hiç şaşırmayalım.

Ben bu başarılı imaj çalışmasıyla birlikte "Ece Seçkin'in Türk pop müziğinin genç yüzü" olmaya bir adım daha yaklaştığı kanaatindeyim. Tabii bu arada şarkıcının menajeri Ufuk Ergin'i de tebrik etmek gerekiyor. Sonuçta genç ve gelecek vaad eden bir kadın vokali doğru yönlendirebilmek, sıfırdan bir marka yaratmak işin en zoru. Kaldı ki madalyonun bir de arka yüzü var ki yükü büyük ölçüde menajerler taşıyorlar. Günümüzde birçok isim konser veremezken, genç yaşına rağmen sahne programlarının bu kadar yoğun olması hem Seçkin'in hem de ekibinin bir başarısı...

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Ece Seçkin  Aman Aman
Myriam Fares  Aman
Göksel  Denize Bıraksam
Gülşen  Büyük Hatırın Var
Müge Zümrütbel  Yalan

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

  1. şarkı iyi, klip de bir o kadar başarılı, eğlenceli olmuş:) şarkı seçimindeki özeni kliplerine de gösteriyor ve hemen farkediliyor. dediğin gibi tarzı oturdu.

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com