, , , , ,

TİCARİ PLAKASI VAR MI, BİLİNMEZ AMA TİCARİ ŞARKISI VAR

Çarşamba, Nisan 22, 2015

Müzik adına uzun zamandır yeni bir şey yapmayan Gülben Ergen, yakın zamanda yayımlamayı planladığı yeni albümü öncesinde yeni teklisi "Aşkla Aynı Değil"i dinleyicilerinin beğenisine sundu.

Şarkıcının 2011 yılında yayımladığı son albümü "Hayat Bi Gün"ün üzerinden yaklaşık dört yıl geçti. Ortalama iki yıl arayla albüm hazırlayan Ergen, ilk kez bu kadar uzun ara vermiş oldu. Gerçi 2012 yılında "Durdurun Dünyayı", 2013 yılında "Sen" isimli teklilerinin yayımlandığını düşündüğümüzde Ergen'in verdiği bu ara mazur görülebilir. Ancak ben Gülben Ergen'in albüm şarkıcılığından single şarkıcılığına gerilemesini tuhaf buluyorum.

Şarkıcı, 2009 yılında "Uzun Yol Şarkıları" albümünün çıkış şarkısı "Giden Günlerim Oldu"da Oğuzhan Koç'la  düet yapmış ve ikili oldukça ses getirmişti. Gerçi bu başarılı çalışmaya karşın Ergen, tiraj olarak önceki albümlerinin oldukça altında kalmıştı. Yayımladığı albümleriyle yüksek satış rakamları elde eden Ergen'in 2011 yılındaki albümü de yılın en çok satanları arasında yer almamıştı. Bence azalan bu tirajların esas sebebi, Ergen'in repertuvarının önceki albümlerine kıyasla zayıf kalmasıydı. Şarkıcının Sezen Aksu, Yıldız Tilbe, Nazan Öncel, Şehrazat gibi isimlerden şarkı almayı bırakması ve öncekilere kıyasla daha sönük şarkılar seslendirmesi müzik kariyerine de olumsuz şekilde yansıdı.

Ergen'in 2015 yılında yine bir Oğuzhan Koç şarkısı seslendirerek onunla düet yapması maalesef oldukça hazırcı, tekrarcı ve garantici bir girişim olmuş. Ben bu türden bir tutumu ve özensizliği şarkıcıya açıkçası yakıştıramadım. Kaldı ki "Aşkla Aynı Değil", "Giden Günlerim Oldu"nun vasat bir tekrarı olmaktan da öteye gidememiş. Zaten bu iş birliği Ergen'in ve ekibinin "Giden Günlerim Oldu"nun başarısını tekrarlamak adına şarkı üzerinden bir strateji yarattığını fazlaca hissettiriyor. Hâl böyle olunca da dikkatli ve detaycı bir müzik dinleyicisi açısından şarkı ve söylem kulağa maalesef samimi gelmiyor. Bununla birlikte geçtiğimiz sonbaharda tekrar evlenen ve mutlu bir hayat süren Ergen'in, bunun üzerine hiçbir şekilde kendi ruh hâlini ve içinde bulunduğu durumu anlatmayan bir şarkıyla karşımıza çıkması bana abesle iştigal geldi. Kendi mutluluğunu, güzel enerjisini şarkılarına geçirmek yerine mutsuz, depresif bir şarkıyla negatiften beslenmeye çalışmak açıkçası fazla popülist bir tavır. Hele hele baharın gelmesini beklediğimiz nisan ayı için deyim yerindeyse fazlasıyla "bayık" ve iç karartıcı. Ayrıca Ergen'in bu denli düet çalışmalara yönelmesi de aslında doğrudan solo bir çalışmayla çıkış yapmak konusundaki özgüvensizliğine işaret ediyor. Evet, sektörün içinde bulunduğu durum ortada ancak Ergen de her açıdan bunu tolare edebilecek bir isim.

Şarkının bir matematiğe dayandırılmış olmasıyla birlikte "kendini doğaya verme" esasına dayalı zayıf prodüksiyonlu "doğal" klibi de diğer Ergen kliplerine kıyasla özensiz bulduğumu belirtmeliyim. Anlaşılan o ki Gülben Ergen artık müzik icra etmekten eskisi kadar heyecan duymuyor. Bu heyecansızlığı doğrudan dinleyiciye de geçiyor. Tabii ben bu türden eleştirilerde bulunsam bile şarkının listelerde zirveye çıkacağı, bilmem kaç milyon tıklanacağı ve izleneceği gerçeği değişmeyecek. Zaten Gülben Ergen gibi medya gücü en üst seviyede bir ismin şarkısının tutmaması, tutmasa da "tutmadı" denilmesi mümkün değil. Yani her koşulda "Aşkla Aynı Değil" ses getirecek. Ancak ben olaya farklı bir pencereden bakmak ve başka şeylerin altını çizmek istedim, tabii bu da kolay kolay kimsenin işine gelmez.

Gülben Ergen, zamanında katıldığı programlarda ticari şarkının çok riskli olduğundan ve birkaç ay çalınıp sonra unutulacağından bahsederdi. Galiba o günler artık çok geride kaldı. Bununla birlikte yıllardır şarkıcının ticari taksi plakaları olduğu konuşulur ve Ergen her defasında reddeder. Sevgili Gülben Ergen'in ticari plakaları var mıdır, bilemem ama ticari bir şarkısının olduğu ortada. "Aşkla Aynı Değil" mi, bilemem ama "Giden Günlerim Oldu"yla neredeyse aynı olduğu bir gerçek.

Biz bu şarkıyı ve klibi yıllar önce de izlemiştik. Tekrarına hiç gerek yoktu... 

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com