, , , , , , , ,

GÜLŞEN VE DİĞERLERİ

Çarşamba, Nisan 29, 2015

Son zamanlarda müzik çevrelerinde bu yıl henüz gerçek anlamda bir hit çıkmadığı, merakla beklenen birçok ismin yeni çalışmalarıyla hayal kırıklığı yarattığı sıkça konuşuluyordu. Doğrusu çıkan işler ne sektöre hizmet edenleri ne de dinleyicileri tatmin eder nitelikteydi. Sahte tıklanmalarla bazı şarkıcılar, şarkıları "tutmuş" gibi bir intiba yaratmaya çalışsalar da akıllı ve gözü açık müzik dinleyicisi bu türden basit oyunlara gülüp geçmekle yetindi.

Müzik camiasının bir süredir konuştuğu isimlerden biri Gülşen'di. Kulislerde Gülşen'in yeni albümünün çıkış şarkısını bir türlü seçemediği, üç şarkı arasında gidip geldiği konuşuluyordu. Şarkıları önceden dinleyen radyocular Gülşen'in yine piyasayı silip süpüreceğini söylüyordu. Hâl böyle olunca ve hele hele söz konusu Gülşen olunca beklentiler iyice artmış, atmosferi bile aşmıştı. Geçtiğimiz günlerde Gülşen'in yeni klibi için Küba'ya gittiği ve çekilen klibin maliyetinin yaklaşık 300 bin lira civarında olduğu bilgisi geri sayım heyecanını daha da arttırdı...

Müzik dünyası dün akşam belki de uzun yıllardır yaşamadığı meraklı bir bekleyişi, heyecanı yaşadı. Müzikseverler, yayımlandığı andan itibaren hep bir ağızdan Gülşen'i ve yeni klibi "Bangır Bangır"ı konuşmaya başladılar. Kabul edelim ki böyle bir algıyı nicedir hiçbir yerli şarkıcı yaratamamıştı. Gülşen, yeni çalışmasının yayımlanmasıyla birlikte âdeta dinleyiciler arasında eşine benzerine az rastlanır bir etkileşim yarattı. Üstelik bunu yaparken gücünü pr çalışmasından değil, sadece şarkısından aldı.

1996 yılında, henüz 18 yaşındayken "Be Adam" ile hayatımıza giren Gülşen, zaman zaman inişler çıkışlar yaşadığı kariyerinde özellikle son yıllarda olağanüstü bir istikrar gösteriyor. 2004 yılında "Of Of" ile müzik listelerinde zirveye yerleştiğinde, şarkıcının sonraki çalışmalarında söz konusu şarkıyı biraz zor aşacağı konuşulsa da Gülşen 2009 çıkışlı "Bi An Gel" ile birlikte ve sonrasında çıtalarını daha da yükseltti. Sanatçı, sırasıyla 2012'de "Seyre Dursun Aşk", 2013'te "Yatcaz Kalkcaz Ordayım" ve 2014'te "İltimas" ile hem zirvedeki yerini korudu hem de zirvenin yüksekliğini arttırdı...

"Bangır Bangır" hakkında elbette söyleyebilecek çok şey var ancak Gülşen yine bize pek de söyleyecek söz bırakmamış. Sözü ve bestesi, aranjesi, vokal gücü, vizyonu ve kalitesiyle  "Bangır Bangır"ın açık ara farkla yılın şarkısı ve video klibi olduğu ortada. Gülşen, "Bangır Bangır" ile Türk pop müziğinin çıtalarını yine yükselterek, yine kendisinden başka kimsenin aşamayacağı bir noktaya taşımış. "Bangır Bangır'' ile dinleyicilerine etnik ve egzotik bir dünyanın kapılarını aralayan Gülşen, müziğindeki tüm hikâyeyi, sözleri ve besteleri üzerinden anlatmakla birlikte görsel dünyasına yüksek enerjiyle ve şaşaayla yansıtmış. Pelin Kırca'nın çizimlerini gerçekleştirdiği; palmiyeler, egzotik çiçekler ve maymunlarla bezenmiş olan albüm kapağına da hikâyenin tümüne sinen etnik tarz başarıyla işlenmiş.

Gerçek şu ki Gülşen, gerek sanatçı kişiliği gerek söz yazarı ve besteci kimliğiyle Türk pop müziği içerisinde herkesten farklı bir yerde duruyor. Başka bir şarkıcı için harika olan, Gülşen için standartı temsil ediyor. Hâliyle biz de dinleyicileri olarak Gülşen'e sadece gözümüz kapalı değil, kulağımız kapalı güveniyoruz. 2013 yılında "Beni Durdursan mı?"yı değerlendirdiğim yazımda da belirttiğim konuya tekrar dikkat çekmek istiyorum ki Gülşen ve Ozan Çolakoğlu arasındaki uyum, Türk pop müziği tarihimizin son 20 yılda yaşadığı en eşsiz, en mükemmel uyum. Birbirini bu kadar iyi anlayan, aynı dili konuşan, iki farklı bedende tek vücut olabilen müzisyenlerin dünyada sayısı oldukça az olsa gerek. Bu sınırlı sayıdaki üretime ve uyuma ülkece sahip olduğumuz için gerçekten çok şanslıyız. Çolakoğlu, modern altyapısıyla dikkat çeken "Bangır Bangır"da Anadolu'yla bütünleşmiş etnik enstrümanlar bağlama ve şimir kaşığı, moombahton ritmiyle bütünleştirerek bir kez daha orijinalliğini ve ustalığını ortaya koymuş. Bu yaratıcılığın, sadece bilgisayar başında çalışan ve hep aynı melodileri kullanan aranjörlere örnek olması gerektiği kanaatindeyim.

Aranjörüyle buna benzer bir uyuma ya da böyle güçlü bir repertuvara günümüzde başka bir Türk şarkıcı sahip olsaydı, "Şarkılarım nasıl olsa çok güzel" deyip sıradan bir görsellikle karşımıza çıkar ve video klibine bu denli özen göstermezdi. Kaldı ki bu tür örneklere sıkça rastlıyoruz. İşte tam da bu noktada sadece müziğine değil, tepeden tırnağa her detaya özendiği ve yatırım yaptığı için Gülşen'i alkışlamak gerekiyor. Karşımızda Lady Gaga, Madonna gibi popüler kültür ikonlarından esinlenmek yerine Frida Kahlo, Carmen Miranda gibi renkli, egzotik ve felsefesi olan kadınlardan ilham alan bir sanatçı var. Bu anlamda kostümleriyle, takılarıyla, saçıyla Gülşen'i tepeden tırnağa yenileyen ve bu tarzı harmanlayan Bahar Kongel Fransez'i de kutlamak lazım.

Küba'nın Havana şehrinde çekilen yüksek bütçeli klibin yönetmen koltuğunda oturan Metin Arolat ise ayrıca övgüyü hak ediyor. Metin Arolat, çoğu dinleyici tarafından sadece şarkıcı olarak bilinse de öte yandan yıllardır başarılı reklam filmlerine ve video kliplere imza atıyor. Arolat, bu çalışmasıyla bir kez daha özellikle dış çekimlerdeki hâkimiyetini gözler önüne seriyor. "Bangır Bangır" prodüksiyon gücü, yönetmeninin başarısı, cast seçimi, mekânı, mizanseni, dekoru, sanatı, görüntüsü, kurgusuyla açık ara farkla yılın en iyi video klibi. Klipte bir tane bile fuzuli detay, plan, oyuncu yok. Herkesin birbiriyle uyumu ve enerjisi harika. Özellikle de klipteki cast ekibinin her birinin işini para kazanmaktan öte orada bulunmaktan mutlu olarak ve eğlenerek yaptığı, samimiyeti ve sıcaklığı izleyiciye fazlasıyla geçiyor. Tabii böyle bir çalışmaya en azından saygı duymak yerine benzetme hastalığına tutulanlar "Bangır Bangır"ı ve Gülşen'i illa ki birileriyle kıyaslayacaktır. Ancak benim gördüğüm kadarıyla iddia edilen hiçbir klip "Bangır Bangır"ınkiyle bir benzerlik taşımıyor. Galiba bu noktada da devreye niyet giriyor. Konu aslında tamamen neyi nasıl görmek istediğin... Güzeli görmek için güzel bakmak, bükemediğin bileği öpmek, takdiri hak edeni alkışlayabilmek gerekiyor. Sezar'ın hakkı Sezar'a...

Müziğinde farklı kültürleri sentezleyerek kendine has bir tavır geliştiren Gülşen, çok uzun zamandır tanık olmadığımız kadar güçlü ve renkli bir çalışmayla dinleyicilerini selamlıyor. Sanatçı, bir kez daha Türk pop müziğinde kimseyle kıyas kabul etmeyecek bir noktaya ulaştığını gözler önüne seriyor. Duyarlı ve hakiki müzik dinleyicisine de Türk pop müziğinde şu ayrımı yapabilmek düşüyor: Gülşen ve diğerleri.

20 FARKLA GÜLŞEN VE DİĞERLERİ

Diğerleri "En iyi benim" diye kendi kendini över. Gülşen daha iyisi için dizlerini döver.
Diğerleri sadece laftadır, konuşur da konuşur. Gülşen'in kendisi değil, şarkıları konuşur.
Diğerleri yurt dışından bilmem kaç bin avro verip çanta alır. Gülşen yurt dışına gider, sanat akımlarından ilham alır.
Diğerleri kapı kapı dolaşır, bestecilerden beste arar. Gülşen iç dünyasında dolaşır, içindeki renkleri dinleyicisine sunar.
Diğerleri sürekli çalıştıkları müzisyenlerle kavga eder. Gülşen yola yol arkadaşlarıyla devam eder.
Diğerleri polemiklerle agresifleşir. Gülşen, şarkılarıyla Gül-şenlendirir.
Diğerleri alaylıdır, Gülşen konservatuvarlıdır.
Diğerleri mahallîdir, mahalledir. Gülşen ülkedir, evrenseldir.
Diğerleri gürültü yapar. Gülşen'in şarkıları "Bangır Bangır" çalar.
Diğerleri ezbere konuşur. Gülşen "Ezberbozan"dır.
Diğerleri kralcıdır. Gülşen kraliçedir, kraldır.
Diğerleri zirvenin eteğinde dolaşır, Gülşen zirvenin yüksekliğini hep yukarıya taşır.
Diğerlerinin şarkı sözleri atarlıdır, giderlidir. Gülşen işvelidir, cilvelidir.
Diğerlerinin şarkıları sezonluktur. Gülşen'in şarkıları sonsuzluktur.
Diğerleri müzikten kazandığını müzik dışında her yere harcar. Gülşen müzikten kazandığını fazlasıyla müziğine harcar.
Diğerleri zaman geçtikçe kabak tadı verir. Gülşen şarap gibidir, yıllandıkça güzelleşir.
Diğerleri akımları takip eder. Gülşen akımı belirler.
Diğeri Ajda Pekkan olmak ister. Gülşen, Ajda'ya bile şarkı besteler.
Diğerleri her şeye burun kıvırır. Gülşen bir dudak büker, insanın aklını alır.
Gülşen candır, diğerleri heyecandır.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com