, , , , , , , , ,

EMİR, YENİ ŞARKILARI İÇİN 'KENDİMDEN' DİYOR

Perşembe, Mart 12, 2015


Türk pop müziği içerisinde kendi tarzını ve tavrını yaratmış, etliye sütlüye karışmayan ama yayımladığı şarkılarıyla her defasında liste başarısı elde etmeyi başaran bir isim Emir.

2009 yılında Tarkan destekli ilk albümü "Ben Sen Olamam" ile hayatımıza girdiğinde dikkatimizi çeken ilk unsurlardan biri Emir'in Tarkan'a olan benzerliğiydi. Bence aslında bu benzerlik çıkış şarkısında Tarkan'ın imzasının ve vokalinin olmasından kaynaklıydı ki Emir çoğu erkek popçunun yaptığı "Tarkan'a benzeme" ya da "Tarkan'ın tahtına oynama" hatasına düşmeden yoluna devam etti. Şarkıcı ilk albümüyle yeni bir şarkıcı için oldukça güçlü bir çıkış yaparken, birbiri ardına yayımladığı özenli video klipleriyle de başarılı çıkışını sürdürdü.

Emir "Ben Sen Olamam"ı yayımladıktan üç yıl sonra, 2012 yılında "Ateşten Bi' Rüzgar" adını verdiği üç şarkılık çalışmasını dinleyicilerin beğenisine sundu. Emir gibi taze bir isim için üç yıllık ara uzundu fakat şarkıcı bu riskli arayı hızlı bir şekilde kapatmayı başardı. Özellikle çıkış şarkısı "Sudan Sebep"in çok kısa bir süre içerisinde Türkiye resmî listesinde 1 numaraya yükselerek gösterdiği başarı oldukça dikkat çekiciydi. "Sudan Sebep"in başarısı Emir'in verdiği arayı çabucak kapatmasını sağladığı gibi onu kariyerinde de bir üst basamağa taşıdı. Şarkının bir diğer özelliği ise Gülşen ile Yıldız Tilbe'nin bir araya geldiği ilk çalışma olmasıydı. Emir, "Sudan Sebep" ile yarattığı etkiyi "Makina" ile devam ettirdi. Şarkıcı, bir sonraki adımı için arayı çok açmayarak 2013 yılında Gökhan Şahin ve Emrah Karaduman ikilisinin imzasını taşıyan "Tutuşmayan Kalmasın" isimli teklisini yayımladı. Şarkı radyo ve tv kanallarında sıkça yer buldu ama bence kesinlikle Emir'in en iyi şarkılarından biri değildi.

Şarkıcı, uzun süredir hazırlıklarını sürdürdüğü ve üzerinde büyük titizlikle çalıştığı yeni çalışması "Kendimden"i geride bıraktığımız aralık ayında Sony Müzik etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu. Repertuvarında ilk defa kendi çalışmalarına yer veren Emir, bu yüzden yeni çalışmasına "Kendimden" adını vermeyi uygun görmüş. Yani Emir "Kendimden" ile bir bakıma şarkıcı kimliğinin yanı sıra söz yazarı-besteci kimliğinin de altını çizmiş. Bu arada, Emre Ünal tarafından çekilen fotoğrafları ve albümün kapağını çok beğendiğimi belirtmeliyim. Emir zaten bütün projelerinde alanının en iyisi olan isimlerle çalışıyor ve bu konuda da çok başarılı seçimler yapıyor...

Gelelim şarkılara... EP'nin çıkış şarkısı olan "Bi' Ağla"nın sözleri Emir'in, bestesi ise Ceyhun Çelikten'in imzasını taşıyor. Çelikten'in imzasını daha önce Demet Akalın'ın "Evli, Mutlu, Çocuklu", "Aşk" ve "Sabıka" isimli şarkılarında görmüştük. Emir'in ilk mahsullerinden biri olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda ben "Bi' Ağla"nın sözlerini gayet akıcı, anlaşılır ve lirik buldum. Emir'in anlatmak istediklerini kelime oyunlarına girmeden, lafı dolandırmadan açık bir şekilde anlatan dilini oldukça sevdim. Bu arada, şarkının Erdem Kınay tarafından progressive tarzda yapılan altyapısını da çok beğendiğimi belirtmeliyim.

Bir bütün olarak "Bi' Ağla"nın Türkiye standartlarının ve klişelerinin üzerinde bir şarkı olduğunu düşünüyorum. Özellikle seri üretimden çıkan, birbirine benzeyen onlarca şarkının arasından "Bi' Ağla" kendini belli ediyor. Tabii Türk müzik dinleyicisinin farklılıklara ne kadar açık olduğu da ayrı bir tartışma konusu. Bununla birlikte şarkının klibini biraz soğuk ve "doğal" bulduğumu da ifade etmeliyim.

Projenin diğer iki şarkısı "Ya Rab" ve "Yaylı Yatak"tan hangisinin ikinci video klip çalışması olacağını merak etmekle birlikte oyumu "Yaylı Yatak"tan yana kullanıyorum. Hazır baharın gelmekte olduğu şu zamanlarda "Yaylı Yatak" hem radyolarda hem de müzik kanallarında kuvvetle muhtemel sıkça çalacaktır. Emir, "Bi' Ağla"ya "Fransız" kalan dinleyiciyi kuvvetle muhtemel bu şarkıyla yakalayacaktır. Ben "Yaylı Yatak"ı "tam bir Emir şarkısı" olarak tanımlıyorum.

"Bi' Ağla" ile birlikte "Ya Rab" ve "Yaylı Yatak"ı da göz önünde bulundurduğumda ben "Kendimden"in biraz erken yayımlandığı kanaatindeyim. Bana kalırsa çalışmanın bahar ya da yaz başı yayımlanması daha doğru bir zamanlama olurdu. Sonuçta iyi şarkı üretmek kadar doğru zamanı kollamak da önemli. "Kendimden" ile ilgili altını çizmek istediğim tek olumsuz eleştirim bu.

Emir, "Kendimden"de bir matematiğe oturtmak yerine müziğinde yenilikler yapma yoluna gitmiş. Bu anlamda Emir'i denemelerden kaçınmadığı ve risk aldığı için bir yerde tebrik etmek gerekir. Şarkı üreticisi olarak iyi bir başlangıç yapmış olsa da ben Emir'in başka isimlerle de çalışmaya devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak "Kendimden" şunu da gösteriyor ki ilerleyen zamanlarda Emir'in imzasını taşıyan şarkıları da farklı seslerden dinleyeceğiz.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com