, , , , , , , , , ,

NE YAPTIN SEN AJDA!

Cuma, Şubat 06, 2015

Henüz şubat ayında olmamıza karşın birbiri ardına yayımlanan tekliler ve albümler Türk müzik sektörü için 2015 yılının hızlı başladığına işaret ediyor.

Son olarak 2013 yılının son dönemlerinde Funda Arar ile "Hafıza" isimli tekliye imza atan Enbe Orkestrası, bir süredir merakla beklenen albümü "Enbe Orkestrası 2015"i müzikseverlerin beğenisine sundu.

Enbe Orkestrası'nı aslında Türkiye'deki proje albümlerinin öncüsü olarak yorumlamak mümkün. Bu tür çalışmaların popüler olmadığı bir dönemde -2007 yılında- albüm yayımlayan Enbe Orkestrası, aslında beraberinde Türk müzik sektörü için de yeni bir kanal açtı. Sonrasında aranjörlerin proje albümleri, tribute -sanatçıya saygı- çalışmaları ve aynı şarkıda birbirine eşlik etmeler -featuring- bir akıma dönüştü. Ancak müzikalitesi ve sektöre kazandırdığı yeni isimler itibariyle Enbe Orkestrası hep saygın bir konumda yer aldı.

Orkestranın toplam 17 parçadan oluşan son albümü DMC etiketiyle hem dijital platformlarda hem de fiziksel ortamda dinleyicilerle buluştu. Albümün çıkış şarkısı olarak da İlyas Yalçıntaş'ın seslendirdiği "İncir" seçildi. Yalçıntaş, Kanal D'de yayımlanan ancak ses getirmeyen X Factor Türkiye'nin kuşkusuz en dikkat çeken ismiydi. Yarışmanın elemelerinde seslendirdiği "İncir" ile büyük beğeni toplayan Yalçıntaş'ın yarışma sonrasında "havada karada kapılacağı" su götürmez bir gerçekti.

Başarısı garanti "İncir" bir yana, Enbe'nin yeni albümünde es geçemediğim bir sürü tuhaflık mevcut. Bunlardan ilki, orkestranın şefi Behzat Gerçeker'in albüm kapağına ve şarkılara "Behzat Gerçeker & Enbe Orkestrası" adını yazdırması. Ben Gerçeker'in bu tutumunu açıkçası hem etik bulmadım hem de bir dinleyici olarak bana antipatik geldi. Gerçeker'in zaten kameraları ve göz önünde olmayı sevdiği her hâlinden anlaşılıyor. Kaldı ki Enbe Orkestrası deyince aklımıza doğrudan kendisi geliyor. Buna karşın sanki orkestradan bağımsızmış ya da solistmiş gibi kendi adının altını çizmesi ekip ruhuna hiç yakışmıyor. Bence Behzat Gerçeker bu konuda kendini törpülemeli ve popüler olma eğilimi göstermemeli. Diğer türlüsü rol çalmak oluyor.

Albümde bir diğer dikkat çeken ayrıntı ise Cem Belevi'nin "Günaydın Sevgilim" isimli şarkısıyla yer alması. Belevi'nin söz konusu şarkısının da yer aldığı albümü 2013 yılında yayımlanmış ve ben de hakkında olumlu değerlendirmeler yaptığım bir yazı kaleme almıştım. Ancak o dönem için Belevi pek ses getirmedi. Daha sonra genç şarkıcıyı, Ayshe'ye eşlik ettiği "Kim Ne Derse Desin"de gördük. Ben bu yönlendirmenin kuvvetle muhtemel DMC Genel Müdürü Samsun Demir tarafından yapıldığını düşünüyordum ki şarkıcıyı Enbe'nin albümünde de görünce bu durumdan emin oldum. Ancak ben Demir'in geliştirdiği bu stratejiyi doğru bulmuyorum. Yapımcı, sanıyorum ki Belevi'ye kendi projelerinde yer vererek şarkıcının bir şekilde lansmanını yapıyor, nabız ölçüyor. Demir, buna benzer bir taktiği de Funda Arar'ın son albümünde yaptı. İlkan Günüç'e yaptırdığı "Onursuz Olmasın Aşk" isimli şarkının remix'ine repertuvarda yer verdi. Ne var ki söz konusu remix'in albümün müzikalitesinin altında olduğu bir gerçek. Muhtemelen yakın bir zamanda DMC ya da GNL etiketiyle Günüç'ün yeni bir projesine tanıklık edeceğiz. Tekrar Belevi'ye dönecek olursak, doğrusu Ayshe'ye eşlik ettiği çalışmanın yanı sıra bu albümde eski şarkısıyla yer alması da biraz zorlama olmuş. Kaldı ki Enbe de ne kadar eski şarkı varsa hepsini repertuvarda toplamış. Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı...

Tüm bunlar bir kenara, bana göre albümün en büyük fiyaskosu Ajda Pekkan'ın "Tanrı İstemezse"yi ve Ümit Besen'le "Nikah Masası"nı seslendirmesi olmuş. Ajda Pekkan'ın bu şarkıları söylemesi ya da yapımcısının onay vermesi tam anlamıyla abesle iştigal. Evet, Ajda kariyerinde bu tür şarkılar seslendirdi ancak sanatçıdan kendi cazibesi ve karizmasıyla taban tabana bu kadar  zıt şarkıları da uzun zamandır dinlememiştik. Yakın geçmişte "Cool Kadın" isimli bir albüm yayımlayan ve sonraki çalışmalarında da dans şarkılarına ağırlık veren Ajda'nın bugün Kibariye -ki kendi tarzındaki başarısı ve yorumculuğu tartışılmaz- formundaki şarkıları seslendirmesi gerçekten kabul edilebilir gibi değil. Kaldı ki daha Ajda'nın Muazzez Abacı'yla hazırladığı TSM albümünü bile sindiremedik. Süperstar'ı yakında R&B ya da hiphop söylerken görürsek hiç şaşırmayalım. Söylemediği -ya da söyletmedikleri- bir onlar kaldı.

Bence Ajda Pekkan gerçekten de risk(!) almış ve ne yazık ki büyük hata yapmış. Bir şarkıcı, hele hele "diva" olmuş bir isim öyle her şarkıyı okumamalı. Ajda'yı yanlış yönlendirenler artık bir durmalı. Herkes her şarkıyı okuyacaksa o zaman zaten tarzın, tavrın, imajın, algı yaratmanın, doğru repertuvarın ne anlamı kaldı...

Bu Aralar En Çok Ne Dinliyorum?

Gökhan Keser 
 İnlerim Allah
Rihanna & Kanye West & Paul McCartney 
 FourFiveSeconds
Eser Kabaali  Ey Güzel Allahım
Göksel 
 Gittiğinde
Calvin Harris 
 Outside feat. Ellie Goulding

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com