, , ,

HELİN AVŞAR, RIHANNA’YI GİYDİRECEK-MİŞ(?)

Çarşamba, Kasım 12, 2014

Uzun aradan sonra ilk kez bugün gazeteleri karıştırdım. Bazı büyük gazetelerde gördüğüm bir haber beni fazlasıyla şaşkınlığa uğrattı. “Helin Rihanna İçin Tasarlayacak” haberini görmemek, görüp de inanabilmek doğrusu işten bile değildi. Metinde Helin Avşar’ın yakın bir arkadaşının aracılığıyla büyük uğraşlar sonucu Rihanna’ya ulaştığı ve Rihanna için özel bir koleksiyon hazırlayacağı yazıyordu.

Baştan belirteyim, zaman zaman medyanın hedefi hâline gelen ve eleştirilen Helin Avşar’ı ekranlardan gördüğüm kadarıyla seviyorum ve bazen hakkında yazılan şeyleri de acımasızca buluyorum. Ancak böyle bir manşet karşısında kendimi tutamadım ve ben de birkaç paragraf yazmak istedim.

Bugüne dek birçok farklı alanda girişimlerde bulunan Helin Avşar’ın bu habere kadar moda dünyasına el attığını bilmiyordum. Haberi okuyunca Avşar’ın hem moda tasarımcılığına soyunmasına hem de Rihanna’yı giydirecek olmasına ayrı ayrı şaşırdım. Aslına bakılırsa haberde “Rihanna beğenirse…” gibi bir ifadeye de yer verilmiş ancak ben bu ifadeyi ‘olayı garanti altına almaya çalışmak’ olarak nitelendirdim. Sonuçta hiçbir dünyaca ünlü isim beğenmediği bir koleksiyonu taşımaz, giymişse de beğenmiştir. Bu sebeple bana bu haber hiç inandırıcı gelmedi.

Diyelim ki böyle bir durum söz konusu ve gerçekten Grammy Ödülleri’nde Rihanna’yı Helin Avşar giydirecek. Neden böyle bir haber ihtimal üzerinden yapılıyor ve böyle olacakmış gibi bir algı yaratılıyor? Ben böyle bir haberi “Helin Avşar, Rihanna’yı giydirdi” şeklinde görmek isterdim çünkü diğer türlüsünün hiçbir değeri yok. Daha önce ülkemizdeki birçok isim dünyaca ünlü isimlerin adını kullanarak kendini haber yaptırdı. Mesela geçtiğimiz yıllarda da gazetelerde Tan’ın Kylie Minogue’nun bir projesinde “Miracle” isimli bir şarkı seslendireceği yazılmış ancak ortaya hiç de böyle bir çalışma çıkmamıştı. Ne yazık ki Türkiye’de ‘haber olmak’ ‘doğru haber yaptırmak’tan daha önemli ama benim gibi dikkatli okuyucular işin ucunu bırakmıyor.

Bence dikkat edilmesi gereken bir başka şey de moda tasarımcılığının bu kadar hafife alınabilecek bir meslek olmaması... Ülkemizde ‘moda tasarımcısı’ olarak anılmak için kişinin ünlü ve medya bağlantısının olması yetiyor. Oysa ki moda tasarımcısı olabilmek için kalıp, kesim, kumaş, çizim, tasarım, renk bilmek ve geçmişten günümüze moda akımları hakkında ciddi bir bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor. Ancak ülkemizdeki birçok ‘sonradan modacı’ isimlere baktığımızda bu türden bir vizyona sahip olmadıklarını görüyoruz. Ne yazık ki birçoğu da yetenekli gençlere tasarımlar yaptırarak altına kendi imzalarını atıyorlar.

Bu alanda henüz çok yeni olan Helin Avşar’ın girişimini ben bir hayli iddialı buldum. Türkiye’de bu kadar iyi ve köklü geçmişe sahip moda tasarımcılarımız varken Avşar’ın böyle bir haberinin çıkması bana “Cin olmadan adam çarpmak” deyimini hatırlattı. Bu haberi büyük -ya da küçük- yer ayırarak yayımlayan gazetelerin, habercisinin ve haberi yaptıranın okuyuculara karşı sorumlu olduğunu düşünüyorum. Yazılanın doğru olup olmadığı Grammy gecesinde anlaşılacak. Umuyorum ki Helin Avşar gerçekten Rihanna’yı giydirir ve ben sözümü yutmuş olurum. Ancak şimdilik ben Helin Avşar’a giydirmiş olayım.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com