, , , , ,

EBRU GÜNDEŞ İLE ARAFTAYIM

Pazartesi, Kasım 10, 2014

Bu yazı SES dergisinin kasım sayısında yayımlanmıştır.
Günümüz müzik dünyasında albüm yayımlamak neredeyse çılgınlık safhasına geldi. Özellikle yolun başındaki isimlerin nabzı ölçmek adına tekliyle çıkış yapmaları oldukça makul bir girişimken, aynı zamanda arayı sıcak tutmak isteyen birçok şarkıcı da bu yolu izliyor. Sektörün durumu ve teknolojinin geldiği nokta da bu yolun en doğrusu olduğuna işaret ediyor. Tabii düzene uymayan, ‘albüm sanatçısı’ olarak varlığını ve etkinliğini sürdürebilen isimler, inandıkları yolda yürümeye devam ediyorlar. Ancak zaman zaman bu isimler de hayal kırıklığı yaşayabiliyor ya da uzun aralar verebiliyorlar.

Sektörün yaşadığı bu sıkıntılar arasında yüksek albüm tirajları elde eden ve albümleri büyük merakla beklenen bir isim Ebru Gündeş. 1993 yılında ‘Tanrı Misafiri’ ile hayatımıza giren ve müzik yolculuğunda 20 yılı geride bırakan Gündeş’in ‘Araftayım’ isimli 14. albümü yayımlandı. Aslında ‘Araftayım’ın aylar önce raflarda ve dijital platformlarda yerini alması bekleniyordu ancak Gündeş’in yaşadığı malum olaylar nedeniyle albümün çıkışı çok ileri bir tarihe ertelenmişti. Yeni albüm, iki buçuk yıllık bir aranın ardından nihayet dinleyicilerle buluştu. ‘13,5’ Gündeş’in eski şarkıları yeniden seslendirdiği bir albümdü, bu bakımdan şarkıcının dinleyicileri yeni şarkılardan oluşan bir repertuvar için neredeyse dört yıl beklemiş oldu.

Ebru Gündeş’in yeni albümü ‘Araftayım’da 13 şarkı yer alıyor. Bu şarkılardan 10 tanesi yeni, diğer üç şarkıyı ise Ebru Gündeş’in yorumuyla yeniden dinliyoruz. Şarkıcı yeni albümünün repertuvarında Gülşen, Sıla, Gökhan Tepe, Sinan Akçıl, Alper Narman ve Onur Özdemir gibi son dönemlerin en popüler bestecilerinin çalışmalarına yer vermiş. Bu isimlerin yanı sıra Sezen Aksu ve Serdar Ortaç da ‘Araftayım’a katkıda bulunan isimler.

Albümün açılışını yapma görevi sözü ve bestesi Sıla’ya ait olan ‘Oku Canıma’ya verilmiş. Gündeş, geçtiğimiz yıl Murat Yeter’in albümünde, sözlerini Sıla’nın yazdığı ‘Gönlümün Efendisi’ isimli şarkıyı seslendirmiş ve büyük beğeni toplamıştı. Sıla ile Gündeş’in kimyasının tuttuğunu bu çalışmada görmüştük. Tam anlamıyla Gündeş’in kalemi olmasına karşın ben ‘Oku Canıma’nın sözlerini fazla ağdalı buldum. Sıla’nın maskülen ifadeleriyle Gündeş’in vokali birleşince bu defa ortaya biraz ‘ağır abi’ bir şarkı çıkmış.

‘Oku Canıma’daki ‘delikanlılık’ rüzgârının ardından sözü ve bestesi Gülşen’e ait olan ‘Her Durumda’ hafif ve tatlı bir esinti etkisi yaratıyor. Son dönemlerde birçok liste başı şarkıda imzası bulunan Gülşen’in bu çalışmasını öncekilere kıyasla daha az iddialı buldum. Lokomotif olabilecek türden bir şarkı olmasa da ‘Her Durumda’ keyifle dinlenebilecek, hoş bir çalışma.

Gündeş’in 2011 yılında yayımladığı albümüne adını da veren ‘Beyaz’ın yaratıcıları Şebnem Sungur ile Gökhan Tepe yine şarkıcının albümüne adını veren bir şarkıyla, ‘Araftayım’la karşımıza çıkıyorlar. Doğrusu benim en merak ettiğim şarkı da Sungur ile Tepe’nin imza attığı bu çalışmaydı. Geçtiğimiz yaz tatildeyken arkadaş ortamında tanıştığım, Gündeş’in yeni kayıtlarını dinleyen kişi bu şarkıyı oldukça övmüş ve Gündeş’in yine çok güçlü bir albümle geleceğini söylemişti. ‘Araftayım’ şarkı olarak benim bütün beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Sözleri, bestesi, vokali ve düzenlemesiyle ‘Araftayım’ bence albümün en güçlü şarkısı. Bununla birlikte kumaşıyla, kalitesiyle, ruhuyla ‘Araftayım’ın yılın en nitelikli çalışmalarından biri olduğunu düşünüyorum.

Bir Sezen Aksu bestesi olan ‘Müstehak’, albümün en naif ve yumuşak şarkıları arasında yer alıyor. ‘Müstehak’ büyük sözler söylemeyen, sakin, ılık ve ılımlı bir şarkı. Ancak bu naif ve yumuşak hava Sıla imzalı bir başka çalışma olan ‘Nerdeydin’le dağılıyor. Sıla, ‘Oku Canıma’dan farklı olarak bu şarkıda dozunu daha iyi ayarlamış, hünerini sergilemiş. “Bana gündelik lafların bulaştı” gibi basit ancak çok çarpıcı ifadeler kullanarak su gibi akan sözler yazmış. Tabii şarkının bestecisi Efe Bahadır’ı da bu noktada tebrik etmek lazım. ‘Nerdeydin’ bence albümdeki çok güçlü ve öne çıkan çalışmalardan biri. Bu şarkının ilerleyen zamanlarda kliplendirilmesi de kuvvetle muhtemel.

Albümün hareketli şarkılarından ‘Aynı Aşklar’, klasik bir Serdar Ortaç çalışması ve elbette Gündeş’in albümlerinin olmazsa olmazı. Ben ‘Aynı Aşklar’ın ağır şarkıların arasında farklı bir renk olduğunu düşünüyorum.

Sinan Akçıl’ın albüme verdiği ‘Bir Devir Bitti’ ise beni en çok hayal kırıklığına uğratan şarkı oldu. Akçıl ve Gündeş daha önce ‘Beyaz’ isimli albümde bir araya gelmiş ve Akçıl’ın imzasını taşıyan ‘Ağlamayacağım’ çıkış şarkısı olmuştu. Ne var ki ‘Bir Devir Bitti’nin sözleri, çok iyi isimlerin repertuvarına hizmet ettiği albümün geneline göre oldukça zayıf. Şarkının nakaratı da etki yaratma noktasında yetersiz.

Bu yıl birçok eğlenceli şarkıda imzası bulunan Alper Narman ve Onur Özdemir, Gündeş’in ‘Araftayım’ında ‘Aramızda’ isimli şarkılarıyla karşımıza çıkıyorlar. İkilinin bu şarkıda ne kadar kendi tarz ve tavırlarını yansıttıkları tartışılır ancak Gündeş’e uyum sağlayabildiklerini de söylemek mümkün. Şarkı Gündeş’e yakışsa da ben açıkçası yazdıkları bu şarkıyı ikiliyle bağdaştıramadım.

‘Aşkın Huzurunda’ bestesi Gökhan Tepe’ye ait olan, albümün eğlenceli şarkılarından biri. Sözlerini Ayla Çelik’in yazdığı ‘Aşkın Huzurunda’ da gösteriyor ki Ebru Gündeş’le Gökhan Tepe arasında muazzam bir kimya var.

Kapanışı yapan ‘Sor Bakalım’ ise Ebru Gündeş’in sosyal medyada düzenlediği yarışma sonucunda albüme dâhil olan bir şarkı. Gündeş’e şarkıda bir erkek vokal eşlik ediyor. Ne var ki ben bu eşlikçiliği oldukça gereksiz buldum. Bence ‘Sor Bakalım’ iki kişinin seslendirmesine elverişli bir şarkı değil. Bununla birlikte erkek vokalin ses renginin ve yorumunun Gündeş’inkiyle uyuşmadığını düşünüyorum. Ebru Gündeş bu şarkıyı tek başına seslendirseydi kesinlikle çok daha fazla severek dinlerdim.

90’larda küçük bir çocuktum, o zamanlar Ebru Gündeş’in albümlerini aldırıp dinlerdim. ‘Araftayım’ı da çocukluğumda duyduğum türden bir heyecanla dinledim. ‘Araftayım’ adının aksine iki arada bir derede olmayan, tarzını ve tavrını keskin bir biçimde ortaya koyan, yoğun duyguların yoğun bir yorumla dile geldiği bir albüm olmuş. Ebru Gündeş’in bu coğrafyanın en önemli kadın seslerinden ve yorumcularından biri olduğunu bu çalışmasıyla bir kez daha görüyoruz. Albümdeki şarkıların Gündeş’e kattıklarına kıyasla Gündeş’in seslendirdiği şarkılara kattıklarının daha fazla olduğu kanaatindeyim. Yeni albümünde, içinde bulunduğumuz dönemin en popüler şarkı üreticilerini bir araya getiren Gündeş, bir nevi ‘yıldızlar karması’ oluşturmuş. Yine belirtmek isterim ki ben ‘Araftayım’ı iyi bestecilerin güzel şarkılarının bir araya geldiği değil, çok güçlü bir vokalin şarkılarını seslendirdiği bir albüm olarak tanımlıyorum. Repertuvardaki şarkıların ve bestecilerin gizli rekabetinden bir şarkı ve üretici seçmek gerekirse ben Gökhan Tepe ve Şebnem Sungur ikilisinin ‘Araftayım’ına yakın bir (t)araftayım.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Ebru Gündeş – Araftayım
Ariana Grande – Problem feat. Iggy Azalea
Nicki Minaj – Anaconda
Lady Gaga – ARTPOP

Ahmet Toprak Eğrikaya – Tarifsiz

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com