, , , , , ,

BİR PRENSESE BU KLİP HİÇ YAKIŞIYOR MU?

Perşembe, Kasım 27, 2014

Üç yıllık bir aranın ardından geçtiğimiz aylarda "Tavsiye" isimli albümünü müzikseverlerle buluşturan Hadise, en dikkat çeken şarkılarından "Prenses"i kliplendirdi. Albüm çıktığı dönemde Ses dergisi için kaleme aldığım değerlendirme yazımda ikinci klip şarkısının kuvvetle muhtemel "Prenses" olacağından bahsetmiştim. Gerçi bunu tahmin edebilmek için de üstün müzik bilgisine sahip olmak gerekmiyor, o ayrı.

Ne yalan söyleyeyim, şarkıcının bu son video klibi beni oldukça hayal kırıklığına uğrattı. Sadece birkaç sahneden ve tek dekordan oluşan klibi oldukça basit, kolaya kaçılmış ve Hadise gibi bir isim için maliyetsiz buldum. Daha bir önceki klibinde motosikletin üzerinde aşkını arayan, çölde her bir kum tanesiyle dans eden, dansçılarıyla birkaç figür sergileyen bir Hadise'den doğrusu daha özenli, daha masraflı, daha iddialı bir klip beklerdim. Kaldı ki hem Hadise hem de şarkısı bu beklentiyi fazlasıyla oluşturmuştu. Ancak görüyoruz ki artık Hadise bile kaliteyi ucuza yakalamaya çalışıyor.

Müzik kariyerine başladığı Belçika'dan Türkiye'ye gelmesi, Avrupa'da bir müzik kariyeri yürütebilecek potansiyele sahipken çalışmalarına Türkiye pazarında devam etmeye karar vermesi Hadise'nin hedeflerini küçülttüğünün, kolaycı bir yol izlediğinin ilk sinyalleriydi. 2012 yılında Mario Winans ile İngilizce yerine Türkçe bir şarkı -Biz Burdayız- hazırlaması da bu sinyalleri doğrular nitelikteydi. Şarkıcının "Nerdesin Aşkım"ın video klibinde Beyoncé'ye gönderme yaparak dikkat çekme girişiminde bulunması da oldukça basite indirgenmiş bir pr çalışmasıydı.

Sanırım toplum olarak bizim olayımız bu, aramıza gireni kendimize benzetiyoruz. Herkes birbirini bir şekilde "Burası Türkiye, tüm bildiklerini unutacaksın", "Türkiye'de işler farklı dönüyor", "Türkiye'de tutunmak istiyorsan şunu şöyle yapacaksın" gibi ezber sözlere, olmayan gerçeklere inandırmayı başarıyor. Maalesef Hadise de "Burası Türkiye, senin adın yeter" türünden cümlelere kendini bir hayli kaptırmış gibi görünüyor. Daha 30 bile olmamışken, şimdiden cepten yiyor.

Hadise'nin yaptığı bir diğer yanlış da bence bütün kliplerini ablasına çektirmek. Ancak Hadise'nin bu kararının da arkasında bir neden var. Rivayet odur ki 2011 yılında "Superman" isimli klibinin yönetmenliğini yapan Odabaşı, klip çekiminin ardından şarkıcıya bir maliyet daha çıkarmış. Bu duruma sinirlenen Hadise de klip işini aile içerisinde halletmeye karar vermiş. O olaydan sonra bütün kliplerini ablası Hülya Açıkgöz'e çektirme kararı almış. Bu iş birliği birkaç klipte bir olsa daha güzel bir etki yaratabilirdi ama şarkıcının birbirine benzeyen klipleri artık iyice kabak tadı verdi. Bir dans şarkısına küçücük kızlarla pamuk şekeri tadında masa başında klip çekmek ne kadar yaratıcı, epey tartışılır. Klipteki çocukları da herhâlde O Ses Çocuklar'dan toplayıp getirmiştir.

"İstersen bana ukala mukala de" ama bir "Prenses"e böyle bir klip hiç yakışmıyor. Şarkının olmuyorsa hiç değilse adının hakkını ver Hadise. Unutma ki seni sen yapan adın değil; adını markalaştıran duruşun, ışığın ve çalışmalarındı. Sen bize uyma.

Nerdesin aşkım? Ne yaptın sen aşkım? Olmamış aşkım.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 yorum

  1. aynen katılıyorum. ben bu şarkıya bol danslı (hatta oryantal) çok iddialı bir klip bekliyordum. basite kaçmış. şarkıyı harcamış hatta. odabasi para alır ama hakkını verirdi.

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com