, , , , , , , , , ,

BİR FİLM İZLEDİM: UNUTURSAM FISILDA

Cuma, Kasım 14, 2014

İzleyiciyle en son 2013 yılında yine bu zamanlarda "Tamam mıyız?" isimli filmiyle buluşan Çağan Irmak'ın yeni filmi "Unutursam Fısılda" 29 Ekim'da beyaz perdede yerini aldı.

Film, eski şarkıcı Ayperi'nin -Hatice- kendisine alzheimer teşhisi konması üzerine, yıllar sonra babasının evine, hayattaki tek yakını olan ablasının yanına dönmesini ve yıllar sonra gerçekleşen hesaplaşmayı anlatıyor. İki kardeş arasındaki bu husumet izleyiciyi yıllar öncesine götürüp 70'li yıllarla günümüz arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Paralel kurguyla ilerleyen film bu anlamda teknik açıdan oldukça başarılı. Hazır bu noktada filmin görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki'yi tebrik etmek gerekiyor.

Yeşilçam sinemasını iyi bilen ve filmlerinde bu öğeleri başarıyla işleyen Çağan Irmak, seyirciyi 1970'li yıllardan günümüze zaman yolculuğuna çıkarıyor. Önceki filmlerinde baba-oğul, anne-oğul ilişkilerine sıkça yer veren Çağan Irmak bu defa yine aile ilişkisi üzerinden iki kız kardeşin hikâyesini anlatmış. Irmak'ın bugüne kadarki en yüksek prodüksiyona sahip filmi olan "Unutursam Fısılda" görsel açıdan oldukça zengin ve şaşaalı. Film 70'li yılların Unkapanı'nı, müzik dünyasını görkemli kostümlerle, mekânlarla, öğelerle müzikalvari bir atmosferde sunuyor. Günümüzde Ses dergisinde yazarlık yapan biri olarak, o yılların Ses dergisini görmek beni oldukça memnun etti.

Son zamanların en dikkat çeken oyuncularından biri olan Farah Zeynep Abdullah, filmdeki Ayperi rolünün hakkından fazlasıyla gelerek bir kez daha yeteneğini ortaya koymuş. Oyuncunun, şarkıları seslendirmesi ve dans yeteneği de filmdeki oyunculuğunu pekiştiren unsurlar. Bu anlamda artık Farah Zeynep için "son dönemlerin en iyi kadın oyuncusu" gibi bir tanımlama yapmak abartı olmayacaktır. Ne var ki filmin esas oğlanı Mehmet Günsür'un canlandırdığı Tarık karakteri için benzer yorumları yapmak güç. İzleyici olarak hakkında bilgi sahibi olmamızdan mıdır, bilmem ama yaşı itibariyle Günsür'ü Tarık rolüyle bütünleştiremedim. Bununla birlikte "Güneşi Beklerken" dizisiyle tanıdığımız, Erhan karakterini canlandıran Kerem Bursin'in oyunculuğu umduğumdan iyiydi. Bence karakter olarak Tarık'tan da daha iyi işlenmiş. Bu arada, Hanife'nin gençliğini canlandıran Gözde Çığacı'nın başarılı oyunculuğu da dikkat çekici. Çığacı'nın ismini ilerleyen zamanlarda daha sık duyacağımız kanaatindeyim.

Irmak'ın yarattığı karakterlere daha önce de hayat vermiş olan Hümeyra ve Işıl Yücesoy, "Unutursam Fısılda"da iki kız kardeş olarak karşımıza çıkıyorlar. Filmin geçtiği 70'li yıllarda ses sanatçılığı yaptığını göz önünde bulundurduğumuzda, söz konusu iki ismin canlandırdıkları karakterden duyduğu memnuniyeti hissetmek ve tahmin etmek işten değil. Ancak ne var ki Hanife karakterinin sürekli seyirciye yansıyan şiirsel iç monologları filme bir şey katmadığı Işıl Yücesoy'un muhteşem oyunculuğunun yanında oldukça gereksiz kaçıyor.

Filmin en büyük sıkıntısı, güzel işlenebilecek bir hikâyenin eksik ve kopuk anlatımlarla 'oldu da bitti'ye getirilmesi. Süresi 123 dakika olan filmin senaryosunun daha uzun olması gerekirdi diye düşünüyorum. Bu nedenle Hanife'nin kardeşi Hatice'den ayrı geçirdiği yıllarda neler yaşadığı Tarık'ın Ayperi'den ayrıldıktan sonra ne gibi süreçler geçirdiği, Ayperi'nin şöhretini kaybetmeye başladığı zamanlar fazlasıyla havada kalıyor. Senaryodaki bu tür eksiklikler karakterlerin seyircinin kafasında boyutlanmasını ve hikâyede zamanlar arasında bir köprü kurulmasını engelliyor. Birbiri ardına ilerleyen sahnelerde ve olay örgüsünde işleniş açısından yadsınamayacak bir kopukluk söz konusu...

Final benim açımdan şaşırtıcı oldu çünkü filmin daha devam edeceğini umuyordum. Bu yüzden "Bitti mi şimdi?" demekten bir an için kendimi alamadım. Ancak Ayperi'nin son cümlesi de verdiği mesaj açısından oldukça güçlü bir kapanıştı. Bu noktada belki de Irmak'ın, Ayperi'nin alzheimer sürecini anlatmak yerine dramatize etmekten kaçınması yerinde olmuş.

"Unutursam Fısılda", benim açımdan Çağan Irmak'ın önceki filmlerinin üstüne çıkmayan ama izlemeye değer bir film. Ancak ben bundan sonrası için Irmak'tan "fısıldamamıza" gerek kalmayacak, "unutulmayacak" bir film bekliyorum...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com