, , , , , , , , , , ,

2. TÜRKVİZYON ŞARKI YARIŞMASI'NIN KAZANANI: KARDEŞLİK!

Cumartesi, Kasım 22, 2014

Geçtiğimiz yıl ilki 2013 Türk dünyası kültür başkenti Eskişehir'de düzenlenen, bu yıl Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan'ın Kazan şehrinin ev sahipliği yaptığı Türkvizyon Şarkı Yarışması dün akşam Tatneft Arena'da düzenlenen dev organizasyonla gerçekleştirildi.

Organizasyonu düzenleyen TMB TV'nin ekibinde yer almam nedeniyle geçen yılki gibi bu yıl da 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması'nda görev alanlar arasındaydım. Hep birlikte aslında bir bebeğin doğumuna tanıklık ettik. Çeşitli sebeplerle Eurovision'a rakip olma amacı taşıdığımız söylense de bu fikir aslında son derece yüzeysel ve yaftacı bir anlayışın ürünüydü. TMB TV 'nin ve Türk ülkelerini aynı çatı altında toplayan Türk kültürü teşkilatı TÜRKSOY'un ortak amacı Türk dili konuşan ülkeleri bir araya getirerek Türk kültürünü yaşatmak ve farklı toplumların birbiriyle alışverişini sağlayarak bu bilinci arttırmaktı. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye temsilcimiz Funda ile Belçikalı ve Rum gazetecilere verdiğimiz röportajda da bunun özellikle altını çizdik. Türkvizyon Şarkı Yarışması bir rekabet platformundan ziyade festival havasında geçen bir yarışma. Nitekim geleneksel bir kimlik kazanan Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın ikincisinde de bunu bir kez daha görmüş olduk.

25 ülke, geçtiğimiz çarşamba akşamı 2014 Türk dünyası kültür başkenti Kazan'da finale yükselmek için yarıştı. Oylama ise her ülkenin bir temsilcisinden oluşan 25 kişilik jüri tarafından gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıla göre daha genç bir kadrodan oluşan jüride oldukça önemi isimler yer aldı. Türkiye'nin jüri üyeliğini ise Sinan Akçıl üstlendi. 25 ülke içerisinden en yüksek oyu alan ilk 15 ülke finale yükselmeye hak kazandı.

Yarışma öncesinde "Türkvizyon'a Doğru" programında TMB TV'nin editörü olarak canlı yayında yarışmayla ilgili en önemli bilgileri izleyicilere aktardım. Bu vesileyle ilk kez canlı yayın sunuculuğu yapmış oldum. Benim açımdan unutulmayacak, oldukça heyecan verici ama bir o kadar gurur duyduğum bir deneyimdi. Dilerim ki önümüzdeki yıllarda da bu önemli organizasyonda  Türk kültürü için çalışmalarıma devam edeceğim. Programın ardından TMB TV ve TV 360 ortak yayınıyla 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması'nı Evren Başer ile seslendirdik. Tabii Türkiye'de böyle bir görevi yıllarca başarıyla üstlenmiş Bülent Özveren varken, bizim yaptığımız duayenle kıyas bile kabul etmezdi ancak anlatımımızı en güzel ve en bilgilendirici şekilde yerine getirmeye çalıştık.

Gecenin sunuculuğunu Türkiye'den Nermin Agayeva, Tataristan Ranil Nuriev ve Rusya'dan Artem Şalimov başarıyla üstlendi. 15 ülkenin sırayla şarkısını seslendirdiği yarışmada yarışmacıların tanıtımlarında bu yıl kullanılan tema kitaptı. Her ülkenin temsilcisi tanıtım filminde hayatını etkileyen kitaplara değindi. 25 ülkenin jürisi her ülkeyi ayrı ayrı değerlendirerek puanlarını verdi. Rus sunucu Artem, yarışmacılar sahneye çıkmadan önce onlarla röportaj gerçekleştirdi. Bu röportaj esnasında katılımcılar, genç sunucuya çeşitli hediyeler sundular. Bilekliğini çıkaran da oldu, bir tencere pilav getiren de. Dünya birbirini bombalarken, çocuklar katledilirken Türkvizyon sahnesi paylaşmayı, kardeşliği, hepimizin aynı olduğu gerçeğini tekrar hatırlattı. Yarı finalde elenen ülkeler yarışmayı terk etmediler ve finalist ülkeleri alkışladılar. Heyecanla ve hayranlıkla onları izledik.

Benim bu yılki favorilerim Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'ydi. Yarışmacıların kendi motiflerini taşımalarının yanı sıra günümüz dünyasını da yakından takip ettiklerini ve ne kadar modern bir kimliğe sahip olduklarını hepimiz gördük. Belki de daha önce hiç duymadığımız Türk ülkelerinin varlığını öğrendik, onları tanıma fırsatı bulduk.

2. Türkvizyon Şarkı Yarışması'nı Kazakistan'ı temsil eden Zhanar Dugalova kazandı.
Her güzel şeyin bir sonu, her yarışmanın da bir kazananı vardır elbet. 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması'nı 225 puan alarak "Izin Kolem" isimli şarkısıyla Kazakistan adına yarışan Zhanar Dugalova kazandı. Dugalova, Kazakistan'ın en önemli gruplarından Kesh You'nun üyelerinden biriydi. Sanatçı, geçtiğimiz aylarda solo kariyerine yöneleceğini açıklamıştı. Nitekim elde ettiği sonuç da Dugalova'nın doğru bir karar verdiğine işaret ediyor. Sahnedeki performansı ve güzelliğiyle Türk dünyasını kendine hayran bırakan Zhanar Dugalova'yı ve ülkesi Kazakistan'ı ne kadar tebrik etsek az. İnanıyorum ki yakın zamanda Kazakların ne kadar yetenekli ve modern oldukları daha geniş kitleler tarafından keşfedilecektir. Zhanar Dugalova bu anlamda tüm dünyaya örnek teşkil edebilecek bir isimdir.

Yarışmaya ev sahipliği yapan Tataristan'ın genç temsilcisi Aydar Süleyman'ın sahne gösterisi tam anlamıyla dünya standartlarındaydı. Yarışmacı hem sahneyi mükemmel bir şekilde kullandı hem de ses hakimiyetini hiç yitirmedi. Yarı finali birincilikle geçen Süleyman, finali ikinci olarak tamamladı.

Başkurdistan adına yarışan Grup Zaman, Türkvizyon finalini üçüncülükle tamamladı. Kırgızistan'ın en önemli gruplarından Non Stop, "Seze Bil" isimli şarkısıyla dördüncü oldu. Non Stop, hem dans altyapısı hem de sahnedeki tavırlarıyla oldukça Avrupai fakat bir o kadar da özüne bağlıydı. Doğruyu söylemek gerekirse de Türkiye'deki birçok popüler müzik şarkıcısından çok daha vizyon sahibi ve moderndi.

Yarı finali ikincilikle geçen Funda, finali maalesef 15. sırada tamamladı. Türkiye'nin jürisi Sinan Akçıl, Twitter'da yaptığı açıklamada, yarı finalde diğer ülkelere düşük oy verdiği için jürinin kendisini protesto ettiğini ve bu yüzden Funda'ya düşük oy verdiklerini belirtti. Böyle bir durum söz konusu olmasa kuşkusuz sonuç çok daha farklı olabilirdi. Ancak gerçek şu ki Funda seslendirdiği İngilizce şarkılarla Belçika'daki müzik listelerinde en üst sıralara ulaşmayı başarmış bir isim. İnanıyorum ki bundan sonra da başarıları ve müzik çalışmaları tüm hızıyla devam edecek. Bu yılki Türkvizyon'un bana kattığı en büyük güzelliklerden biri Funda'yla tanışmak ve Türkvizyon için çalışmaktı. Ajda Pekkan'ın da yıllar önce "Petrol" isimli şarkıyla Eurovision sahnesinden 15'incilikle ayrıldığını ve bugün hâlâ Türkiye'nin tek "Süper Star"ı olduğunu belirtmek lazım.

2015 yılının Türk dünyası kültür başkenti Marı olacağından önümüzdeki sene 3. Türkvizyon Şarkı Yarışması Türkmenistan'da gerçekleştirilecek ve inanıyorum ki her yıl bir önceki yıldan daha güzel bir organizasyon ortaya çıkacak.

Bir yıl daha geçti, 2. Türkvizyon Şarkı Yarışması'nı da tamamlamış olduk. Bu yılın kazananı Kazakistan oldu ancak Zhanar Dugalova'yla beraber bir kazanan daha var: Kardeşlik.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com