, , , , , ,

SİMGE'NİN DÖNÜŞÜ BİP BİP'Lİ OLDU

Perşembe, Ekim 02, 2014

Daha önceki yazılarımda da bahsetmişimdir; ne zaman uzun zamandır ortalıkta görünmeyen bir şarkıcı olur ve ben onu merak ederim, üç vakte kadar o şarkıcı yeni çalışmasıyla çıkagelir.

Geçtiğimiz haftalarda bir radyocu arkadaşımla yaklaşık bir buçuk saat süren telefon konuşmamızda uzun uzun Simge'den bahsetmiştik. Niçin uzun zamandır Simge'nin bir çalışma yapmadığını, ortalardan kaybolduğunu ya da görünmeyi tercih etmediğini ve yeni bir şeyler hazılayıp hazırlamadığını sormuştum.

Aslında Simge'yi dört ya da beş yıl önce ilk kuzenim Ece'den duymuştum. Kuzenim, "Simge Sağın'ı hiç duydun mu? Serdar Ortaç'ın vokalisti. Türkiye'nin en güzel ve seksi kadınlarından biri. Sesi de çok güzel" demişti. Onun sayesinde Simge'yi daha vokalistlik döneminde keşfetmiş, solo çalışmasını beklemeye başlamıştım.

Serdar Ortaç'la uzun süre çalışan ve ardından nihayet kendi kariyerine yoğunlaşan Simge, 2011 yılında "Yeni Çıktı" isimli ilk projesini yayımladı. Altı şarkıdan oluşan oluşan EP çalışmasında besteci ve aranjör Erdem Kınay'la çalışan Simge, solo kariyerinin ilk ürünü olmasına karşın "Ödeme Vakti", "Başı Dertte, "Misafir", "Vicdanın Affetsin", "Palavra" gibi bugün bile hatırlanıp dinlenen şarkılarla iyi bir repertuvara imza atmıştı. Güçlü sesi, iyi şarkıları ve güzelliğiyle popüler müzik şarkıcısı bir kadının sahip olabileceği vasıfları barındırmasına rağmen belki de doğru bir pr çalışmaması yapılmamasından dolayı o dönem olması gerektiği kadar ön plana çıkmamıştı. Bana kalırsa Simge'nin özellikle çıkış klibindeki "seksi kız" imajında abartıya kaçılmış ve iyi bir şarkıcı için biraz "hafif" ve "hazırcı" bir tarz oluşturulmuştu. Yine aynı dönemlerde, 2012 yılında Erdem Kınay'ın "Proje" isimli albümünde yer alacağı ve "Yorum Yok" isimli şarkıyı okuyacağı duyurulmasına karşın parçayı Serdar Ortaç'ın sesinden dinlemiştik. Şarkıcıdan uzun süre ses çıkmaması sıkı bir Simge dinleyicisi olarak doğrusu aklıma "Acaba Simge'yi birileri engelliyor mu?" sorusunu getirmişti.

Benim gibi birçok genç müzik dinleyicisinin uzun süredir merak etmekte olduğu Simge, nihayet üç buçuk yıllık aranın ardından "Bip Bip" isimli yeni çalışmasını dinleyicileriyle buluşturdu. Dört ayrı versiyondan oluşan şarkının sözü ve bestesi "Çak Bir Selam", "Nerdesin Aşkım" ile dikkatleri üzerine Alper Narman ile Onur Özdemir ikilisine ait. "Bip Bip"in video klibinin yönetmen koltuğunda ise Nihat Odabaşı var.

"Bip Bip", tıpkı Narman ve Özdemir'in diğer şarkıları gibi son derece esprili, enerjik ve genç. Parça Simge'nin sesine de oldukça yakışmış ancak bununla birlikte dinleyicisi olarak ben uzun vadede şarkıcıdan daha farklı şarkılar duymak istiyorum. Daha doğrusu ilk çalışmasında seslendirdiği şarkıların tarzı ve tavrının Simge'yle daha çok bütünleştiğini düşünüyorum. "Ödeme Vakti", "Başı Dertte", "Misafir" gibi hikâyesi olan, daha olgun ve biraz da "göndermeli" şarkıların şarkıcıyı daha doğru ifade ettiği ve öne çıkardığı kanaatindeyim. "Bip Bip" bir deneme olarak güzel ve eğlenceli fakat ben uzun vadede bu tarzdaki şarkıların Simge'nin potansiyeline göre "hafif" kalacağını düşünüyorum.

Uzun bir süre yanlış algıladığımı düşünüyordum ki şarkıda gerçekten "cano" kelimesinin kullanıldığını fark ettim ve bu durumu fazla antipatik buldum. Eser sahipleri niçin böyle bir sözcüğü kullanmayı tercih etmişler, bilemiyorum ama şarkıya olumlu anlamda hizmet eden bir şey yapmadıkları da gerçek. Bu arada, şarkının intro kısmı bana daha duyduğum an Tarkan'ın 2006'da yayımladığı İngilizce albümü "Come Closer"da yer alan "Shhh" isimli şarkıyı fazlasıyla anımsattı. Yorumu dinleyicilere bırakıyorum.

Muhakkak şartlar böyle gerektirdi ki araya böyle bir zaman girdi ancak ben Simge'nin bu arayı güzel bir şekilde kapatacağını düşünüyorum. Hafif şarkıların ve vokallerin liste başı olduğu müzik piyasamızda Simge'nin sahip olduğu niteliklerle ve doğru şarkılarla bunu başarması hiç de zor değil. Sıkı bir Simge dinleyicisi ve müziksever olarak temennilerim bu yönde.

Bu arada, kuşlardan aldığım habere göre Simge yakın zamanda "Bizim Mahalle" isimli adaptasyon bir şarkıyla tekrar müzikseverlerle buluşacak-mış. Umarım sürpriz bozulmamıştır. Ne de olsa elçiye zeval olmazmış. :)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com