, , , ,

HİT SANMIŞIZ

Pazartesi, Ekim 20, 2014

2014 yılının kuşkusuz en çok ses getiren çalışmalarından biri Doğukan Manço ile Tuğba Yurt’un iş birliği yaptığı “Sakin Ol”du. Yıllar önce Sertab Erener’den dinlediğimiz “Sakin Ol” ikilinin imza attığı yeni hâliyle öyle bir boyut kazandı ki “cover” olmaktan çıkıp yeni bir şarkıymış gibi bir etki yarattı. Bu çalışmanın bir başka güzel yanı da bir anda patlayıp sabun köpüğü misali sönen şarkılardan farklı olarak listelerin üst sıralarına yavaş yavaş, uzun vadede çıkmasıydı.

Barış Manço’nun genlerini taşımasından mütevellit Doğukan Manço’dan böyle güzel çalışmalar bekliyorduk. Bu çalışmadan aylar önce ilk çalışması “Aşk’a Emanet”i yayımlayan Tuğba Yurt da çıkışını böylece “Sakin Ol” ile gerçekleştirmiş oldu. Aslında Yurt’un çıkış şarkısı “Ağır Yaralı” da oldukça güzel bir şarkıydı ancak o dönem için pek dikkat çekmedi.

Ortada böylesine ciddi bir başarı varken özellikle yeni ve genç bir isim olan Tuğba Yurt’un bir sonraki hamlesi oldukça önemliydi çünkü ne de olsa şarkıcı artık daha geniş çevreler tarafından bilinmeye ve takip edilmeye başlamıştı. Zaten hazır böyle bir rüzgâr yakalamışken bundan faydalanmamak olmazdı. Tuğba Yurt da bunu tercih etti ya da bu şekilde yönlendirildi, arayı çok açmadan “Aşk Sanmışız” isimli bir tekliyle çıkageldi.

Sözü, bestesi ve aranjesi Gökhan Özen’e ait olan “Aşk Sanmışız”ın Tuğba Yurt’la ne kadar bütünleştiği ve beklentileri karşıladığı tartışılır. Doğruyu söylemek gerekirse ben “Aşk Sanmışız”ı genç şarkıcı için biraz fazla agresif buldum. Bu “giderli” şarkılar zaten belli isimlerle örtüştü ve onların kimliği oldu. Genç şarkıcının böyle toplara girmemesi, kendi tarzı ve tavrını oturtması gerektiğini düşünüyorum. Bana kalırsa bu çalışma Özen’in kendisine daha çok yakışırdı. Tuğba Yurt’un bu kadar keskin şarkılar ve sert tavırlar yerine daha naif ifadelere yer vermesi gerektiğini düşünüyorum. Eminim ki böylesi kendisine daha çok yakışacaktır. Genç şarkıcının bu çalışmasında biraz fazla “matematik” yapılmış ancak neticede müzik bir kimya ve ruh işi. Yurt’un kendisine örnek alacağı kişi mesela Burcu Güneş olmalı, Demet Akalın değil.

Maalesef yorumcuların yaptığı en büyük hatalardan biri, bir başarı yakalamışken ondan daha iyisini yapmaya çalışmak yerine o süre zarfında sadece bir şey yapmak. Eminim ki bu süre zarfında Tuğba Yurt birçok şarkı dinlemiş, ince eleyip sık dokumuştur. Yine de ben şarkıcının biraz daha sabırlı olmasını beklerdim. Arkasındaki medya desteğine karşın çalışmanın yükselişe geçmemesi de Yurt’un doğru bir tercih yapmadığını gösteriyor.

Bazen hiçbir şey yapmamak bir şey yapmaktan daha doğru bir karar olabiliyor. Tuğba Yurt'tan uzun vadede güçlü ve doğru şarkılar bekliyoruz ancak şimdilik bize “Hit sanmışız” demek düşüyor. 

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com