, , , ,

LARA FABIAN İLE MUSTAFA CECELİ'NİN ALIP GÖTÜRMEYEN AL GÖTÜR BENİ'Sİ

Cumartesi, Eylül 27, 2014

Bildiğiniz üzere özellikle son dönemlerde bir eşlikçilik (featuring) ve düet modası aldı başını gidiyor. Dünyada her daim birçok örneğine rastlıyor olsak da yakın geçmişe kadar ülkemizde bu tür iş birlikleri oldukça azdı. Müzik piyasamızda proje albümleri ve ortak çalışmalar bir anda o kadar arttı ki bu hızla gidilirse solo çalışmaların sayısı iş birliklerinden daha az olacak.

Bu yılın en iddialı iş birliği Gülşen ile Murat Boz'un "İltimas"ı sanıyorduk ki dünyaca ünlü şarkıcı Lara Fabian ile Mustafa Ceceli ortak bir çalışmaya imza atarak hepimizi şaşırttı. "Al Götür Beni" isimli teklide düet yapan ikili eş zamanlı bir de konser vererek bu buluşmayı taçlandırdı.

Bu süre zarfında iki ismin bir araya gelmesinden, şarkısından çok konuşulan Lara Fabian oldu. Öyle ki Fabian'ın Türkiye'ye gelişi, yediği içtiği, giydiği her şey Türk basını için malzeme oluşturdu. Fabian üzerinden bir şekilde herkes kendini reklamını yapmaya, bu ziyaretten nemalanmaya çalıştı. Ancak şarkıcının yanında herkes sönük kaldı. Buna şarkı ve Ceceli de dahil.

Hakkında yanlış bir değerlendirme yapmamak, aceleci olmamak adına bir süre şarkının akıbetini görmeyi, gidişatını takip etmeyi tercih ettim. Son dönemlerin en başarılı vokallerinden ve aranjörlerinden biri olan Mustafa Ceceli'den, hele hele Lara Fabian'la düet yaptığı bir şarkıdan çok daha fazlasını beklerdim. "Al Götür Beni"nin kötü bir şarkı olduğunu söylemek haksızlık olur ancak etki ve algı yaratmanın yanından bile geçmediği de bir gerçek.

Sezen Aksu'nun yazdığı sözleri oldukça zayıf bulduğumu ifade etmeliyim. Şarkıda insanın içine işleyen, dinleyiciyi yakalayan bir cümle bile bulunmuyor. Sezen Aksu elbette bu coğrafyanın büyük bir değeri ancak son dönemlerde başka isimler tarafından yorumlanan eserleri vasatın üstüne çıkamıyor. Ben bu anlamda artık daha güncel, taze isimlere öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi hâlde zaten şarkıcılar bir kitle oluşturamıyorlar.

Lara Fabian gibi bir ismin şarkının bir kısmını Türkçe sözleriyle seslendirmesi oldukça güzel ve esprili. Sonuç itibariyle uluslararası bir sanatçının sesinden kendi dilimizde yeni bir şarkı dinlemek oldukça hoş bir etki yaratıyor. Yine de ben bütünlüğü açısından İngilizce versiyonu daha başarılı buldum. Bu arada, şarkıda sanki bir "Eurovision" havası mevcut. Ben şarkıyı dinlerken önümüzdeki yıl Eurovision'da Türkiye'yi temsil edecek şarkı buymuş gibi gibi hisse kapılıyorum.

"Al Götür Beni"ye dair eleştireceğim bir başka husus da video klip. Dansçıların dans figürlerini sergilemesi ve beraberinde ikilinin barkovizyonun önünde, platformun üstünde sırt sırta verip şarkıyı seslendirmesi bana abes geldi. Bu anlamda verilmemek istenen etki verilememiş ve bu durum klibe bence amatör bir hava katmış. Klibin yönetmeninin yabancı olması ya da çok iyi referanslarının olması klibin fazla sıradan olduğu gerçeğini değiştirmiyor, hele hele söz konusu ikili için. Ayrıca Labian'la yakın temasta bulunduğu bir klipte Ceceli'nin evlilik yüzüğünü çıkarmamış olmasını da oldukça tuhaf ve hafiften gülünç de bulduğumu söylemeliyim. Mesela oyuncuların dövme ya da botoks yaptırmaması gerektiği söylenir çünkü bu faktörler oyuncunun rolüne zarar verir. Ceceli'nin yüzüğü de klibin inandırıcılığına o türde bir gölge düşürüyor. Gerçi böyle ayrıntılar da kimin umurunda... Böyle bir çalışmada takıla takıla yüzüğe takıldığım için benim niyetim kötü. Yoksa biz sanatın bütün gerekliliklerine uyan, titiz bir toplumuz. :)

"Al Götür Beni" Fabian'la düet yaptığı için Mustafa Ceceli'ye prestij katan ama bununla beraber alıp götürmekten oldukça uzak bir çalışma, daha fazlası değil. Zaten şarkının dinlenme rakamlarının düşük olması ve listelerde aradığını bulamaması da buna işaret ediyor. Fikir bazında bu iş birliği güzel ancak ortaya çıkan sonuç da ortada. Bence projenin yapımcısı bir yerlerde hata aramalı ve gereken ders çıkarılmalı. Olmayınca olmuyor ve bu defa olmadı.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

  1. işin gerçeği geçen gün TV'de görünce haydaaaa dediğim çalışmadır.
    Ama dinlerken beni etkilemedi şarkı sadece düet kısmı ve Fabian'ın Çeçeli ile birlikte bir çalışma yapmış olması ilgi çekici..

    hemen akla şu soru geliyor, bir sonrası?...?
    hangi Türk şarkıya hangi yabancı şarkıcı kimle düet yapar... Göreceğiz.. :)

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com