, , , , ,

HADİSÉ

Salı, Eylül 09, 2014

Bu yazı SES dergisinin eylül sayısında yayımlanmıştır.
2014 yılını yarılamamız ve hatta son çeyreğine girmemizle birlikte yılın en merak edilen albümleri, teklileri müzikseverlerin beğenisine sunulmuş oldu. Geçen sayıdaki yazımda da belirttiğim gibi müzik dünyamız açısından bence bu yıl öncekilere kıyasla sönük ve açıkçası biraz da heyecansızdı. Albümlere, şarkılara son derece iddialı ve sıra dışı isimler verilse de sanki içerikler aynı güce sahip değildi.

Bu durgunluğun bayramın ardından son bulması ve müzik dünyamızın tekrar hareketlenmesi bekleniyordu ki bir bakıma da öyle oldu. Ramazan dolayısıyla çalışmalarını bekleten isimler bayramdan hemen sonra fiziksel ve dijital platformlarda yerlerini aldılar.

Bir süredir bekleyen ve bekleten isimlerden biri de Hadise’ydi. Ne de olsa son albümü ‘Aşk Kaç Beden Giyer?’in üzerinden üç yıldan biraz fazla zaman geçmişti. Şarkıcı bu zaman zarfında ‘Biz Burdayız’, ‘Visal’ isimli teklilerini yayımlamıştı. Mario Winans ile çalıştığı ‘Biz Burdayız’ ne kadar ses getirdiyse ‘Visal’ de tanıtım açısından bir o kadar sönük kalmıştı…

Müzik kariyerine yurt dışında başlamış ve o coğrafyada ses getirmeyi başarmış olmasına karşın şarkıcının özellikle Eurovision Şarkı Yarışması sonrası Türkiye’deki müzik kariyerine ağırlık vermeyi tercih etmesi doğrusu biraz şaşırtıcıydı. Yakın geçmişte Mario Winans gibi başarılı bir müzisyenle Türkçe bir şarkı için bir araya gelmesi de Hadise’nin Türkiye’deki müzik kariyerine yoğunlaştığının bir kanıtıydı.

Hadise’den uzun zamandır beklenen albüm nihayet yayımlandı. Şarkıcı, ‘Tavsiye’ adını verdiği yeni albümünde dokuz şarkı ve iki remix olmak üzere toplam 11 parçaya yer verdi. Bir önceki albümünde Erdem Kınay’la çalışan Hadise, bu defa İskender Paydaş’ın süpervizörlüğünde albümünü hazırladı.

Albümün çıkış şarkısı ‘Nerdesin Aşkım’ kısa sürede ilgi gördü ve listelerde hızla yükseldi. Şarkıyı çok beğenenlerin yanı sıra tabii kıyasıya eleştirenler de oldu. “Nerdesin aşkım?” cümlesinin esprisini bilenler, şarkıcıyı bu sloganın içini boşaltmakla suçladı. Medyada ise “Hadise, bu sloganın kaymağını çok yiyecek” gibi ifadelere yer verildi. Bence de ‘Aşk Kaç Beden Giyer?’ gibi yaratıcı ve orijinal bir slogandan sonra bu defa hazıra konmuş. Neticede Hadise’nin söz konusu sloganla ve olaylarla hiçbir bağlantısına şu zamana dek şahit olamadık.

Bu arada, klibin Beyoncé’nin yıllar öncesine ait ‘Baby Boy’ klibiyle taşıdığı benzerlik de dikkatlerden kaçmadı. Zaten kaçması da doğrusu mümkün değildi. Bu ‘benzerlik’ birçok kişi tarafından ‘taklit’ olarak tanımlansa da ben bu durumu bir tür ‘gönderme’ ve ‘strateji’ olarak tanımlıyorum. Sonuçta amaç sırf ‘araklamak’ olsaydı bu dünyanın en ünlü kadın şarkıcılarından birinden yapılmaz, kıyıda köşede kalmış bir çalışmadan gerçekleştirildi. Burada asıl sorulması gereken Hadise’nin niçin böyle bir şeyi tercih ettiği… Bence amacına da ulaştı, dikkat çekmeyi başardı.

Gelelim albümdeki şarkılara… Albümün çıkış şarkısı ‘Nerdesin Aşkım’ın lokomotif şarkı olduğu su götürmez bir gerçek. Sözler esprili, basit ancak akıllıca. Kimle beraber yazarsa yazsın, Alper Narman’ın imzasının yer aldığı birçok şarkının ortak özelliği kendiyle dalga geçebilen, esprili sözler barındırması. Ben Narman’ın bu tarzını ve tavrını seviyorum. Ancak gelin görün ki son zamanlarda birçok şarkıda Alper Narman ile Onur Özdemir ikilisinin imzası var. Bu başarılı seri üretim bir zaman sonra yerini sıradanlığa bırakabilir. Ne de olsa kısa zaman içerisinde birbirinden bağımsız şarkılar üretebilmek pek de mümkün değil...

Repertuvardaki iddialı şarkılardan ‘Prenses’, albümün yayımlanmasıyla birlikte dijital platformlarda en az ‘Nerdesin Aşkım’ kadar rağbet gördü. Muhtemelen albümün ikinci video klibi bu şarkıya gelecektir. Gökhan Şahin ile Emrah Karaduman ikilisi yine enerjisi yüksek bir çalışmaya imza atmış. Söz yazarı ve bestecisinin kim olduğunu bilmeden ‘Prenses’in bu iki isimden çıktığını tahmin etmek mümkün. Aranjesi Emrah Karaduman’a ait olan şarkılar daha ilk dinleyişte kendini belli ediyor. Alper Narman ve Özdemir ikilisi için duyduğum kaygıyı Şahin ve Karaduman için de taşıdığımı belirtmeliyim. Ne var ki ikili şimdiden hep birbirine benzeyen tarzda ve tavırda şarkılar üretmeye başladılar. Bu bir yere kadar güzel ancak söz konusu müzik olduğunda ben kendi adıma tekrarlardan, matematikten hoşlanmıyorum. Müzik bir duygu ve samimiyet işi. Teknik ağırlıklı ilerlediği zaman o ruh kayboluyor sanki…

Albümün ilk parçası ‘Yaz Günü’ bence açılış şarkısı olarak sönük kalıyor. Açıkçası böylesine iddialı bir şarkıcının iddialı albümünün karşılama şarkısının daha güçlü ve davetkâr olmasını beklerdim.

Albümün yavaş şarkılarından ‘Bu Aralar’ı oldukça beğendiğimi ifade etmeliyim. Yine albümdeki bir diğer yavaş şarkı olan ‘Yolumun Işığı’ da çok kısa sözlerine karşın duygusu ve sadeliğiyle güçlü ve farklı bir şarkı olmuş. Bence bu iki yavaş şarkı da albümün en iyilerinden.

Albümün hareketli şarkılarından ‘Çok Yaşa’ bence tam anlamıyla bir Hadise şarkısı olmuş. Şarkının özellikle altyapısını çok beğendim. Ancak şarkıda geçen “Kafana takma, toka da olsa” cümlesini biraz bayağı bulduğumu da söylemeliyim. Söz yazarlarının halk arasında kullanılan sözleri şarkılaştırması bana samimiyetten değil de kolaycılıktan gibi geliyor.

‘Tavsiye’de ise karşımıza farklı bir Hadise çıkıyor. Bence Hadise’ye hem Türk ezgileri hem de Batılı tarz çok yakışıyor. Takdir edersiniz ki bu türden uyuma, harmana sahip şarkıcı sayısı da oldukça az ve bu sentezin Hadise’de çok şık durduğu bir gerçek…

Farklı tarzda ve tavırdaki şarkıların güzel bir bütünlük oluşturduğunu düşündüğüm ‘Tavsiye’yi albüm olarak başarılı buldum ve Hadise’nin kariyeri için de önemli bir yere sahip olacağını düşünüyorum.

Beyoncé’yi çağrıştıran ve ona göndermelerde bulunan şarkıcıya ben de kendimce bir ‘tavsiye’de bulunmak isterim: Hadisé olma, Hadise ol. Böyle çok daha güzelsin.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Sia – Chandelier
Ajda Pekkan & Muazzez Abacı – Dediler Zamanla Hep
Hadise – Prenses
Clean Bandit – Rather Be (feat. Jess Glynne)
Ozan Doğulu feat. Gülşen – Namus

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com