, , , ,

TARKAN MI? YETMEZ AMA EVET!

Çarşamba, Ağustos 20, 2014

Tarkan… Tartışmasız Türk pop müziği tarihimizin "başına gelen" en güzel şeylerden biri. Söz konusu Tarkan olunca akan sular hep duruyor. Tarkan’ın adı hep tılsımlı, o hep ulaşılmaz ve hep eşsiz. Tarkan hep bir numara, hep rakipsiz…

Uzun aralıklarla albüm yayımlayan Tarkan’ın ‘Adımı Kalbine Yaz’ının üzerinden tam dört yıl geçti. Yine de Tarkan bu süre zarfında birçok proje albümünde şarkı seslendirerek müzikseverlerle buluşmaya devam etti. Sırasıyla ‘Aşk Gitti Bizden’, ‘Firuze’ ve ‘Hadi O Zaman’ın ardından Tarkan son olarak İskender Paydaş’ın albümü için yorumladığı ‘Hop De’ ile çıkageldi.

Tarkan’ın yeni şarkıları genellikle ilk başta özümsenmez, dinledikçe güzelleşir ve bu şekilde dinleyicide yer edinir-di. Ne var ki sanatçının son dönemlerde konuk olduğu albümler için söylediği hiçbir şarkının kendisinin şanına yaraşır cinsten olduğunu düşünmüyorum. Bana kalırsa bu şarkıların hiçbiri hit değil.

Bence artık Tarkan’ın şarkıları tavır ve söylem olarak fazlasıyla birbirine benziyor. Sanatçının yazdığı şarkı sözleri yıllar evvel dillere pelesenk oluyordu ancak son dönemlerde yazdığı sözler ve besteler bunun için fazla demode. Tarkan ne yaparsa yapsın, her daim dinleyicisinin başının tacı fakat bu krediyi kullanmak da açıkçası hazırcılık. Ben Tarkan’ın çok uzun süredir saçı sakalı dışında kendinde bir yenilik yaptığına şahit olamadım. Yıllar önce ‘Kır Zincirlerini’ gibi bir şarkıya ve video klibe imza atmış bir Tarkan’ın bugün yaptığı, söylediği şarkılar çok daha farklı olmalı. Daha da dürüst olmak gerekirse bu şarkıları Tarkan dışında biri okusa birkaç dinlemeden sonra kimse dönüp tekrar açmazdı. Elbette şarkılar kötü değil ama hem dinleyiciler hem de Tarkan için fazlasıyla sıradan. Sanatçının artık kendi şarkılarını yazmaktan vazgeçip başka isimlerle çalışması gerektiğini düşünüyorum.

Diyeceğim şu ki lütfen artık biraz bizi şaşırt Tarkan! Sen Tarkan’sın, büyük düşün.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com