, , , , ,

MÜ-YAP NEDEN YOUTUBE KANALINI KAPATTI?

Pazartesi, Ağustos 18, 2014

Bu yazı SES dergisinin ağustos sayısında yayımlanmıştır.
Bildiğiniz üzere ülkemizde yaşanan her siyasi çalkantıdan nasibini alanların başında YouTube geliyor. Türkiye’den yana YouTube’un başına gelenler herhâlde pişmiş tavuğun başına bile gelmemiştir. Çeşitli gerekçelerle her defasında erişimi uzun süre yasaklanan YouTube’a kısa süre önce tekrar kavuştuk. Umarım ki bu kavuşmadan sonra araya bir daha ayrılık girmez.


YouTube’a erişim yasağının kalkmasının tekrar serbest olmasının hemen ardından MÜ-YAP’ın YouTube kanalını kapatması hem büyük şaşkınlık hem de büyük tepki yarattı. En nihayetinde MÜ-YAP’ın bu platformdaki kanalı, ağın dünyadaki en büyük ikinci kanalıydı. Ülkemizdeki bütün kliplerin tek çatı altında toplandığı ve müzikseverlere ulaştığı bu kanalın kapatılması binlerce video klibin silinmesine ve beraberinde izlenme rakamlarının yok olmasına neden oldu. Telif sisteminin ülkemizde yeni yeni aşamalar kaydettiği bir dönemde, hele hele istatistiklerinin büyük ölçüde baz alındığı bir kanalın kurum tarafından sessiz sedasız kapatılması deyim yerindeyse abesle iştigaldi.

MÜ-YAP üzerinden doğrudan bir açıklama gelmemişken, Twitter üzerinden bu konuda hakkında ne düşündüğünü sorduğum Doğan Müzik Yapım A.Ş. Genel Müdürü Samsun Demir’den yanıt gecikmedi ve beni konu hakkında aydınlattı. Sayın Demir, artık müzik ticaretinin dijital platformlar üzerinden yürüyecek bir duruma geldiğini ve bir meslek birliği olarak MÜ-YAP’ın ticaret yapmasının mümkün olmadığını söyledi. Bundan böyle müzik şirketlerinin kendi kanallarını oluşturacaklarını ve sanatçılarının video kliplerini bu kanallar üzerinden müzikseverlere ulaştıracaklarını da belirtti.

Samsun Demir’in yaptığı açıklamaya katılmamak işten değil. Sonuç itibariyle binlerce klip ve milyonlarca tıklanma yok oldu ancak telif haklarını korumak adına güzel ve mantıklı bir adım atıldı. Kaldı ki yakın geçmişte MÜ-YAP kanalındaki birçok klibin tıklanma rakamlarının ‘şişirme’ olduğu ortaya çıkmış ve bu olay büyük yankı uyandırmıştı. Gerçeği yansıtmayan bu rakamlar bazı isimlerin haksız telif kazancı elde etmesine yol açmış, olay ‘büyük skandal’ olarak patlak vermişti.

Alınan bu kararın ve başlatılacak yeni uygulamanın müzik camiamız için hayırlı olmasını diliyorum. Umuyorum ki en az yapımcılar ve şarkıcılar kadar eser sahipleri de bu dijital reformdan kazançlı çıkarlar.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?

Murat Dalkılıç – Derine
Bellini – Samba Do Brasil
İrem Derici – Nabza Göre Şerbet
Miri Yusif & Zülfiyye Hanbabayeva – İki Doğma İnsan
maNga – Parti

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com