, , , , , ,

GERÇEKTEN HARİKA MI?

Cuma, Ağustos 15, 2014

Bu yazı SES dergisinin ağustos sayısında yayımlanmıştır.
Daha kıştan hayalini kurmaya başladığımız, gelmesini iple çektiğimiz 2014 yazını ortalamış bulunuyoruz. Yaz mevsimi sinema sektörü için ne kadar ölü sezonsa müzik sektörü için de kuşkusuz ki o kadar canlı geçiyor. Albümler, tekliler, konserler, festivaller derken yaz mevsimi kaşla göz arasında bitiyor.

Gelin görün ki ben müzik dünyamızda bu yaz daha da etkisini arttıran bir ‘hit kuraklığı’ olduğunu düşünüyorum. Vakti zamanında o kadar iyi, güçlü şarkılar üretilirdi ki o kalabalığın içinde bazıları güme giderdi. Ancak o güme giden şarkılar yine de sonradan keşfedilir ve dinleyicide yer edinirdi. Bugün ise bırakın iyi bir şarkının güme gitmesini, bulsak başımıza taç edeceğiz. Durum o kadar vahim. Bu sözlerimden son zamanlarda hiç iyi, güzel bir şarkı duymadığımız anlaşılmasın. Neticede her güzel şarkı ‘hit’ potansiyeli taşımıyor.

Uzun ve yoğun stüdyo çalışmaları ardından, büyük iddialarla bu yıl albüm yayımlayan şarkıcılardan zamanında çok daha iyi şarkılar dinlemiştik. Aslında belki de her biri kendi içerisinde en azından ortalama bir albüm ancak dinleyiciler olarak ister istemez yeni, farklı ve güçlü şarkılar bekliyoruz. Sizi bilmem ama ben bu yıl aradığımı pek de bulamadım.

Herkes elde avuçta ne varsa dinleyicilerle paylaşmışken uzun süredir yeni projesi üzerinde çalışan ünlü müzisyen Ozan Doğulu, ‘130 BPM Moderato’ adını verdiği albümünü müjdeledi. Albümün çıkış şarkısı olarak ise Ajda Pekkan ve Kenan Doğulu’nun birlikte seslendirdiği ‘Harika’ seçildi. Öyle ki söz konusu üçlü Altın Kelebek’te sahne almış, müzikseverlerle şarkıyı ilk kez bu gecede paylaşmıştı. Ben bu performansa hiçbir anlam verememiş, şarkıdan da hiçbir şey anlamamıştım.

Dijital platformlarda yerini aldıktan, video klibi yayımlandıktan sonra doğru bir değerlendirme yapabilmek adına ‘Harika’yı defalarca dinledim. Doğrusu “Ozan, Ajda ve Kenan’ın bir araya gelmesinden çıka çıka bu şarkı mı çıktı?” diye sormadan edemedim. Şarkı sıcak, keyifli, üç özel ismin iş birliğinden ortaya çıkmış fakat bu özellikler günümüzde bir şarkıyı kurtarmaya yetmiyor. Böyle bir şarkı ne Ajda’ya ne Kenan’a ne de Ozan Doğulu’ya bir şey katabileceği gibi oldukça da vasat. İsra Gülümser’in yazdığı sözler gayet güzel ancak sanki akmıyor. Hafızası çok güçlü biri olmama karşın şarkının sözlerini bir türlü ezberleyemedim.

Özellikle bu yıl şarkı ya da albüm isimleri ne kadar abartılıysa içi de bir o kadar boş. ‘Harika’ da adının hakkını veremeyen, ‘Eh işte!’ dedirten bir çalışma olmuş. Belki daha genç, yolun başında bir ismin diskografisinde güzel bir yer edinebilirdi ama şarkı bu ekip için fazlasıyla sıradan… ‘Harika’ bence ne fark yaratabilecek ne de iz bırakabilecek türden bir şarkı… Ayrıca şarkı hakkındaki fikrini sorduğum, Türkiye’nin önde gelen radyolarından birinde program yapan radyocu arkadaşım ‘Harika’yı istemeye istemeye hatır için çaldıklarını belirtti.


Sevgili yapımcılar, ne dersiniz? Gençlere sağdan yol verseniz mi yavaştan?

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 yorum

 1. klibin Calling all hearts şarkısından çakma olmasına ne demeli?

  maydanozsalatasi.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kısma özellikle hiç girmedim. :)

   Sil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com