, , ,

ALS: (A)KITMAYIN (L)ÜTFEN (S)ULARI!

Pazartesi, Ağustos 25, 2014

Son günlerde sosyal medyada sürekli kafasından aşağı kovayla buzlu su döken insanlara rastlamaktayız.

Ben başta bu manzaraya bir anlam verememiş, daha sonra da bunun bir tür "kulaktan kulağa" gibi bir oyun olduğunu düşünmüştüm.

İşin rengi sonradan belli oldu. Bu videolar ALS hastalığına dikkat çekmek amacıyla yapılan bir tür sosyal sorumluluk projesi "Ice Bucket Challange"ın bir parçasıydı.

Ülkemizde de bu kampanya kısa sürede yayıldı ve sosyal medyayı etkin olarak kullanan birçok kişi video çekti. Her video çeken kişi istediği kişilere meydan okudu ve içi su dolu buzlu kovayı başından aşağıya döktü. Videoyu çeken kişinin meydan okuduğu kişiler de 24 saat içerisinde bu meydan okumaya karşılık vermek koşuluyla kendi videolarını çektiler ve onlar da başka isimlere meydan okudular. Yani aslında benim başta algıladığım gibi bir nevi "kulaktan kulağa" mantığıyla kampanya kısa sürede büyük yankı uyandırdı.

Kesin olmamakla birlikte Türkiye'de kampanyayla ilgili 100 binden fazla video çekildiği konuşuluyor. Ancak bu yoğun katılıma karşın ülkemizde ALS için toplanan bağış 95 bin lira civarında. Kampanya için video çeken herkes 1 lira bağış yapsaydı toplanan bağış 100 bin olacaktı. Yani bu da demek oluyor ki video çekenlerin büyük bir kısmı sadece başından aşağı buzlu kova dökmekle yetinmiş. Gelin görün ki ABD'de kısa süre içerisinde toplanan bağış 15 milyon dolar civarında.

Maalesef biz toplumca iş yapar gibi görünmeyi, "mış gibi" yapmayı âdet edindik. İşte ben bu sebeple kampanyaya katılanlardan ziyade kampanyaya katılanları hicveden kişilerin videolarını çok daha anlamlı buldum. Mesela bir arkadaşım videosunda bağış yaptığını söylerek, su dökmek yerine üzerine bir bardak su içti.

Havaların alabildiğine bunaltıcı olduğu şu sıcak yaz günlerinde böyle sosyal sorumluluk insanın canına minnet! Acaba mevsim kış olsaydı ülkemizdeki bu sözde ıslak özde kuru katılım bu kadar fazla olur muydu? Hiç sanmıyorum. Keşke insanlar kafalarından buzlu su döküp bu işi bir eğlenceye dönüştürmek yerine içlerinden biri de çıkıp ALS hastalığından bahsetseydi. Her katılımcı en az 5 lira bağış yapsaydı da mevcut bağışın beş katı toplanabilseydi...

Bence herkes karınca kararınca bağışını yapsa, sokak hayvanları için de sokağa birkaç kap su koysa çok daha makbule geçerdi. Her zaman söylüyorum, SAMİMİYET gerçekten çok önemli. Ne yazık ki bizdeki ALS duyarlılığı şov olmaktan öteye geçemedi.ALS NEDİR?Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

ALS-MNH Derneği'ne bağış yapmak için hesap numaraları:

Ziraat Bankası 
Şube No: 1672
Hesap No: 11364083-5001 

(TRY) IBAN: TR 32 0001 0016 7211 3640 835001 
(USD) IBAN: TR 05 0001 0016 7211 3640 835002 
(EUR) IBAN: TR 75 0001 0016 7211 3640 835003 
(GBP) IBAN: TR 48 0001 0016 7211 3640 835004

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com