, , , , , , , , , , , ,

MÜKEMMEL BİR HANDE YENER

Perşembe, Temmuz 17, 2014

Bu yazı SES dergisinin haziran sayısında yayımlanmıştır.
2014’ün en çok beklenen albümlerinden biri kuşkusuz ki Hande Yener’in albümüydü. Muhakkak her yıla bir albüm sığdıran Yener, geçtiğimiz yıl iki tekliyle yetinmeyi tercih etti. Gerçi ‘Ya Ya Ya Ya’ gibi büyük beğeni kazanan bir şarkıdan sonra şarkıcının dinleyicileri yeni bir albüm için bir süre daha sabredebilirdi.

Geçtiğimiz aylarda Hande Yener’in Altan Çetin’le 10 yıl aradan sonra tekrar bir araya geldiği ve albümün habercisi niteliğindeki ‘Alt Dudak’ı yazmış, şarkıyı beğenmeme karşın çok güçlü bulmadığımı anlatmıştım. Şarkı hakkındaki düşüncelerim bugün için de geçerliliğini koruyor. Doğrusu ben Yener’e daha ziyade mesafeli, olgun şarkıları yakıştırıyorum. Ancak ‘Alt Dudak’ın eğlenceli, yazlık bir şarkı olduğu da yadsınamaz.


Çıkış tarihi sürekli sarkan ‘Mükemmel’ nihayet raflarda yerini aldı ve dijital platformlarda müzikseverlerin beğenisine sunuldu. 14 yeni, iki eski şarkının yer aldığı iki CD’lik albümde sekiz de versiyon olmak üzere toplam 24 parça bulunuyor. Şarkıcı bu albümünde Altan Çetin’in yanı sıra yeni yol arkadaşı Berksan ve Mert Ekren’in bestelerinden oluşan bir repertuvara yer vermiş. ‘Karar Ver’, benim albümdeki favori şarkım. Şarkının açılışı (intro) başta olmak üzere sözlerdeki çarpıcı diyalektik, altyapı, Yener’in vokali albümün adı gibi ‘mükemmel’. Bununla birlikte ‘Hani Bana’, ‘Naber’ benim için diğer öne çıkan şarkılar oldu. Son zamanlarda besteci kimliğiyle adından sıkça söz ettiren Mert Ekren, ‘Mükemmel’de de hünerlerini sergilemiş ve kendini belli eden şarkılara imza atma başarısını göstermiş.


10 yıl sonra bir araya gelen Yener ve Çetin ikilisinin iş birliğinden çıkan beş şarkı içerisinde en çok ‘Tebdil-i Aşk’ı beğendim. Tabii Emrah Karaduman’ın başarılı aranjesini de es geçmemek lazım. Yener, Ajda Pekkan’dan dinlediğimiz ‘Bir Köşede Yalnız’ ile Sezen Aksu’dan dinlediğimiz ‘Bir Kış Masalı’ isimli şarkılara da yer vermiş ve esas sesiyle bütünleşen her iki şarkının da hakkını vermiş. Özüne sadık kalınarak yapılan ama 2014’e de uyarlanan altyapılar da şarkılarla bütünleşmiş.


Kariyeri boyunca sürekli eleştirilen ve hep bir yola itilmek istenen Yener’i artık rahat bırakmalıyız diye düşünüyorum. Neticede karşımızda içinden geleni yapmak ve içindeki renkleri hayata katmak isteyen bir şarkıcı var. Bu anlamda ben ‘Mükemmel’i genel olarak beğendim. Tek eleştirim, bir albüme sekiz versiyonun çok olduğu. Özellikle sadece ‘Alt Dudak’ için beş versiyonun olması bana fazlasıyla abartılı geldi.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com