, , ,

SAÇLARIM GÜRLEŞTİ, SIRRIM NEOGENIC

Pazartesi, Haziran 09, 2014


Uzun bir zamandır Dilimin Ayarı Yok okuyucularından ve çevremden kişisel bakım, moda gibi çeşitli konularda da yazmam konusunda tavsiyeler alıyordum. Başta her ne kadar sıcak bakmasam da zamanla en azından deneyimlediğim ürünler hakkında aydınlatıcı ve açıklayıcı bilgiler yazabileceğime karar verdim. Ben ki kullandığım parfümün adını bile kimseye vermek istemiyorum ama söz konusu talepler olunca, işte orada akan sular duruyor.

Bundan aylar önce -uzun bir aradan sonra- çocukluğumdan beri saçımı kesen mahalle berberime uğradım. Osman Abi her zamanki gibi "Ne yapıyoruz?" diye sordu. Tabii benim üç parmak uzunluğundaki saçıma ne yapılabileceği de ayrı bir soru. :) Ben de genelde olduğu gibi "Yanlardan kısaltalım, üstleri de uzun bırakalım" dedim. Berber saçımı ıslattı ve kesmeye başladı. Osman Abi birden durdu ve "Saçın tepeden açılmaya başlamış abisi. Bir ara gel de saçını tekrar eskisi gibi 3'e vuralım" dedi. (!)

İlk başta bir anlam veremedim; çünkü saçlarımın gürlüğü konusunda hiç tereddüte düşmedim. Osman Abi çıraktan aynayı isteyince ve arkadan saçıma tutunca gördüğüm manzara beni bir hayli ürküttü. Gerçekten de saçımın tepesi açılmaya başlamıştı. Tabii arkamı göremediğim için bu durumu hiç fark edememiştim...

Saçım kesildi, berberden çıktım. Duyduklarım ve gördüklerim karşısında canım çok sıkılmıştı. "Maşallah! Ne gür saçların var" sözlerini sık sık duyan biri olarak, bir gün berberimden böyle bir şeyi duymak beni oldukça korkuttu. Her ne kadar saçıma şekil verme konusunda pek özenli olmasam da saçlarımın gür olması benim için önemliydi...


Açıkçası hemen bir ürün almak ya da bir sürü bakım ürününü saçıma sürmek istemedim. Bu yüzden bilinen bir markaya yönelmeye karar verdim. Yaptığım araştırmalar ve aldığım öneriler sonucunda Vichy markasının methedilen Dercos Neogenic isimli yeni ürününü kullanmakta karar kıldım. 101 erkek üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ortalama olarak %4 oranında saç yoğunluğunun artması benim için iyi bir referanstı. Bu oran da yaklaşık olarak 1.700 yeni saç teline denk geliyordu.

Dökülen saçlarımın yerine yenisinin çıkıp çıkmayacağı konusundaki büyük kuşkularla Neogenic Dercos'u yaklaşık iki ay kadar önce kullanmaya başladım. Her duştan önce bu sıvı ürünü başlığa yerleştirerek, özellikle tepe bölgesine olmak üzere saçıma uyguladım. Tabii yeni saç tellerinin çıkması ve bunun gözle görülebilmesi bir süreç işiydi. Bu yüzden sabırla ve kararlılıkla ürünü kullanmaya devam ettim. Zaten yağlı bir yapıya sahip derimde yağlanmayı arttırması korktuğum bir ihtimaldi ama böyle bir durumla karşılaşmadım. Üstelik kokusu da rahatsız edici değildi. Hele ki gürleşmesi için saçına mayonezden tutun da sarımsaklı kürler sürenleri düşündükçe Dercos Neogenic''i kullanmak keyif vericiydi. Dercos Neogenic'i diğer ürünlerden ayıran en önemli özelliklerinden biri de saç bakımı değil, yeni saç oluşumunu sağlayan bir ürün olması.

Ürünü kullanmamın üzerinden yaklaşık bir buçuk ay kadar geçtikten sonra bu defa tekrar berbere gittim. Daha ben hiç sormadan berberim "Tependeki açıklık gitmiş, yeni saç çıkmış" yorumunu aldım. Berberimin daha ben bahsetmeden gelişmeyi fark etmesi beni oldukça memnun etti. Üstelik ürünü kullanmaya başlamadan önce ile bir buçuk ay sonra çektiğim fotoğrafları kıyaslayınca beklediğimden de iyi bir sonuçla karşılaştım. Tepe bölgemdeki açıklık gözle görülür bir şekilde kapanmış ve yeni saç tellerim çıkmıştı. Vichy'nin Dercos Neogenic ürününden anneme de aldım. Bu arada, eski berberimi de bıraktım. :)

Yediğimiz içtiğimiz besinlerden mi, İstanbul'un havasından suyundan mı, genetik sebeplerle mi, saça şekil vermek için sürülen kötü ürünlerden mi bilmem ama saç dökülmesi gençler arasında maalesef oldukça yaygın bir sorun hâline geldi. Bunun önüne geçebilmek adına insanlar birçok ürünü deniyorlar ve bazen beklediklerinin tam tersi bir etkiyle de karşılaşabiliyorlar. Bu sebeple tecrübe etmiş biri olarak Vichy'nin Dercos Neogenic’ini saç dökülmesi problemi yaşayan herkese öneriyorum. Ürünün etkisini görebilmeniz açısından saçımın ilk ve son hâlinin fotoğrafını da sizlerle paylaşıyorum.


Eski berberim Osman Abi'ye teessüf, Dercos Neogenic'e teşekkür ediyorum. :)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com