, , , , ,

DEMET AKALIN BUNU HEP YAPIYOR, REKOR KIRIYOR

Pazartesi, Haziran 16, 2014

Bu yazı SES dergisinin haziran sayısında yayımlanmıştır.
1996 yılında “Sebebim” ile başladığı müzik kariyerinde 18 yılı geride bırakan ve geçtiğimiz aylarda annelik sevinci yaşayan Demet Akalın, doğumdan sonra hiç hız kesmeyerek “Rekor” adını verdiği albümünü dinleyicilerinin beğenisine sundu. 15 şarkının yer aldığı “Rekor” tıpkı 2010 çıkışlı “Zirve” gibi Akalın’ın doğum günü olan 23 Nisan’da yayımlandı.

Severiz sevmeyiz, dinleriz dinlemeyiz, beğeniriz beğenmeyiz ancak gerçek şu ki Akalın kendi tarzını ve tavrını oturtarak Türk pop müziğinde kendine sağlam bir yer edinmeyi çoktan başardı. Öyle ki albüm satışları, liste başarıları ve kazandığı ödüller de Akalın’ın yadsınamaz başarısına işaret ediyor. Üstelik ülkemizdeki birçok kadın vokal kariyerinde inişli çıkışlı süreçler yaşarken, Akalın 18 yıllık kariyeri boyunca istikrarını hep korudu.

Albümlerine farklı ve iddialı isimler vermek konusunda her daim başarılı olan şarkıcı, yeni albümüne “Rekor” adını vererek yine iddiasını ortaya koymuş. Gerçi birçok şarkıcının aksine Akalın’ın albüm isimleri gerçeklik payı taşıyor. Bu sebeple şarkıcıdan gerçek bir “Rekor” beklememek işten değildi.

11 ‘sıfır kilometre’ şarkının yer aldığı albümdeki 4 şarkı da Demet Akalın tarafından yeniden yorumlanmış: Yıllar önce Pelin’den “Ara Verelim”, Lerzan Mutlu’dan “Kibrit”, Yıldız Tilbe’den “Ummadığım Anda” ve İbrahim Tatlıses’ten dinlediğimiz “Vur Gitsin Beni”.

“Vuracak”, “Dayan Yüreğim”, “Bozuyorum Yeminimi” gibi şarkıların Akalın’a ne kadar yakıştığını göz önünde bulundurduğumuzda zaten yeni albümde Yıldız Tilbe’den bir cover bulunmaması eksiklik yaratırdı. “Ummadığım Anda” da tıpkı “Dayan Yüreğim” gibi aslından farklı, yeni bir form kazanmış ama bununla beraber duyguyu da koruyan bir çalışma olmuş. Ancak şarkıcı asıl öldürücü darbeyi “Vur Gitsin Beni” ile yapmış. Arabesk müzikten çok da hazzetmeyen biri olarak Akalın’ın şarkıya kattığı ruhu ve vokalini çok beğendim.


Tekrar yorumlanmış şarkılardan pek tabii yenilerine gelmek lazım. Albümün çıkış şarkısı “İlahi Adalet” benim için albümde en öne çıkan dans şarkısı. Şarkının sözlerini başta zayıf bulmuştum fakat dinledikçe alıştım. Erdem Kınay’ın imzasını taşıyan altyapıyı da oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim. Kınay, elektronik-dans tarzını şarkıya gayet güzel işlemiş ve herkes tarafından keyifle dinlenebilecek bir hâle getirmiş. Ancak ilk üç şarkıyı düşündüğümüzde albümün hem Akalın hem de Türkiye için biraz fazla “elektronik” tınladığını belirtmek lazım.

Birçok isimden şarkı bulunsa da bence bu albümün en verimli isimleri Cansu Kurtçu ile Fettah Can ikilisi olmuş. Özellikle “Koltuk”un ilerleyen zamanlarda “Türkan”ın gördüğü türden bir ilgi göreceğini düşünüyorum. Keza ikilinin imzasını taşıyan “Ödeştik” ve “Gurur Duyarım” da albümdeki güzel yavaş şarkılardan.

Albüme ismini veren “Rekor” ilk andan itibaren albümün en öne çıkan şarkısı olmayı başarsa da benim önceliklilerimden biri değil. “Giderli Şarkılar”da da Gökhan Şahin ve Emrah Karaduman’ın imzası vardı ancak ben ona kıyasla “Rekor”u zayıf buldum. Ayrıca bu şarkının ikilinin önceki ortak çalışmalarını da fazlasıyla hatırlattığını söylemeliyim. Mesela “Vay Vay Vay”ı bu anlamda daha şahsına münhasır bulduğumu söylemeliyim. Bence “Rekor”dan daha ‘tarz’ bir şarkı…

Sonuç itibariyle Demet Akalın her zamanki gibi yine yapacağını yapmış, iddiasını ve istikrârını koruduğu bir “Rekor”a imza atmış. Özellikle altyapıların öne çıktığı albümüyle de müzik gündemini yakalamış. Zaten Akalın’ın Amerika’yı yeniden keşfetmek gibi bir iddiası da hiçbir zaman olmadı.

Hangimizin içinde bir Mozart, Dede Efendi var? Ama hepimizin içinde biraz Demet Akalın var.

BU ARALAR EN ÇOK NE DİNLİYORUM?
Demet Akalın – İlahi Adalet
Yıldız Tilbe – Kardelen
Soner Sarıkabadayı – Yara Bandı
Dilara Kazımova – Start a Fire
Jason Derulo – Stupid Love

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com